Biurko narożne – o czym pamiętać przy jego wyborze?

Biurka narożne to meble, które na stałe zagościły nie tylko w naszych domach, ale i biurach. Dzięki swojej funkcjonalności sprawdzają się zarówno wśród pracowników, jak i profesjonalnych graczy. Obie te grupy spędzają przy biurku wiele godzin, dlatego z łatwością możemy wywnioskować, że mebel ten ma niewątpliwie wiele zalet. O czym należy więc pamiętać przy jego zakupie? Jak samodzielnie stworzyć biurko narożne? Jeśli jesteś zainteresowany, koniecznie czytaj dalej.

Biurko narożne

Właściwa aranżacja przestrzeni biurowej

Właściwa aranżacja przestrzeni biurowej niesie za sobą wiele korzyści, zarówno dla pracownika, jak i jego pracodawcy. Dobre zagospodarowanie przestrzeni biurowej sprawia, że osoby zatrudnione chętniej przychodzą do pracy i pracują efektywniej. Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 września 1997 r. za pomieszczenie pracy stałej uznaje się biuro, w którym pracownik spędza więcej niż 4 godziny dziennie. Jeśli więc zatrudniony spełnia ten warunek to zgodnie z zasadami BHP, przysługuje mu co najmniej 13 m3 niezagospodarowanej objętości przestrzeni oraz 2 mwolnej przestrzeni podłogi. Warto o tym pamiętać przy urządzaniu biura dla nowego pracownika.

Gdy już zaczniesz planować, gdzie postawić poszczególne meble, zwróć szczególną uwagę na wybór biurka. To właśnie przy nim, pracownicy spędzają większość swojego czasu. Zamiast tradycyjnego biurka, możesz wybrać jego narożną wersję. Dlaczego? Mebel tego typu ma dwie podstawowe zalety. Należą do nich funkcjonalność oraz możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni. W dodatku mebel ten świetnie sprawdzi się w niewielkich przestrzeniach.

Pamiętaj, że biurko nie powinno być ani za niskie, ani za wysokie dla osoby, która będzie przy nim pracować. Dobrym rozwiązaniem będzie więc taki mebel, który ma możliwość regulacji wysokości. Wybierając biurko narożne, możesz ponadto wydzielić w nim poszczególne strefy. Jest to przydatne, zwłaszcza gdy zatrudniony raz pracuje przy dokumentach, a raz ma kontakt z klientem. Odpowiednie ustawienie biurka sprawi, że zarówno pracownik, jak i klient będą się czuć bardziej komfortowo. Zapytasz pewnie, w jaki sposób je ustawić? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jak ustawić biurko narożne?

Biurka narożne świetnie sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach. Decydując się na taki rodzaj, możesz maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, a także funkcjonalnie ją podzielić. Najczęściej biurka tego typu są ustawiane w rogu pomieszczenia bądź pod oknem. Jeśli zdecydujesz się na pierwszy wariant, możesz postawić nad meblem różne nadstawki. Pozwalają one na lepszą organizację dokumentów oraz akcesoriów biurowych. Z kolei druga opcja gwarantuje większy dostęp do naturalnego światła. Skorzystają na tym głównie osoby, które pracują lub uczą się w ciągu dnia.

Jeśli z boku biurka znajdzie się trochę miejsca, również możesz je wykorzystać. Warto dostawić do niego szafki tej samej wysokości. Dzięki temu jeszcze bardziej zwiększysz powierzchnię blatu biurka oraz wyznaczysz dodatkowe miejsce na dokumenty, czy akcesoria. Zagospodarowując przestrzeń, możesz również połączyć kilka biurek narożnych i stworzyć biuro typu open-space. Dzięki temu pracownicy specjalizujący się w jednej dziedzinie będą mogli pracować niemal obok siebie. Takie rozwiązanie pozwoli im szybciej się kontaktować, a co za tym idzie — szybciej podejmować ważne decyzje.

Jak zrobić samodzielnie biurko narożne?

Na samym początku przygotuj blat biurka. W sklepie możesz kupić gotowy blat wykonany z drewna lub laminatu. Kolejnym krokiem będzie jego docięcie do odpowiedniego rozmiaru. Przyjmuje się, że blat biurka powinien mieć 120 cm długości oraz 80 cm szerokości. Pamiętaj jednak, że wymiary te są uniwersalne i zanim wykonasz blat, zmierz dokładnie pomieszczenie, w którym będzie stać. Może się bowiem okazać, że wymiary te będą za duże bądź za małe. Jeśli zdecydowałeś się na drewniany blat, po docięciu starannie wyczyść go papierem ściernym oraz pokryj warstwą lakieru. Jeśli natomiast wybrałeś laminat, koniecznie przyklej jego dodatkowy kawałek w miejscu, w którym docinałeś blat.

Teraz zastanów się, jaką wysokość powinno mieć Twoje biurko. Kluczowy jest tutaj wzrost osoby, która będzie przy nim pracować. Jeśli ma 170 cm — wysokość biurka powinna wynieść od 72 do 75 cm. Jeśli jej wzrost wynosi 180 cm lub więcej — biurko powinno mieć od 80 do 85 cm. Kolejnym krokiem będzie przymocowanie nóg do biurka. Możesz wybrać nogi drewniane bądź metalowe, które również znajdziesz w sklepach. Decydując się na drewniane nogi — pamiętaj, aby pokryć je lakierem. Na blacie zaznacz starannie miejsca, w którym wywiercisz otwory. Następnie wkręć wkręty, które zamocują nogi. Aby mebel był solidniejszy, pod blatem możesz zamontować dodatkowe wsporniki lub stelaż. Biurko jest gotowe 🙂

Biurka narożne np. z tego sklepu to prawdziwy must have dla każdej osoby. Jest nie tylko funkcjonalne, ale i pozwala na efektywniejsze wygospodarowanie przestrzeni. W dodatku możesz je samodzielnie wykonać. Czego chcieć więcej?