Przedstawiamy kolekcję filmów VINTAGE czyli 10 tytułów z klasyki kina. Seria kultowych filmów w okładkach opartych na grafice oryginalnych plakatów filmowych.

AMERYKAŃSKIE GRAFFITI – w reżyserii George’a Lucasa („Gwiezdne wojny”), wyprodukowane przez Francisa Forda Coppolę („Ojciec chrzestny”) – to klasyczny film o dojrzewaniu na tle lat 60. z charakterystycznymi dla tego okresu kinami drive-in i rock’n’rollem. Ron Howard, Richard Dreyfuss, Harrison Ford, Cindy Williams, Mackenzie Phillips i Suzanne Somers stworzyli przełomowe kreacje dla swoich karier w nostalgicznej opowieści o grupie nastolatków, krążącej po ulicach miasta ostatniej nocy przed wyjazdem na studia.
Nominowane do 5. statuetek Oscara ®, w tym za film roku i reżyserię, AMERYKAŃSKIE GRAFFITI przypomina występy Wolfmana Jacka i pobrzmiewa niezapomnianymi przebojami Buddy’ego Holly’ego, Chucka Berry’ego, The Beach Boys oraz Billa Haleya & His Comets.

 

HISTORIA GLENNA MILLERA

JAMES STEWART
Niezapomniany jako nieśmiertelny Glenn Miller
JUNE ALLYSON
Urocza jako dziewczyna, której zawrócił w głowie
JEDEN CZŁOWIEK ZAPISAŁ W SWOJEJ MUZYCE CZASY, KIEDY ZMIENIAŁ SIĘ ŚWIAT
Glenn Miller i jego orkiestra znów zagrają swoje wspaniałe przeboje: wielki James Stewart i June Allyson występują w tym synkopowanym hołdzie dla jednego z legendarnych dyrygentów amerykańskich big-bandów, opisującym czasy, kiedy Miller z biedy i przeciętności doszedł do sławy i majątku na początku lat 40.
Wspaniała swingująca ścieżka dźwiękowa z oryginalną muzyką w wykonaniu Orkiestry Glenna Millera z udziałem takich gwiazd jak Louis Armstrong, Gene Krupa, Frances Langford i The Modernaires. A obok gwiazdorskiej obsady występują tacy ulubieńcy publiczności jak Henry Morgan (M*A*S*H*), Charles Drake i George Tobias.
Ze smakiem reżyserowany przez Anthony’ego Manna, dynamiczny swing Glenna Millera ożywa jeszcze raz.

PRZYLĄDEK STRACHU

Gregory Peck i Robert Mitchum grają w klasycznej hollywoodzkiej opowieści o zemście i morderstwie.
Robert Mitchum tworzy niezapomnianą kreację jako Max Cady, były skazaniec pałający wolą okrutnej zemsty na Samie Bowdenie (Gregory Peck) i jego rodzinie. Sam jest adwokatem z małego miasteczka, przeżywającym najgorszy z możliwych koszmarów. Bandyta, którego pomógł posłać za kratki, powraca, by prześladować jego piękną żonę (Polly Bergen) i nastoletnią córkę (Lori Martin). Mimo pomocy miejscowego szefa policji (Martin Balsam) i prywatnego detektywa (Telly Savalas), Sam nie ma żadnych możliwości, by powstrzymać Maxa w tej sadystycznej grze w kotka i myszkę. Ostatecznie prawnik decyduje się zaryzykować życiem swojej rodziny, by wciągnąć przeciwnika w pułapkę, co owocuje jedną z najbardziej zaskakujących i emocjonujących zarazem konfrontacji w dziejach kina.
Reżyser J. Lee Thompson buduje napięcie w każdej scenie, prowadzącej do śmiertelnego zwarcia na Przylądku Strachu. To prawdziwe arcydzieło szoku i suspensu.

 

PSYCHOZA

Jeden z najbardziej przerażających filmów wszechczasów, PSYCHOZA Alfreda Hitchcocka, na zawsze odmienił reguły filmowego thrillera. Wybierz się wraz z Mistrzem Suspensu w mrożącą krew w żyłach podróż, w trakcie której niczego niepodejrzewająca ofiara (Janet Leigh) odwiedza Motel Batesa, gdzie natrafia na jednego z największych filmowych psychopatów – Normana Batesa (Anthony Perkins). Uznany z okazji stulecia kina przez Amerykański Instytut Filmowy za najlepszy thriller wszechczasów, ten sławny film pozostaje kulturowym fenomenem. Wraz ze słynną sceną pod prysznicem PSYCHOZA „ciągle przeraża jak przed laty” (Leonard Maltin, Classic Movie Guide).

 

PTAKI

…I pamiętaj, następny krzyk, który usłyszysz, będzie twoim własnym
PTAKI Alfreda Hitchcocka to niezapomniane arcydzieło, uważane za jeden z najbardziej przerażających filmów Mistrza Suspensu. Kiedy piękna, jasnowłosa Melanie Daniels (Tippi Hedren) udaje się do Bodega Bay na spotkanie z przystojnym kawalerem Mitchem Brennerem (Rod Taylor), zostaje nieoczekiwanie zaatakowana przez mewę. Nagle tysiące ptaków pojawiają się nad miastem, dokonując serii ataków na dzieci i dorosłych. Mitch i Melanie muszą walczyć o życie przeciwko morderczej sile, której nie sposób wytłumaczyć ani powstrzymać. To film, który sprawia, że „chcesz się czegoś mocno trzymać i patrzeć!” (Leonard Maltin, Classic Movie Guide).

 

SPARTAKUS to niezwykłe dzieło Stanleya Kubricka – legendarna opowieść o odważnym gladiatorze (Kirk Douglas), który stanął na czele rewolty rzymskich niewolników. Wyzwany przez żądnego władzy generała Krassusa (Laurence Olivier), Spartakus zostaje zmuszony do konfrontacji ze swoimi przekonaniami i potęgą Imperium Rzymskiego u szczytu jego potęgi.
Oparty na prawdziwych losach człowieka dążącego do wolności, SPARTAKUS łączy prawdę historyczną z wielkim widowiskiem, by stworzyć poruszający dramat o miłości i poświęceniu.

WiNCHESTER’73

Oto legendarny James Stewart w swej najlepszej gwiazdorskiej formie w ponadczasowym westernie, który ustanowił kanon gatunku. Lin McAdam (Stewart), człowiek z pogranicza, próbuje wytropić zarówno mordercę swego ojca, jak i jego karabin, jedyny w swoim rodzaju Winchester ’73, co wymaga spotkań z najrozmaitszymi ludźmi, jak szalony góral (Dan Duryea), do cna zepsuty rewolwerowiec (John McIntire), dziki młody indiański wódz (Rock Hudson) i nawet własny brat (Stephen McNally) o morderczych skłonnościach. Występują też Shelley Winters – grająca osobę, która w życiu McAdama stanowi jedyną konkurencję dla broni, i rozpoczynający wówczas karierę Tony Curtis. WINCHESTER ’73 to porywająca opowieść o ludziach (i broni), którzy zdobyli Zachód, a zarazem jeden z najlepszych filmów Jamesa Stewarta – prawdziwa klasyka gatunku.

 

ZABIĆ DROZDA

ZDOBYWCA 3 statuetek Oscara ® w tym dla NAJLEPSZEGO AKTORA (GREGORY PECK)
Poznaj jeden ze znaczących kamieni milowych w historii kina – dramat ZABIĆ DROZDA.
Film jest ekranizacją wyróżnionej nagrodą Pulitzera powieści Harper Lee pod tym samym tytułem. Opowiada historię prawnika, który podejmuje się obrony czarnoskórego mężczyzny, niesłusznie oskarżonego o gwałt. W roli adwokata wystąpił Gregory Peck, który za swoją mistrzowską grę uhonorowany został Nagrodą Akademii®. Oglądaj i zapamiętaj, dlaczego „zabić drozda to grzech”.

 

ZAWRÓT GŁOWY

NAJBARDZIEJ HIPNOTYZUJĄCY THRILLER
ALFREDA HITCHCOCKA!
Uznany za jedno z największych filmowych dokonań Alfreda Hitchcocka, ZAWRÓT GŁOWY przypomina sen Mistrza Suspensu. Rozgrywający się w San Francisco film kreśli szaleńczą sieć powiązań fałszywej tożsamości, namiętności i morderstwa w chwili, gdy cierpiący na lęk przestrzeni detektyw (James Stewart) ratuje tajemniczą blondynkę (Kim Novak) i musi rozwikłać sekret z przeszłości, by określić swoją własną przyszłość. Wpisany przez Amerykański Instytut Filmowy na listę stu najlepszych filmów na stulecie kina ZAWRÓT GŁOWY pozostaje „wybitnym filmem, który wymaga wielokrotnego obejrzenia” (Leonard Maltin, Classic Movie Guide).

 

ŻĄDŁO

ZDOBYWCA 7 statuetek Oscara ® w tym za NAJLEPSZY FILM

ŻĄDŁO z udziałem Paula Newmana i Roberta Redforda grających dwóch oszustów z Chicago lat 30. Kiedy ich przyjaciel zostaje zamordowany przez mafię, postanawiają zorganizować popisowy przekręt. Nikomu nie można zaufać śledząc zwroty akcji prowadzącej do jednej z największych zmyłek w historii kina. Gra się dopiero zaczyna!