Jaki płaszcz damski będziemy nosić w tym sezonie?

Płaszcz damski to świetny wybór dla kobiety, która lubi na co dzień ubierać się elegancko i casualowo, albo miejsce pracy wymaga od niej tego rodzaju stroju. Jakie modele damskich płaszczy podbijają świat mody w tym roku? Oto kilka najpopularniejszych propozycji na trwający sezon jesienno-zimowy.

modny płaszcz damski

Kurtka czy płaszcz – co sprawdza się lepiej?

Kurtki z założenia są krótsze od płaszczy, chociaż wśród rozmaitych modeli znajdą się krótkie płaszcze i długie kurtki. Często kurtki wzbogacane są o cieplejsze i grubsze ocieplenie puchowe, lecz i to nie jest regułą – niektóre płaszcze także są modelami ocieplanymi, a te, które wykonane są z grubej wełny, zupełnie nie potrzebują takiego wsparcia termicznego.

W tym roku najmodniejsze kurtki damskie to przede wszystkim puchowe modele pikowane. Pikowanie to rodzaj przeszycia, który przechodzi przez wszystkie warstwy kurtki i sprawia, że ocieplenie jest równomiernie rozłożone. Ponieważ pikowanie widoczne jest z zewnętrznej strony kurtki, za jego pomocą można tworzyć na niej nietypowe wzory. Zwykle są to powtarzające się kwadraty albo pionowe pasy.

Co ciekawe, wśród płaszczy damskich także można spotkać modele pikowane, bardzo podobne do tworzonych w ten sposób kurtek. Kurtki jednak głównie ze względu na swój sportowy charakter nie zawsze nadają się na eleganckie albo wręcz wieczorowe okazje. Wtedy lepszym wyborem okazuje się płaszcz damski, który wygląda znacznie bardziej formalnie.

modny płaszcz damski

Płaszcze z paskiem w talii dla podkreślenia kobiecych kształtów

Jednym z najpopularniejszych modeli damskich płaszczy są te wzbogacane o pasek w talii. Niektóre z nich wyposażone są w tradycyjne guziki, przy których pasek ma za zadanie wyłącznie podkreślić kobiece kształty ciała właścicielki płaszcza. Kiedy w płaszczu nie ma guzików, pasek może służyć jako sposób jego przewiązywania, podobnie jak choćby w przypadku szlafroka. Co ważne, przewiązywane płaszcze nie są tak szczelne jak te, które zapina się na guziki albo zamek błyskawiczny. To sprawia, że podczas silnego wiatru mogą one wpuszczać zbyt wiele chłodu.

Stylowe prochowce damskie

Prochowce to cienkie płaszcze, które świetnie dodają charakteru każdej stylizacji. Za szczególnie modne uważa się modele wykonane ze skóry naturalnej bądź ekologicznej w kolorze czarnym, głębokim brązie, albo beżu. Zwykle w takich płaszczach spotkać można dwa rzędy guzików, co uchodzi za najbardziej elegancki wybór. Zdarza się jednak, że niektóre z nich to modele jednorzędowe – te poleca się szczególnie dla pań o krępej i niskiej sylwetce, ponieważ potrafią one sprytnie zamaskować mankamenty figury.

Płaszcze wzorzyste czy jednolite?

Tegoroczna moda damska przewiduje miejsce głównie dla płaszczy w jednolitym kolorze. Na największych światowych wybiegach mody można jednak zobaczyć także modele bogato zdobione na przykład kratą, która była prawdziwym hitem zeszłego roku i wciąż nieźle się trzyma na liście modowych trendów. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sięgnąć i po taki model płaszcza, jednak w jego przypadku trudniej będzie dobrać pasującą do niego odzież. W przypadku jednolitych modeli, szczególnie w uniwersalnych kolorach, sprawa jest prosta – pasują one właściwie do wszystkiego. Kiedy jednak mowa o kolorowym płaszczu w kratę albo w pepitkę, dobór odpowiedniej odzieży może nie być tak łatwy.

Przede wszystkim należy pamiętać, że w jednej stylizacji powinien pojawiać się maksymalnie jeden wzór na odzieży. To znaczy, że jeżeli zakłada się spodnie albo koszulę w drobne wzory, wszystkie inne elementy garderoby powinny zostać utrzymane w jednolitym tonie.