„Mrówki nie mają skrzydeł” – najnowsza premiera wydawnictwa Fame Art!

Już 23 lutego 2022 nakładem lubelskiego wydawnictwa Fame Art ukaże się debiut włoskiej pisarki Silvy Gentilini pod tytułem Mrówki nie mają skrzydeł. To fascynująca, autobiograficzna powieść o przemocy: seksualnej, symbolicznej i emocjonalnej. Książka dostępna w przedsprzedaży już od 09.02!

Proza Silvy Gentilini to wyjątkowe laboratorium traum. Głównymi bohaterkami powieści są Margharita i Emma. Ich historie, osadzone na różnych planach czasowych, łączy wspólne doświadczenie cierpienia. Autorka w sposób niezwykle sugestywny, ale pozbawiony znamion sensacyjności, opisuje okrucieństwo i ból, podkreślając ich wielowymiarowość i niejednoznaczność. Misternie skomponowana i dokładnie przemyślana narracja książki odkrywa przed nami coraz to nowe tajemnice, rozwiązuje supły dziedziczonej i niewypowiedzianej traumy, z którą każda z bohaterek radzi sobie na swój własny sposób.

Pisarstwo Gentilini to również przestrzeń katartycznej terapii. »Chciałam powiedzieć ludziom, którzy padli ofiarą przemocy, że nigdy nie jest za późno, aby się „odrodzić”, odbudować siebie« – tak o swojej książce mówi sama jej autorka. Historia opowiedziana w książce Mrówki nie mają skrzydeł to powieść autobiograficzna łącząca w sobie wątki zaczerpnięte z własnych doświadczeń pisarki, będącej ofiarą przemocy seksualnej ze strony ojca oraz przeżyć jej babci, która poszukując bezpiecznej przestrzeni, trafia do Stanów Zjednoczonych, by tam
budować swoje życie na nowo.

Gentilini bada rodzinną kronikę w poszukiwaniu wspólnoty oraz odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest przerwanie zaklętego kręgu dziedziczonej przemocy. Jak podsumowuje Aleksandra Zbroja, autorka książki Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu: „Silva Gentilini znajduje słowa na coś, co przez lata wymykało się językowi. Precyzyjnie rekonstruuje mechanizm przemocy domowej. Każda kolejna strona trafia w punkt, podchodzi do gardła, otwiera oczy”.

To historia przemocy wobec kobiet, ale również o mocy kobiet – ich wytrzymałości, niezwykłej sile w radzeniu sobie z nawet najtrudniejszymi przeżyciami, emocjami i wydarzeniami. „Mrówki nie mają skrzydeł” to zaproszenie do wnikliwej obserwacji siebie i najbliższego otoczenia oraz reagowania w sytuacjach najtrudniejszych. Jak mówi sama autorka: „Kobiety muszą zrozumieć, że są uparte, twarde i zdolne do
tego, by wydobyć z siebie siłę i odwagę, które drzemią w każdej z nas”.

Silva Gentilini urodziła się w 1961 roku w toskańskim Orbetello. Pracowała jako konsultantka działu beletrystyki dla Endemol i Mediaset. Jest autorką scenariuszy filmowych i serialowych, publikowała w „Cosmopolitan” i „Modzie”, wydała tomiki poezji i opowiadania. Mrówki nie mają skrzydeł to jej powieściowy debiut, za który otrzymała wiele wyróżnień i nagród (m.in. Premio Spoleto Art Festival, Premio Internazionale Capalbio Piazza Magenta, Premio Letterario Nazionale Argentario).

Fame Art to niezależne lubelskie wydawnictwo powstałe z fascynacji kulturą i sztuką. Zespół działającego od 2015 roku Fame Art tworzą głównie kobiety, koncentrując się na projektach literackich, ale także muzycznych. Wśród wydanych tytułów znajdują się: Moimi słowami Ruth Bader Ginsburg, Niedostatek Lynn Steger Strong, Ostatni Czarny Jednorożec Tiffany Haddish, Na obcej ziemi Izraela Joszuy Singera, Rodowód, Taniec Demonów, Brylanty Ester Singer Kreitman, Singerowie: Kolejne wygnanie Maurice’a Carra.

Silva Gentelini, Mrówki nie mają skrzydeł
Premiera: 23.03.2022
Przedsprzedaż: 09.02.2021
Więcej o książce: kliknij tutaj.