Nowa herstoria – premiera debiutanckiej płyty UGORNEJ

UGORNA prezentuje swój debiutancki album pt. Nowa herstoria – opowieść o kobiecości, która jest drogą do prawdy o samej sobie. Płyta przemyślana, która dojrzewała wraz z UGORNĄ i na którą teksty napisały Paulina Przybysz i Karolina Kozak. Producentem i autorem większości kompozycji jest Paweł Zalewski, członek zespołu Rita Pax. Album promuje singiel pt. Dupa.

Nowa herstoria

UGORNA wokalnie wywodzi się z bluesa i choć nie nagrała płyty bluesowej, to blues jest jej częścią. Mimo że Nowa herstoria muzycznie czerpie z wielu źródeł, to bardzo słychać surową siłę bluesa, która towarzyszy UGORNEJ od najmłodszych lat.

Blues wychodzi mi samoczynnie, zupełnie bez planu. Moim planem było pójść samej sobie pod prąd i czyścić piosenki z bluesa, żeby brzmiały bardziej współcześnie i żeby były mniej emocjonalne. Okazało się jednak, że trudno jest poskromić swoją pierwszą muzyczną miłość. – mówi UGORNA.

Wierność sobie jest dla UGORNEJ bardzo ważna, stąd Nowa herstoria to opowieść
o kobiecości, która nie boi się poszukiwać, popełniać błędy i być pewną siebie. Teksty na płytę napisały dwie kobiety: Paulina Przybysz i Karolina Kozak, które dobrze uchwyciły to, co bliskie jest UGORNEJ. Autorką dwóch tekstów: Woda i Wyjaśnienie jakie znalazły się na płycie, jest wybitna poetka Zuzanna Ginczanka, której wiersze i poruszająca biografia są UGORNEJ bardzo bliskie.

Wszystko o czym śpiewam jest częścią mnie. Zależało mi aby opowiedzieć o kobiecie, która stwarza samą siebie w procesie głębokiej przemiany, szuka swojej drogi, akceptuje i jest sobie wierna. Można powiedzieć, że w pewien sposób dopiero się rodzi. – dodaje UGORNA.

Album promuje singiel Dupa, do którego powstał klip zrealizowany przez Macieja Nowaka na Maderze.

W nagraniu płyty udział wzięli: Paweł Zalewski (gitary, instrumenty klawiszowe, viola da gamba, cytra, chórki); Piotr Zalewski (bas); Jerzy Markuszewski (perkusja); Marta Zalewska (skrzypce, altówka); Rafał Gańko (trąbka).

W sieci znalazły się już single: Ziemia Ugorna i Przedpokój oraz utwory Amok, Amsterdam, Midnight sky (cover utworu Miley Cyrus), Woda i Jetlag.