Z wielką przyjemnością przedstawiamy książkę królowej powieści historycznej Philippy Gregory „Odmieniec”, która trafi na księgarskie półki już 8 maja br.

„Odmieniec” jest pierwszym tomem nowej serii Zakon Ciemności, która niesie ze sobą wielką miłość, misterną intrygę i mroczny czas inkwizycji. Jest rok pański 1453 i wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że nadciąga koniec świata. Lęki ówczesnego świata przybierają na sile. Mamy nadzieję, że średniowieczna Europa spod pióra powszechnie lubianej autorki i tym razem przyciągnie setki czytelników.

W serii ukażą się jeszcze:

tom drugi – „Stormbringers”, dostępny na wiosnę 2014 r.,

tom trzeci i czwarty – wkrótce.

Wydawnictwo Egmont Literacki

odmieniec_okładka

MROCZNA TAJEMNICA – MIŁOŚĆ – INKWIZYCJA

WCIĄGAJĄCA POWIEŚĆ HISTORYCZNA, KTÓRĄ CZYTA SIĘ JAK NAJLEPSZY THRILLER.

Jest rok pański 1453 – wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że nadciąga koniec świata.

Siedemnastoletnia Izolda zostaje zamknięta w klasztorze, aby nie mogła dochodzić swoich praw do spadku po zmarłym ojcu. Kiedy zakonnice, nad którymi sprawuje pieczę jako przełożona, zaczynają lunatykować i zdradzać oznaki obłędu, do opactwa Lucretili przybywa młody nowicjusz – Inkwizytor Luca Vero, by na polecenie samego papieża wyjaśnić sprawę.Luca i Izolda, zmuszeni stawić czoło największym lękom świata średniowiecznego – czarnej magii, wilkołakom, szaleństwu – rozpoczynają poszukiwania prawdy, swojego przeznaczenia, a także miłości.

Odmieniec – pierwszy tom najnowszej serii Zakon Ciemności autorki Kochanic króla.

 

Opis rozszerzony

Luca Vero jest mnichem obdarzonym wnikliwym umysłem i zdolnościami detektywistycznymi. Z jego narodzinami wiąże się tajemnica – podobno chłopak jest podrzuconym odmieńcem. Brzmi to jak fantastyczna plotka, ale Luca rzeczywiście ma talenty niespotykane u zwykłych ludzi. Ze względu na jego niezwykłe predyspozycje przełożony tajemniczego zakonu zleca mu wyjaśnienie zagadkowych wydarzeń i poprowadzenie dochodzeń w sprawie innych wypadków. Pomimo młodego wieku Luca zostaje inkwizytorem i wraz z przyjacielem Freizem wyrusza, aby rozwiązać swoją pierwszą sprawę. Wszystko wskazuje na to, że wraz z nastaniem nowej przełożonej w opactwie Lucretili pojawiły się demony. Zakonnice są nękane strasznymi wizjami i lunatykują; u niektórych podobno pojawiły się stygmaty. Plotka głosi, że winna jest temu nowa przełożona Izolda, która została wysłana do opactwa wbrew własnej woli. Luca przekonuje się na własnej skórze, że w klasztorze dzieją się dziwne rzeczy. Wszystko wskazuje na to, że Izolda i jej przyjaciółka Mauretanka Iszrak praktykują czarną magię. Sytuacja zaognia się , gdy jedna z sióstr umiera z niewiadomego powodu, a Izolda i Iszrak zostają znalezione nad jej zwłokami, zakrwawione i w trakcie rytuału, który przypomina czarną mszę. Na domiar złego w pobliskich lasach ludzie znajdują stwora, który zostaje uznany za wilkołaka…

Luca prowadzi śledztwo, posługując się zdrowym rozsądkiem i nie ulegając przesądom ani religijnej histerii. W wyniku dochodzenia okazuje się, że Izolda jest ofiarą spisku uknutego przez jej brata i jego kochankę, która pełni w klasztorze funkcję siostry szafarki odpowiedzialnej za zaopatrzenie i finanse. Natomiast rzekomy wilkołak to chłopiec, który wychował się w lesie. Gdyby nie racjonalne myślenie Luki, zabobonni wieśniacy zabiliby go. Odmieniec to inteligentna i dowcipna lektura, przywołująca skojarzenia z „Imieniem róży”. Jest wolna od przesadnych uproszczeń, zaskakuje i wciąga. Potrafi rozśmieszyć, ale jednocześnie wprowadza niepokojącą atmosferę powieści grozy.

Dodatkowym atutem książki jest wiarygodne odmalowanie realiów epoki.

 

O konkursie

 

Wygraj podroż do Włoch – gdzie toczy się akcja Odmieńca oraz reklamową sesję zdjęciową z Anną Wendzikowską!

 

Szukamy kreatywnych ludzi o wielu pasjach. Jeśli lubisz piękno, ręcznie robione przedmioty i czytasz książki – to trafiłaś idealnie! W Odmieńcu znajdziesz mnóstwo inspiracji.

 

Wybierz zadanie dla siebie i wygraj super nagrody! Uwaga: możesz przysłać więcej niż jedno zgłoszenie.

Zgłoś się do konkursu w kategorii Handmade

Zainspiruj się barwami Włoch XV wieku.Tajemnica, piękne kobiety, znaki zwiastujące koniec świata, śledztwo Inkwizytora…

Przyślij do nas zdjęcie własnoręcznie wykonanego dzieła inspirowanego opowieścią: biżuterii, akcesorium modowego, gadżetu, elementu wystroju wnętrz – tylko Ty wiesz, jak daleko sięga Twoja wyobraźnia!

 

Masz talent w tworzeniu historii?  Stwórz własną wersję sceny Odmieńca! Najciekawsze dokończenie historii zostanie nagrodzone.

Na podstawe fragmentu Odmieńca dokończ opowieść. Stwórz własną wersję rozpoczętej historii.  Wszystkie chwyty kreatywne dozwolone!

 

Więcej o nagrodach i konkursie na:  https://apps.facebook.com/Odmieniec

 

Autorka o książce

 

Pisałam tę książkę z radością – oby z taką samą, jaką wam sprawiła jej lektura. Postać Luki

Vero jest tworem mojej wyobraźni, podobnie jak Izolda i Freize. Tworząc postać Iszrak, choć jest to bohaterka fikcyjna, myślałam o wielu odważnych i żądnych przygód mężczyznach i kobietach, poruszających się między światem chrześcijańskim a światem własnej wiary: o Żydach, muzułmanach i wyznawcach jeszcze bardziej egzotycznych religii.

To ty, czytelniku, określisz, co znaczy dla ciebie ta książka. Większość osób przeczyta ją – mam nadzieję – dla przyjemności i z przyjemnością, przeżywając radość towarzyszenia młodym, pełnym pasji bohaterom w podróży do nieznanego świata, gdzie stawią czoła strachowi i poznają swoją siłę. Niektórzy czytelnicy może zechcą dowiedzieć się nieco więcej o Zakonie Ciemności. Zakon Ciemności stworzyłam na wzór piętnastowiecznego Zakonu Smoka, który powstał, by bronić chrześcijaństwo przed najazdem muzułmańskiego Imperium Osmańskiego. Jeden z bohaterów, który pojawi się w następnych tomach, został jako chłopiec wprowadzony do zakonu przez swego ojca i zdobył pozycję przywódcy, walcząc na przyczółkach świata chrześcijańskiego. Dochodzenie powierzone Luce – misja znalezienia oznak końca świata – to fikcyjna wersja lęków większości ludzi po upadku Konstantynopola. Fala najdziwniejszych zjawisk, jaka ogarnęła wówczas Europę, świadczy o tym, że wiele osób lękało się wszystkiego – i że wszystko mogło się zdarzyć. Ponadto były to czasy głębokich przesądów. Ludzie szczerze wierzyli w inne, niewidzialne światy, które z rzadka dają o sobie znać, lecz często mają wpływ na ludzkie życie. Nam, żyjącym w świecie, który stara się zmierzyć i zrozumieć wszystko, trudno sobie wyobrazić, jak wyglądało życie, gdy codzienne zjawiska w rodzaju chorób, piorunów czy zaćmienia słońca pozostawały niewytłumaczalne, a ludzi przerażały takie wydarzenia jak śmierć ukochanej osoby, burza wstrząsająca domem czy dzień zmieniający się w noc, kiedy czarny księżyc pożera słońce. Izolda jest typową dziewczyną swoich czasów, o której życiu bez reszty decydował ojciec, a po jego śmierci brat lub krewny. Prawo zabraniało jej kupować lub sprzedawać ziemię czy nieruchomości, a wszystko, co odziedziczyła, automatycznie stawało się po jej zamążpójściu własnością męża. Kobieta nie miała żadnych przywilejów: ojciec lub mąż mogli ją, zgodnie z prawem bić lub źle traktować. W tych okolicznościach życie w klasztorze prawdopodobnie wydawało się lepsze od złego małżeństwa – co też zrozumiała Izolda. W klasztorze można było coś osiągnąć (jak siostra szafarka, która wstąpiła do zakonu jako dziewczynka i stopniowo awansowała) i wieść zorganizowane życie według ścisłych reguł zakonu. Wiele kobiet zdobywało wykształcenie, a liczne doznawały głębokich religijnych objawień. Chłopcy z biednych rodzin także mogli zmienić swoje życie na lepsze, jeśli wstąpili do klasztoru. Ktoś taki jak Luca – obdarzony wyjątkowymi zdolnościami – miał szanse stać się skrybą lub sekretarzem wielkiego pana, który szukał zarządców w szeregach Kościoła. Gdyby Luca pozostał w zakonie, mógłby osiągnąć pozycję starszego kleryka. Brat Piotr poszedł tą drogą: pochodził z biednej rodziny, lecz awansował na kolejne szczeble kościelnej hierarchii. Luca obierze inną ścieżkę, ponieważ odkryje wiele oszustw, jakich dopuszczano się w średniowiecznych kościołach.

Ludzie chcieli oglądać cuda, a nieuczciwi duchowni prokurowali relikwie, które nie mogły być autentyczne, i konstruowali rozmaite mechaniczne zabawki, na przykład płaczące posągi. Praktyki te wpisywały się w przesądy owych czasów, lecz były popierane przez Kościół, który zarabiał na datkach wiernych. Freize jest na pierwszy rzut oka zwyczajnym ubogim chłopcem. Wstąpił do zakonu jako laicki pracownik – nie duchowny, lecz zwykły sługa, pracujący w klasztorze tak jak u możnego pana. Ma wiele zdrowego rozsądku i dar oswajania zwierząt. W czasach średniowiecza czekałoby go życie nędzarza. Gdyby nie znalazł miejsca w klasztorze, pewnie musiałby pracować w polu, a miejscowy pan uważałby go za swojego poddanego, niemal za swoją własność. Iszrak jest prawdopodobnie najbardziej niezwykłą postacią wśród głównych bohaterów. Pan Lucretili sprowadził ją do Europy ze Środkowego Wschodu. Wychowywał ją na towarzyszkę i obrończynię swojej córki, dlatego kształcił ją w sztukach walki, medycynie i innych dyscyplinach. Dziewczyna jest heretyczką, żyjącą na marginesie społeczeństwa. Średniowieczni chrześcijanie uważali, że ktoś, kto nie uznaje Biblii, jest niewierzący, a przez to skazany na piekło. Gdyby postawiono ją przed sądem za herezję, pewnie spłonęłaby na stosie z rozkazu Kościoła – ale dopóki z nikim nie zadarła, mogła egzystować w społeczeństwie, budząc jedynie ciekawość. W Europie mogło żyć bardzo wielu heretyków, Maurów, Afrykanów i innych. Jeśli interesuje was tło historyczne tej opowieści, włącznie z niektórymi uroczymi szczegółami dotyczącymi butów, ubrań, jedzenia, mycia, zalotów – niemal wszystkiego! – możecie odwiedzić moją stronę orderofdarkness.com. Możecie też szukać na własną rękę: większość informacji, z których korzystałam, znajdziecie w książkach lub w Internecie.

Czym ta książka różni się od moich powieści historycznych? Na ogół opierają się one na wszystkim, co wiemy o autentycznej postaci, jej życiu i czasach. Ta książka opisuje czwórkę bohaterów fikcyjnych i świat, w którym żyją. Odzwierciedla historyczne realia owych czasów, ale oczywiście nikt z wyjątkiem bohaterów powieści nie ma tak ciekawego życia! Dlaczego napisałam tę książkę? Nie dlatego, że skończyłam z fabularyzowanymi biografiami – w tym roku wydam kolejną, The Kingsmaker’s Daughter – ale dlatego, że zapragnęłam napisać coś dla samej przyjemności pisania, w nadziei, że i wam się spodoba.