Jak urządzić wnętrze w stylu nowojorskim

Nowy Jork od dekad jest inspiracją dla wielkich twórców i artystów, wielokulturową mekką, miastem tysiąca możliwości. Mówi się nawet, że kto pokochał Nowy Jork, ten pokochał cały świat. Amerykańska metropolia jest miejscem, gdzie można spełnić swoje marzenia, dlatego też nowojorski styl zakorzenił się w świecie designu, przemycając proste wzornictwo oraz bogactwo struktur.

Luksusowe wnętrze rodem z Manhattanu

Nowojorski szyk jest sporym wyzwaniem dla projektantów. Zestawienie stylowej aranżacji nie należy do najłatwiejszych, ponieważ wymaga umiejętności połączenia prostych form z ogromną dbałością o detale. Najistotniejszą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, są wysokiej jakości materiały. Meble salonowe charakteryzują się prostym, lecz opływowym kształtem, u których dominują obicia wykonane z weluru lub aksamitu. Elegancki wygląd podkreślają efektowne pikowania czy błyszczące nity.

Kolorystyka

Styl nowojorski można określić jako stonowany i szlachetny. Pomimo przewagi spokojnego beżu, szarości czy écru, nie brakuje zdecydowanych barw, które będą kontrastować z pozostałymi elementami. Chętnie stosowane kolory to taupe, mięta, szmaragd czy biskupi róż. Bardzo często na ścianach pojawia się efektowna imitacja cegły, natomiast w bardziej luksusowych wnętrzach widuje się sztukaterię, której biel znakomicie kontrastuje z kolorem ścian.

Nowy Jork w stylu glamour

Nowojorskie wnętrza uwielbiają światło i zróżnicowane faktury. Można znaleźć w nich liczne tafle luster, błyszczące dodatki, designerskie kinkiety oraz stylowe lampy stołowe. Trafionym elementem aranżacji będą transparentne stoliki, umieszczone w centralnym punkcie pomieszczenia. Typowy dla tego stylu układ to dwie wygodne sofy ustawione naprzeciwko siebie, a pomiędzy nimi imponujący blat z grubego szkła. Aby całość nie wyglądała na zbyt przesadzoną aranżacją spod ręki szalonego projektanta, warto stonować ją szlachetnym drewnem – najlepiej w formie stylowej konsoli lub stolików pomocniczych.

Dodatki

Styl nowojorski nie byłby charakterystyczny, gdyby nie stylowe dodatki. Na sofach rządzą liczne poduszki dekoracyjne, na podłodze występują eleganckie dywany z popularnym motywem marokańskiej koniczyny, w oknach zaś królują ciężkie, sięgające ziemi zasłony. Teraz całość prezentuje się klasycznie, a zarazem ponadczasowo.

W rytm melodii Franka Sinatry

„New York, New York” – śpiewał kiedyś słynny amerykański piosenkarz. Uwielbienie dla tego miasta widać w każdym nowojorskim wnętrzu. Styl ten nigdy nie wyjdzie z mody. Aranżacja uwodzi elegancją, przepychem, a także symetrią. To wdzięczny styl, który daje ogromną dowolność w zestawieniach kolorystycznych, lecz za każdym wypada niezwykle spójnie. Czy warto zaprzyjaźnić się z wnętrzem rodem zza oceanu? Zdecydowanie tak! Odpowiedni dobór barw i duża ilość światła to znakomity zastrzyk energii o poranku. Umiejętne zestawienie dodatków i stylowe meble będą znakomitą inspiracją, motywując do wkroczenia w nowy dzień pewnym krokiem.

Partnerem materiału jest redNet Dom – aranżacje wnętrz.