Najpopularniejsze grzyby jadalne – co warto o nich wiedzieć?

Grzyby to popularne pożywienie pochodzące z lasów, które znane jest na całym świecie już od dziesiątek lat. Wszystkie odmiany grzybów jadalnych są dokładnie opisywane w encyklopediach oraz poradnikach dla grzybiarzy. Pamiętaj, że w lasach znajdziesz też wysoce szkodliwe grzyby, których zjedzenie skutkuje nawet śmiercią. Sprawdź, jakie są jadalne grzyby warto zbierać i dlaczego!

grzyby jadalne

Zastanawiasz się, jakie wartości energetyczne mają grzyby? Przede wszystkim są doskonałym źródłem wody, białka, węglowodanów oraz składników mineralnych. Popularne odmiany takie, jak kania są doceniane przez wielu entuzjastów grzybów. Kanie cechują się zawartością cennych składników odżywczych, jak np. witamina A, D, C, B, a także żelazo, mangan i fosfor. Regularne spożywanie grzybów jadalnych przyczynia się do prawidłowego rozwoju organizmu i dostarcza mu wszelkich niezbędnych składników pokarmowych.

Jakie grzyby są jadalne? Najpopularniejsze odmiany

Obecnie w Polsce i na całym świecie specjaliści wyróżniają wiele odmian grzybów, które są jadalne, a także takich uznawanych za wysoce trujące. Grzyby jadalne to przede wszystkim:

  • Borowik szlachetny,
  • Podgrzybek,
  • Rydz,
  • Kurka,
  • Kania,
  • Maślak,
  • Koźlarz,
  • Smardz jadalny.

Niestety jedną z groźniejszych odmian grzybów są tzw. muchomory czerwone. Po ich zjedzeniu można nabawić się nie tylko dolegliwości żołądkowych, a nawet zatrucia skutkującego bez odpowiedniej reakcji śmiercią. Borowik szlachetny, czyli prawdziwek uznawany jest za najsmaczniejszego grzyba, jakiego znajdziesz w polskich lasach. Wyróżnia się intensywnym smakiem oraz aromatem dodając potrawom kuchni polskiej niesamowitego charakteru.

Podgrzybki oraz kurki to równie popularne odmiany grzybów, które co roku cieszą się sporym rynkiem zbytu, a także zainteresowaniem wśród grzybiarzy. To w pełni jadalne grzyby, które możesz przygotowywać na wiele sposobów – smażyć, dusić lub marynować. Ciekawą odmianą grzyba jest rydz. Możesz go przysmażyć na patelni z solą lub zrobić przepyszna marynatę grzybową w słoiku.

Na co uważać podczas grzybobrania? Jak uniknąć zatrucia?

Kiedy wybierzesz się na grzyby do lasu lub kupuje je od osób prywatnych, koniecznie sprawdź, czy konkretny grzyb należy do tych jadalnych. Jeśli nie masz pewności, lepiej unikaj ich spożywania, gdyż możesz doprowadzić do ryzykownego zatrucia pokarmowego. Na grzybobranie zabieraj ze sobą poradniki i tematyczne książeczki, które zawierają listę grzybów jadalnych. Jeśli tylko kupujesz grzyby, zawsze wybieraj sprawdzonych dostawców, aby mieć pewność, że te są świeże, zdrowe i jadalne.

Jak grzyby oddziałują na organizm człowieka?

Jadalne grzyby to produkty żywnościowe zawierające wiele składników odżywczych, minerałów oraz witamin. Zwróć uwagę na fakt, że ich regularne spożywanie wspiera profilaktykę chorób serca i naczyń, a także działa antynowotworowo. Dodatkowo obecność polifenoli i chityny w grzybach sprawia, że działają na organizm immunostymulująco oraz przeciwzapalnie. Jak widzisz, spożywanie grzybów jadalnych to dobry pomysł. Zbieraj je, kupuj i przyrządzaj potrawy, które są nie tylko smaczne, ale i zdrowe!