Madame Butterfly, dramatyczna opera Giacoma Pucciniego liczy już 110 lat. W 1907r. zadebiutowała na deskach Metropolitan Opera. Od tamtego czasu utrzymuje status jednej z najbardziej rozpoznawalnych oper werystycznych na świecie. Od ponad stu lat sztukę można było obejrzeć w różnych zakątkach świata.

Tytułowa Madame Butterfly jest nieszczęśliwie zakochaną nastolatką, dla której miłość okazuje się nie mieć nic wspólnego z historiami z harlekinów. Historia ślepego oddania i zaufania wyśpiewana w języku włoskim do dzisiejszego dnia cieszy się zainteresowaniem. Dzięki temu przez wszystkie te lata powstała masa plakatów przedstawiających sztukę. Wśród nich znajdują się nie tylko te oficjalne, przygotowane na potrzeby sztuki w jednej z oper. W archiwach nie brakuje również tych stworzonych przez niezależnych artystów, których opera Madame Butterfly zainspirowała do stworzenia ilustracji.

Przedstawiamy Wam kilka plakatów i zwracamy uwagę na ich transformacje na przestrzeni lat, ale też na różne spojrzenie artystów na sztukę i sposób przekazania dramatu na plakacie.