Sztuka stylizowania jedzenia jest pasjonującą i wciąż zaskakującą dziedziną. Styliści potrafią tworzyć bajeczne kompozycje z produktów, których używamy na co dzień w kuchni: od prostych minimalistycznych form, po krajobrazy stworzone z owoców, warzyw czy serów. Dziś w menu serwujemy przepiękne projekty Olgi Bastion, sfotografowane przez Mikkeal Jul Hvilshøja.

Styliści żywności ciężko pracują nad tym, by nasze doznania estetyczne związane z jedzeniem były niezapomniane. Jedzenie staje się plastyczną materią, z której nierzadko powstają prawdziwe dzieła sztuki. Podczas gdy celem kulinarnych designerów jest sprzedaż produktu klientowi, styliści przyczyniają się do tego, w jaki sposób produkt zostanie odebrany i w jaki sposób informacja o nim zostanie przetworzona przez odbiorcę. Jak w świecie mody, tak i w świeci smaków praca projektanta jest bardzo mocno związana z działaniami stylisty, jedni inspirują drugich, pozostając w symbiozie.

Prezentujemy fantastyczne prace Olgi Bastian, dyrektor kreatywnej duńskiej agencji Liquid Minds. Minimalistyczne kompozycje pokazują składniki, które sprawiają wrażenie, że za chwilę „wpadną” do garnka. Ciekawe jest to, że projekt został wykonany dla marki EVA SOLO, projektującej designerskie sprzęty kuchenne. Co według Was bardziej przykuwa uwagę?