Trwają ostatnie przygotowania do Re-Act Fashion – jednego z najważniejszych międzynarodowych konkursów mody ekologicznej. Do Łodzi przyjadą projektanci tworzący w nurcie zrównoważonej mody. 12 października 21 finalistów z Polski i zagranicy powalczy o tytuł Re-Kreatora 2012 oraz nagrodę główną Prezydenta Miasta Łodzi – 15 000 złotych.

Co roku na konkurs Re-Act Fashion nadsyłanych jest setki zgłoszeń kolekcji w nurcie Eko. Do ścisłego finału jury kwalifikuje autorów 21 najciekawszych projektów, z których podczas gali wybiera trzech laureatów. W tegorocznej, czwartej już edycji Re-Act Fashion wystąpi aż 12 zagranicznych projektantów i 9 z Polski. Kreatywność i wyobraźnia młodych twórców jest nieograniczona. Tegoroczne finałowe propozycje inspirowane są m.in. zdjęciami mikroskopijnych bakterii, linami żeglarskimi, romantycznymi wierszami, kultem ciała, mglistym jesiennym porankiem, starożytnością oraz trudnymi relacjami z ojcem. Jak przyznaje Olga Nieścier, przewodnicząca jury, zaznaczyła, że w projektowaniu mody ekologicznej nie chodzi o obwieszenie się plastikowymi butelkami, a o projekty demonstrujące świadomość i wrażliwość estetyczną w każdym detalu myślenia i prezentacji .
Wieczór otworzy pokaz hiszpańskiego projektanta Ricardo Ramosa, laureata ubiegłorocznego Re-Act Fashion. Jego kolekcja „Santas” inspirowana jest dziedzictwem przemysłu włókienniczego rdzennej ludności Kolumbii. Zwieńczeniem gali będzie pokaz Andrei Pojezdalovej, zdobywczyni Re-Kreatora 2011. Jej kreacje powstały z używanych ubrań, które projektantka zbierała przez cały ubiegły rok. Inspiracja słowackimi strojami ludowymi w połączeniu z zestawieniem klasycznych tkanin z nietekstylnymi materiałami pochodzącymi z recyklingu stworzyły ciekawą strukturę i unikatowy charakter kolekcji na Wiosnę/Lato 2013.
Projekt co roku budzi ogromne zainteresowanie mediów, ideę Re-Actu wspierają osoby znane ze świata mody, ekologii i show biznesu. W 2009 roku ambasadorką Re-Act Fashion oraz prowadzącą galę finałową była Iza Miko, rok później zastąpiła ją Kinga Rusin. W ubiegłym roku galę prowadził duet Ada Fijał i Mateusz Szymkowiak. Ambasadorką i prowadzącą tegorocznej edycji została ponownie Kinga Rusin, której firma Pat&Rub ufundowała nagrodę dla wyróżnionego projektanta.
Organizator, Fundacja Re-Act, zapraszaja od 5 październiaka na wystawę. W witrynach przy ulicy Piotrkowskiej i Kościuszki w Łodzi zaaranżowane będą ekspozycje prace filalistów z trzech ostatnich lat, w tym projekt nagrodzoznej w ubiegłym roku Andrei Pojezdalovej wykonany z tapicerki samochodowej.

Sesję zdjęciową dla tegorocznego Re-Act Fashion wykonała Lidia Popiel.