Jak urządzić stylowy salon

Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w całym mieszkaniu. Za dnia pełni funkcję wygodnego miejsca na odpoczynek, wieczorem zaś staje się rodzinnym centrum rozrywkowym, miejscem gier planszowych z dziećmi czy spotkań towarzyskich ze znajomymi. Salon należy urządzić tak, by mógł spełniać wszystkie te funkcje, bez konieczności rezygnacji z ulubionych mebli. Jak zaaranżować to pomieszczenie w nowoczesnym stylu?

Wybór aranżacji

O tym, jak zostanie udekorowany salon, decyduje przede wszystkim styl, w jakim ma być urządzony. Wnętrze w stylu angielskim znacznie różni się od prowansalskiej aranżacji prosto z Włoch. Warto zapoznać się z poszczególnymi stylami, by wiedzieć, który z prezentowanych w największym stopniu spełnia oczekiwania domowników. Faktem jest, że każde wnętrze można zaaranżować na przytulne i stylowe pomieszczenie. Faktem jest też, że nie każdy wie, jak wykonać to poprawnie.

Skandynawski powiew

Ostatnie lata trendów aranżacyjnych to prawdziwa gratka dla fanów nordyckiego stylu. Wnętrza takie wyróżniają się minimalizmem, onieśmielają jasnością, będąc zarazem przytulnym miejscem do rodzinnych rozmów. Styl skandynawski pokochały miliony użytkowników, którzy tłumnie rozjaśniają swoje wnętrza stylowym wyposażeniem.

Inspiracji w tym temacie nie brakuje. W sprzedaży są wyjątkowej urody meble drewniane skandynawskie, które fantastycznie ocieplają wnętrze i współgrają z delikatną szarością ścian. Zresztą, wyznawcy nordyckich aranżacji dobrze wiedzą, że dominują w nich biel, beże, szarość i drewno, a to wszystko wykończone efektownymi, acz skromnymi dodatkami.

Funkcjonalny minimalizm

Wnętrze salonu nie musi być wypełnione po brzegi meblami czy akcesoriami. Skandynawscy sąsiedzi nauczyli nas, że do uzyskania znakomitego efektu potrzeba naprawdę niewiele. W tym przypadku reguła: ‘mniej znaczy więcej’ sprawdza się doskonale.

W salonie powinny znaleźć się niezbędne meble, takie jak wygodna sofa, stół, szafka RTV czy praktyczna komoda. Przewaga białych akcentów sprawi, że światło dzienne będzie dobrze rozpraszać się we wnętrzu, rozjaśniając wizualnie całe pomieszczenie.

Dodatki robią robotę

W takim samym stopniu jak meble to właśnie dodatki nadają wnętrzu indywidualnego charakteru. Urządzając salon w stylu skandynawskim należy zadbać przede wszystkim o tekstylia. Puchate koce, miły w dotyku gruby dywanik rzucony niedbale pod stół, przytulne poduszki oraz świece i stylowe lampki z delikatną żarówką o ciepłym odcieniu – oto dodatki, które najlepiej prezentują nordycki styl. Aranżację warto wzbogacić skromnym, nawiązującym do natury przedmiotem. Może to być coś wykonanego z prawdziwego drewna lub przedmiot zrobiony z wikliny – takich dodatków nie powstydziłby się żaden skandynawski obywatel.

Nasi sąsiedzi z północy stawiają przede wszystkim na jakość. Liczą się tu przedmioty o unikatowym wzornictwie i wysoka jakość wykonania. Dzięki minimalistycznym meblom i wzorzystym dodatkom salon wygląda na gustowny, przytulny oraz przestronny.

Partnerem materiału jest KODEMii.