Kultowe torebki

W modzie istnieją pewne rzeczy, które zawsze są „in”. Należą do nich, między innymi, niektóre modele torebek. Są klasyczne, sprawdzają się przy każdej okazji, ale niestety potrafią kosztować po kilka, lub nawet kilkanaście tysięcy, a mimo to są najbardziej pożądanymi modelami. Specjalnie dla was, wybraliśmy dwanaście najbardziej kultowych i nieśmiertelnych torebek!

Wiele z przedstawionych torebek swoją sławę zawdzięcza znanym kobietom, na część trzeba zapisać się na długą listę oczekujących, a jeszcze inne stały się popularne po prostu dzięki swojemu wyglądowi i funkcjonalności. Pierwsze miejsce na liście zajmuję Chanel 2.55. Jest to już model tak klasyczny, że aż wstyd go nie znać. Torebka ta została jeszcze zaprojektowana przez samą Coco Chanel w 1955 roku i czyni to ją jedną z najstarszych it-bag. Jej charakterystyczne zapięcie, ze skrzyżowanymi literami CC powstało jednak dopiero w 1980 roku. Kolejną torebką, a raczej torebkami są dwa modele marki ChloéFaye i Drew. Są to jedne z młodszych przedstawianych dziś toreb. Swoją popularność zawdzięczają dzięki modnej stylistyce na lata 70. Nieśmiertelna boho klasyka zawsze się obroni. Do młodych it-bag należy również zaprojektowana przez Nicholas Ghesquière dla Balenciagi model Motorcycle. Wykonana z grubej skóry z metalowymi okuciami, od razu stała się ulubienicą gwiazd, ale i nie tylko. Na liście nie mogło oczywiście zabraknąć marki Louis Vuitton i ich torby o wdzięcznej nazwie Speedy. Jest to chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych toreb i tym samym jedna z najczęściej kopiowanych. Zaprojektowana przez Georges Vuitton, czyli syna założyciela marki, przechodziła najróżniejsze transformacje. My jednak najbardziej lubimy ją w oryginale.

Oczywiście dom mody Saint Lauren również ma swoją it-bag. Jest nią kultowy model Monogram. Jako jedna z niewielu torebek zachowała jeszcze stare logo YSL. Dlaczego? Ponieważ jest ona tak popularna, że przynosi największe dochody, więc wszelkie zmiany nie wchodzą w grę. Kolejnym „dzieckiem” jest stworzona w 2010 roku dla marki Céline torba Luggage. Duża i poręczna szybko zyskała na popularności, a dzięki temu, że można ją personalizować i stworzyć model ze swoimi ulubionymi kolorami pokochały ją kobiety na całym świecie. Następna na liście torba to istna królowa i nie można by nawet pisać o kultowych torebkach nie wspominając o niej. Mowa tu oczywiście o modelu Birkin marki Hermès. Zaprojektowana wspólnie przez Jean-Louisa Dumasa i Jane Birkin, jest bezsprzecznie jedną z najbardziej rozpoznawalnych toreb na świecie.

Lady Dior to kolejny punkt na naszej liście. Ten model, jest już nam znany od ponad 20 lat i nadal potrafi zaskoczyć swoimi odsłonami. Lady Dior to również ulubienica gwiazd, pokochały ją między innymi Marion Cotillard, Miroslava Duma czy Blake Lively. Również była to ulubiona torebka Księżnej Diany. Francuzi to istni mistrzowie tworzenia it-bag. Ich kolejnym dziełem jest model Le Pilage marki Longchamp. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i co ciekawsze, jedna z najtańszych kultowych torebek. Zaprojektowana w 1993 od razu stała się hitem, śmiem nawet powiedzieć, że jest jednym z symboli Francuzek. Nie można mówić o słynnych torebkach bez nie wspominając o Fendi Baguette. Mała, zgrabna torebeczka na krótkim paseczku stała się hitem dzięki serialowi Sex and The City, w którym główna bohaterka z dumą nosiła swój egzemplarz. Dziś możemy ją dostać z różnych materiałów, w najróżniejszych kolorach i kilku rozmiarach. Niezmienne pozostało jednak zapięcie, które zawsze ma ten sam kształt, czyli dwie litery F. 

Ostatnim modelem na liście jest torba, która pomieści wszystko, mowa tu o Givenchy Antigona. Na tytuł kultowej zasłużyła dzięki swojej niezwykłej prostocie i minimalizmowi. Duża, pojemna, mogąca unieść „setki” kilogramów, tak najprościej można ją scharakteryzować. Nie ma przepisu na stworzenie idealnej it-bag. Takie torby tworzą się same pod wpływem historii, mody, gwiazd czy zwykłych ludzi, którzy szukają prostych, ponadczasowych rozwiązań. Ciekawe jakie modele będą kultowe za 50 lat…

foto: liberabyhadar.blogspot.com, net-a-porter.com, mytheresa.com, fashiioncarpet.com, stylecharade.com, socialbliss.com, vivaluxury.blogspot.com