Poiret był niewątpliwie wizjonerem. Wpłynął na swobodę ubioru  – wyrzucił gorset i zaprojektował luźne modele z lekkich tkanin. Wprowadził bogatą kolorystykę, nowoczesne motywy, które czerpał z malarstwa. W świecie mody nazywany królem, który uważał, że ubiór to styl życia.

KIM BYŁ PAUL POIRET

Paul Poiret urodził się 20 kwietnia 1879 roku. Od małego interesował się teatrem i przejawiał zdolności plastyczne. Jego talent szybko zauważył Doucet, który zatrudnił Paula na stanowisku konstruktora odzieży zajmującego się modelowaniem. Pod koniec XIX wieku króluje kostium z wytrzymałych tkanin takich jak płótno i sukno wełniane. Poiret zaprojektował więc pelerynę z czerwonego sukna, która wkrótce została zauważona przez ważne postacie paryskiego teatru.

SUKCES POIRETA

Na początku XX wieku Paul odbył służbę wojskową. Zwolniony wcześniej rozpoczął pracę w domu mody Worth, który prowadzili jego synowie. Niestety nie spotkał  się z ich poparciem, gdyż chciał tworzyć sukienki lekkie i zwiewne. Pracując u innych odłożył pieniądze, które zainwestował we własny butik przy rue Auber. Korzystał z wiedzy, którą zdobył u Douceta i Wortha.  Zarojektował  suknię w „stylu makaronowym”, oraz w sposób niemal mistrzowski łączył ze sobą kolory: intensywnie zielona krepa, fuksja, kremowy tiul. Poiret poprosił malarza Raoula Duf’ego o malowanie jego tkanin, co nigdy wcześniej nie miało miejsca. Dla krawca najważniejsze było to co czuje kobieta, a nie efektowność sukni. Jak sam mówił okrywał ciało kobiety, a nie dodawał mu objętości.

Wojna, która zmusiła kobiety do pracy pozwoliła Poiretowi wyprzedzić konkurencję, gdyż jego lekka linia i miękkość tkanin okazały się idealna alternatywą dla ciężkich materiałów. To właśnie Paul Poiret wymyślił turban, luźny płaszcz i wprowadził nutę orientalizmu do swoich kreacji i co bardzo istotne jako pierwszy został producentem perfum.

Poiret wypowiedział wojnę podrabianiu towarów luksusowych i stworzył tym samym Komitet Obrony Wielkiego Krawiectwa. Krawiec stworzył również instytucję Martine, która pomagała kobietom bez możliwości finansowych na edukację z zakresie mody.

POIRET I WOJNA

Poiret został powołany do wojska z przydziałem mobilizacyjnym. Zamknął domy mody i przekształcił je na izby chorych. Poiret zamykając domy mody jednocześnie stracił klientki, a do świata mody wkroczyła Coco Chanel, proponując styl nowoczesnej kobiety. Finalnie w 1934 roku Paul – król mody, udał się po wpis do rejestru bezrobotnych. Próbował jeszcze zarobić trochę pieniędzy, ale  niestety z marnym skutkiem. Umarł w szpitalu, zmęczony i nie do końca spełniony.

Niestety Poiret umarł jako biedny człowiek, a razem z nim jego dzieła.