Autorskie plakaty, które chwycą za serce każdego

Gdy wydaje się, że jedyne modne ozdoby ściany to designerskie zegary albo pięknie oprawione zdjęcia rodzinne, do słowa dochodzą autorskie plakaty. Wyróżnia je indywidualizm, zwracanie uwagi na istotne sprawy społeczne lub emocjonalne, a także możliwość prowadzenia dialogu z odbiorcą. Dlaczego warto wybierać plakaty polskich artystów? Co sprawia, że są tak wyjątkowe i każdy chce je mieć w swoim domu?

plakat z wzorem z ceramiki bolesławiec

Poster Bolesławiec (R. Kaja) 98×68 cm / Galeria LueLue / www.pakamera.pl

Autorskie plakaty – dlaczego warto je mieć?

Autorskie plakaty to absolutny hit wśród przedstawicieli pokolenia Z, którzy stawiają na indywidualizm w każdej formie. Z powodzeniem zastąpią klasyczne zegary, malowane obrazy albo oprawione zdjęcia. Świetnie sprawdzają się we wnętrzach każdego rodzaju, począwszy od przedpokoju, przez kuchnię, na łazience kończąc. Coraz częściej znajdują zastosowanie także w przestrzeniach biurowych, pomagając tworzyć ciekawy, nietuzinkowy obraz firmy.

Autorskie plakaty na ścianę znacząco różnią się od tych z produkcji masowej. Widać w nich nie tylko talent artysty, ale również emocje, czasami wręcz skrajne. Twórcy czerpią z przeróżnych inspiracji, których dostarczają im natura, kultura, życie codzienne czy historia. Niektóre plakaty mają za zadanie motywować, inne pokazują świat w krzywym zwierciadle, a pewne pozycje uświadamiają, że nie wszystko jest takim, na jakie wygląda. Warto zwrócić uwagę, że plakaty motywacyjne to nie hasła rodem z epoki PRL, a nowoczesne dzieła przedstawiające kompleksowe podejście do pracy, nauki czy budowania relacji z innymi i samym sobą.

Jak wybrać autorskie plakaty z emocjami?

Emocje to nieodłączna część plakatów autorskich. Widać je właściwie w każdym dziele, czasami mocniej, a czasami znacznie słabiej. Plakaty z emocjami mają za zadanie poruszać nas do głębi, ale też uświadamiać pewne rzeczy, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę.

Dużą popularnością cieszą się te, które tworzone są pod wpływem emocji negatywnych, obrazujących złość, rozgoryczenie czy smutek. Zastanówmy się jednak, czy takie propozycje dobrze sprawdzą się w naszych wnętrzach? Inne pisane są pod wpływem emocji pozytywnych, takich jak radość, szczęście i miłość. Jeśli na co dzień chcemy poczuć przypływ pozytywnej aury, wybierajmy właśnie je.

Ciekawą propozycją są plakaty z odrobiną czarnego humoru. Zdecydowanie sprawdzą się w przypadku osób, które chcą pokazać luźniejsze podejście do życia i pozytywne nastawienie.

Autorskie plakaty, które opowiadają historie

Inspirujące pomysły na plakaty w salonie bazują na historiach. Faktem jest, że przedstawiony obraz to tylko pewien urywek, jakaś niedokończona część. Niemniej jednak, patrząc na niektóre plakaty, od razu wiemy, jaki był początek i jaki będzie koniec historii. Tego rodzaju dzieła poruszają serce, ale też skłaniają do głębszych przemyśleń. Nie zawsze są proste w odbiorze, a wiele z nich pasuje do licznych życiowych sytuacji, których mogłyby stanowić odzwierciedlenie.

Dobrym przykładem jest ilustracja prezentująca kobietę z zawiązanymi oczami, która zmierza w stronę lustra. Nie wiemy, dlaczego ma przepaskę na oczach ani dokąd idzie. Możemy tylko domyślać się, że przez całe życie podąża na oślep, szukając upragnionego miejsca na ziemi albo dążąc do wyznaczonego celu.

plakat prezentujący wpatrującą się w okna kobietę

Kobieta przy oknie / Old Soul Mood Prints / www.pakamera.pl

Innym przykładem może być plakat prezentujący wpatrującą się w okna kobietę. Tutaj również interpretacji może być sporo, co jest cechą charakterystyczną dla plakatów opowiadających historie.

Wiele z nich inspirowanych jest życiem artystów, inne są pewnym odbiciem sytuacji, z którymi na co dzień styka się większość społeczeństwa.

Ilustracje, które chwycą za serce

Plakaty autorskie to dzieła, które potrafią chwycić za serce. Wiele z nich ma ukryty podtekst, który – po odpowiednim rozszyfrowaniu – mocno daje do myślenia. Wybierz plakat do domu idealny dla siebie, jeśli chcesz, by każdy element dekoracji wyrażał Twoją osobowość i podejście do życia. Te, które “pobudzają” emocje, zdecydowanie są warte uwagi. Niektóre przedstawiają motywy zwierzęce, inne typowe dla dzieci. Wiele dzieł ma ważny społecznie przekaz, dotyczący na przykład upływającego czasu.


Autorskie plakaty mają również za zadanie przenosić nas do czasów młodości czy nawet dzieciństwa – takie propozycje spodobają się szczególnie przedstawicielom starszego pokolenia. Sporo ilustracji przywołuje pozytywne emocje, ale wywołują jednocześnie uczucie tęsknoty. Kto nie marzy o tym, aby wrócić do miejsca, w którym w dzieciństwie spędzało się niemal całe dnie? Z drugiej strony, doskonale zdajemy sobie sprawę, że są to tylko pewne wspomnienia, które zachowujemy w swojej głowie i w swoim sercu. Historie opowiadane na plakatach przypominają, że czasy zmieniają się w bardzo szybkim tempie, często niwecząc dotychczasowe osiągnięcia albo niewłaściwie czerpiąc z dóbr kultury.

Autorskie plakaty – co sprawia, że są wyjątkowe?

Jak przymocować plakat do ściany? Które dzieło będzie pasować do koncepcji wystroju wnętrz? Te i podobne pytania zadajemy sobie, wybierając plakat autorski. Mało kto zastanawia się jednak, w czym tkwi sekret ich wyjątkowości.

Nie są to dekoracje pochodzące z produkcji masowej, dlatego autorzy nie muszą skupiać się na tym, aby wpisywały się w potrzeby ogółu. Wręcz przeciwnie, duży nacisk kładzie się tutaj na indywidualizm. Artyści starają się przedstawić swoją wizję, ale nie odchodzą całkowicie od realiów, w których żyją.

Artyzm łączy się tutaj z pewnym przekazem, którego jako społeczeństwo oczekujemy. Ilustracje mogą też w ciekawy sposób przedstawiać jakiś problem, koncepcję albo sposób myślenia. Podobnych dzieł nie znajdziemy w sklepach z dekoracjami, dlatego wybierając je, mamy pewność, że nasze wnętrza będą prezentować się wyjątkowo.

Autorskie plakaty mają w sobie też jakąś tajemnicę, która pozwala interpretować je bez końca. Nie bez powodu stają się przyczyną dyskusji towarzyskich, a także inspirują nas do działania. Przedstawiają świat w nietypowy sposób, który trafia do nas zdecydowanie lepiej, niż zawiłe frazesy albo ciągle powtarzane prawdy i teorie.

Jeśli szukasz wyjątkowych dekoracji na ścianę od polskich artystów koniecznie odwiedź sklep pakamera.pl a na pewno znajdziesz tam coś dla siebie i swojego domu.