Męskie buty do biegania – technologie, które wzmocnią Twoje możliwości

Bieganie w zasadzie nie wymaga posiadania większej ilości sprzętu. Ten sport można uprawiać na świeżym powietrzu wykorzystując do tego chodniki, drogi czy parkowe dróżki. Jeśli masz przy tym dostęp do zewnętrznej bieżni – warto z tego korzystać, ponieważ jej miękkie podłoże jest zdecydowanie bardziej przyjazne Twoim stawom i kręgosłupowi. W bieganiu ważne są również buty. Zapewniają odpowiednią stabilizację stopy, przez co wpływają na całą postawę biegacza. Podeszwa gwarantująca dobrą amortyzację to również bezpieczeństwo i wygoda biegania.

Męskie buty do biegania – na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu?

Szukając butów dla siebie z pewnością zwracasz uwagę na ich wygląd i funkcjonalność. Nie wolno jednak zapominać o tym, by były dobrze dopasowane do stopy i miały pozytywny wpływ na całą postawę. Co zatem wziąć pod uwagę podczas poszukiwań?

  • Rodzaj podłoża, na jakim trenujesz – nie zawsze będą potrzebne buty z największą możliwą amortyzacją. Jeśli biegasz tylko po bieżni na siłowni lub np. na stadionach lekkoatletycznych, trenujesz na miękkim podłożu. Wówczas buty ze słabszą amortyzacją sprawdzą się bardzo dobrze.
  • Dystanse, które pokonujesz – podczas wyboru butów zwróć uwagę na to, czy biegasz krótkie sprinty, czy może długie dystanse, półmaratony i maratony? To pomoże dopasować technologię butów do Twoich potrzeb.
  • Poziom zaawansowania – czasem pewne technologie sportowe w obuwiu nie są potrzebne, jeśli biegasz amatorsko lub dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym sportem.

Zaawansowane technologie – męskie buty biegowe do zadań specjalnych

Choć wyglądają jak standardowe buty – potrafią znacznie więcej. Technologie wykorzystywane w butach sportowych pozwalają na zwiększenie swoich możliwości i uzyskiwanie lepszych wyników w bieganiu.

Męskie buty do biegania – poznaj kilka przykładowych rozwiązań:

  • FlyteFoam – najlżejsza podeszwa stworzona przez firmę Asics. Buty są wówczas nie tylko bardzo lekkie, ale podeszwa ma również właściwości, dzięki którym bardzo szybko wraca do swojego pierwotnego kształtu. Dzięki temu amortyzacja jest na najwyższym poziomie.
  • Open Mesh Upper – cholewka o wysokiej oddychalności, dzięki której skóra na stopach nie będzie się pocić. Znacząco ułatwi to biegi długodystansowe, kiedy skóra przez dłuższy czas narażona jest na kontakt z materiałem.
  • Guidance Line – dzięki tej technologii stawiasz w pełni naturalne kroki, które pozwalają Ci na zachowanie prawidłowej postawy. Podczas długich biegów sposób stawania stóp i kształtowania przy tym sylwetki może być nieco zaburzony. Dzięki odpowiednio wyprofilowanym wkładkom Twoja postawa pozostaje poprawna przez cały bieg.
  • DUOMAX – stosowana głównie w męskich butach do biegania dla pronatorów. Jeśli masz tendencję do stawiania stopy za bardzo po zewnętrznej stronie – DUOMAX z pewnością pomoże. Wchodzą tu w grę dwa elementy podeszwy środkowej o różnej gęstości, które pozwalają zadbać o odpowiednie ułożenie stopy.