Każdy, nawet nałogowy zbieracz książek powoli sięga po e-book. Tradycyjne zeszyty kreślarskie używane przez rysowników zamieniane są na tablety. Dokąd zmierzają nowe technologie i czy mogą wspierać a nie wypierać papier? Wydarzenie Niech Żyje Papier, które odbędzie się 16 kwietnia w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie będzie jednodniowym świętem dla wszystkich zainteresowanych szeroką użytecznością i rolą papieru.  Organizatorem wydarzenia jest redakcja magazynu Zwykłe Życie.

Niech Żyje Papier to targi, wystawy, warsztaty, panele dyskusyjne i wykłady. Wydarzenie zgromadzi osoby, które kochają i szanują papier. Wśród wystawców na targach znajdą się najlepsi polscy wydawcy, producenci ekskluzywnych wyrobów papierniczych (notesów, piór, artbooków), producenci nowoczesnych urządzeń (czytniki, ekrany, drukarki) oraz właściciele kreatywnych marek wykonujących odzież, akcesoria i wyposażenie wnętrz z papieru. Niech Żyje Papier to również wydarzenia zachęcające do rozmów i dyskusji na temat roli papieru oraz świadomego wykorzystywania go w takich dziedzinach jak: książki, prasa, nowe technologie, design i recykling. „Od trzech i pół roku razem z Martą Mach wydajemy drukowany magazyn Zwykłe Życie. Kiedy się na to zdecydowałyśmy, niektórzy ludzie pukali się w głowę: „Chcecie wydawać magazyn, kiedy papierowa prasa upada?” – mówiono” – opowiada Agata Napiórska pomysłodawczyni wydarzenia i redaktor naczelna magazynu. „A jednak – udało się. Wydałyśmy już dwanaście numerów kwartalnika i nie zamierzamy przestać. Robimy to głównie dlatego, że kochamy papier – jego fakturę, zapach, szelest. Festiwal Niech żyje papier! jest dla takich osób jak my. Wiemy, że jest ich cała masa” – dodaje.

Oprócz odwiedzenia targów i rozmów z wystawcami organizatorzy wydarzenia Niech Żyje Papier zachęcają do obejrzenia małych wystaw eksponatów gromadzonych przez pasjonatów i kolekcjonerów papierowych przedmiotów: plakatów, komiksów, pudełek od zapałek. Ponadto będzie można wziąć udział w warsztatach okołopapierniczych. Podczas paneli dyskusyjnych zostaną podjęte takie tematy jak: papier dobrem luksusowym, cyfryzacja vs analogowość, nowe technologie wspierające czytelnictwo, etc. Artic Papier – partner wydarzenia – poprowadzi autorski wykład o barwie. „Będzie to wydarzenie cykliczne, mam nadzieję, że z roku na rok coraz większe” – mówi Marta Mach, redaktor naczelna magazynu Zwykłe Życie. „Zaprosiłyśmy do współpracy profesjonalistów zajmujących się zawodowo papierem i recyklingiem. A na festiwal z wszystkimi jego atrakcjami zapraszamy miłośników papieru we wszystkich jego formach – prasy, książek, artykułów papierniczych. Wiedzą podzielą się z Wami eksperci od druku, barwy, rysunku. Obejrzycie film, weźmiecie udział w warsztatach, kupicie wydawnicze perełki. Zapraszamy!” – dodaje.

 

Szczegółowy program wydarzenia znajdziecie na Facebooku: www.facebook.com/events/248035158862855