Lampy stołowe :: Oświetlenie w stylu glamour

Na stół, na biurko, stolik nocny, parapet – lampy stołowe są dużo bardziej uniwersalne, niż możemy przypuszczać. Zobacz, jak wybrać lampę stołową i dlaczego warto postawić na lampy glamour.

Lampa stołowa nie tylko na stół
Chociaż sama nazwa sugeruje, by takową lampę ustawić na stole, tak naprawdę lampy stołowe doskonale prezentują się w innych miejscach. Sugestia dotyczy raczej rozmiaru – lampa stołowa jest stosunkowo niska. Nie nadaje się do postawienia na podłodze, bo oświetli niewiele ponad metr podłogi. Lampę stołową można oczywiście postawić na stole, ale ten rodzaj oświetlenia najlepiej sprawdza się na niskich ławach i stolikach kawowych, szafkach nocnych, komodach oraz na szerokich parapetach. Raczej nie poleca się ustawiania takich lamp na stole w jadalni.

Jak wybrać lampę stołową
Pierwszym kryterium doboru lampy stołowej powinien być styl wnętrza, w którym owa lampa ma stanąć. W pomieszczeniach zaaranżowanych w klasycznym stylu dobrze sprawdzają się tradycyjne lampy ze stożkowatym lub walcowatym kloszem i podstawą z drewna lub z ceramiki. W nowoczesnych wnętrzach można postawić na lampy z geometrycznym kloszami oraz nieco futurystyczne w kształtach lampy LED. Tu nie ma klasycznej żarówki, ale taśma LED wtopiona w najczęściej długi, wąski, oryginalnie wygięty kształt lampy. Ciekawym rozwiązaniem jest użycie lampy biurkowej w charakterze lampy stołowej (Zobacz: Najmodniejsze lampy do mieszkania).

Kolejnym wartym rozważenia aspektem jest kolor. Tu można postawić na dwa rozwiązania – lampa będzie wpisywała się kolorystycznie w wystrój wnętrza lub będzie kontrastowym akcentem kolorystycznym. Jeśli w pomieszczeniu są już inne dodatki w określonym kolorze, warto się go trzymać – radzi Jowita Łabys, dekoratorka i blogerka marki Eurofirany.

Żarówka do lampy stołowej
W lampach stołowych doskonale sprawdzają się wszystkie rodzaje żarówek. Wybór powinien być więc podyktowany indywidualnymi potrzebami. Żarówki halogenowe pozwalają na zastosowanie ściemniaczy, dzięki czemu można dozować natężenie światła. Charakteryzują się też możliwością wiernego odwzorowania kolorów. Świetlówki odwzorowują kolory nieco gorzej, ale w zamian możemy się cieszyć względną energooszczędnością i wytrzymałością. Najbardziej wytrzymałe i energooszczędne są lampy LED, jednak tu odwzorowanie kolorów jest najgorsze.

Lampy stołowe w stylu glamour
Glamour to styl, który nade wszystko ceni sobie blask i przepych. Lampa w stylu glamour w żadnym razie nie może być ascetyczna. Wręcz przeciwnie. Powinna przykuwać uwagę abażurem zdobionym kryształkami lub błyszczącym kloszem i lśniącą podstawą z metalu, lub ceramiki. Taka lampa lśni nie tylko wtedy, gdy jest włączona. Także wówczas, gdy jest wyłączona, odbija światło, rozsiewając delikatny blask wokół siebie. Dla wzmocnienia efektu można ją ustawić naprzeciwko lustra.

Obudź się na wiosnę
Wiosna to dobry moment na wybranie nowej lampy do salonu, gabinetu, sypialni lub pokoju dziecinnego. Warto postawić na taką, która zaakcentuje nadejście tej najpiękniejszej pory roku. Sposoby są różne – najpopularniejsze jest nawiązanie kolorystyczne do wiosny, np. abażury w wiosennych kolorach uszyte z modnego welwetu. Kwiaty mogą pojawić się też na podstawie lampy – można je dodać samodzielnie. Każde, nawet te delikatnie zaznaczone na jednobarwnej nóżce lampy, będą doskonałym nawiązaniem do wiosennej aury.

Eurofirany to założona dwadzieścia osiem lat temu rodzinna firma, której głównym celem jest dostarczanie klientom produktów do dekoracji wnętrz oraz wysokogatunkowych tkanin ze starannie wyselekcjonowanych kolekcji Evy Minge, Pierre Cardin Paris, Limited Edition, Royal Collection, Simply Line. Oferuje sprzedaż gotowych i szytych na wymiar firan, zasłon i rolet, a także sprzedaż artykułów tekstylnych i dekoracyjnych dodatków w salonach firmowych w całej Polsce oraz czynnym całą dobę sklepie internetowym. W wybranych salonach i sklepie online można płacić w ratach za dokonane zakupy.