Jaki narożnik do spania okazjonalnego?

Jaki narożnik do spania okazjonalnego wybrać i na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę? Oto miniporadnik, z którym zakup odpowiedniego modelu będzie o wiele łatwiejszy. Sprawdź!

narożnik czy sofa

Narożnik do spania okazjonalnego

Rozkładany narożnik to doskonałe rozwiązanie nie tylko do niewielkich wnętrz, które zwykle pełnią wiele funkcji (salon, jadalnia, sypialnia). Świetnie sprawdzą się też w mieszkaniach czy domach o dużym metrażu, jako zapasowe miejsce do spania okazjonalnego. Takie dodatkowe miejsca zawsze się przydają! Obecnie nowoczesne narożniki z funkcją spania po rozłożeniu zapewniają wygodną, równą powierzchnię, na której można wygodnie spać – nie tylko okazjonalnie, ale również codziennie. W opisach produktów w sklepach specjalizujących się w sprzedaży narożników (https://www.meblobranie.pl/narozniki) możemy spotkać informację informację mówiącą, iż są one przeznaczone do spania okazjonalnego. Co to oznacza? Zwykle przy produkcji takich modeli większy nacisk kładzie się na stworzenie wygodnych siedzisk. Funkcja spania jest tu tylko dodatkowa (co nie oznacza, że mniej komfortowa!). Dobrą praktyką jest sprawdzenie wygody narożnika po rozłożeniu poprzez odwiedzenie salonu lub showroomu sklepu internetowego. Możliwość obejrzenia narożnika w Warszawie daje sklep Meblobranie.

Wśród narożników z funkcją spania codziennego i okazjonalnego znajdziemy modele w kształcie litery L (na przykład narożnik Asgard) oraz U (na przykład narożnik Flavio). Drugie z wymienionych tu narożników najczęściej są większe, jednak przed zakupem warto dokładnie sprawdzić wymiary wybranego mebla, zarówno przed rozłożeniem, jak i po rozłożeniu. Powierzchnia spania może okazać się większa, niż wydaje się „na oko” w sklepie, gdzie zwykle widzimy narożnik w dużej hali. O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając narożnik do spania okazjonalnego?

  • Przed narożnikiem najlepiej będzie położyć sztywny dywan, który nie będzie się zwijał podczas rozkładania i składania mebla.
  • Zanim zdecydujemy się na zakup, warto w pokoju na podłodze nakleić taśmę symbolizującą jego zarys. W ten sposób sprawdzimy, czy nie będzie stał zbyt blisko innych mebli i czy np. stół nie będzie przeszkadzał w jego rozkładaniu.
  • Powierzchnię spania warto dodatkowo zabezpieczyć, a do tego celu najlepiej nadaje się cienki materac nawierzchniowy rozłożony na całej wielkości powierzchni spania. Będzie chronił tapicerkę przed zabrudzeniem i zniszczeniem, a przy tym idealnie przykryje wszystkie nierówności, zapewniając najwyższy komfort spania.
  • Wygodna powierzchnia spania dla dorosłej osoby powinna mieć co najmniej 60 cm szerokości i około 200 cm długości.

Rozkładany narożnik z funkcją spania

Wybierając wygodny narożnik do spania okazjonalnego, warto również zwrócić uwagę na sposób jego rozkładania. Choć nie będziemy go rozkładać codziennie, to trzeba wiedzieć, że niektóre modele po rozłożeniu zajmują znacznie więcej miejsca. Obecnie najpopularniejsze mechanizmy rozkładania w narożnikach to Delfin i DL. Rozkładanie narożnika z systemem Delfin polega na zdjęciu ewentualnych poduch oparciowych, a następnie uniesieniu siedziska i wysunięciu go do przodu. Na koniec składa się element wyrównujący całą powierzchnię. Z kolei system DL polega na podniesieniu i wysunięciu do przodu siedziska, które automatycznie zrównuje się z powierzchnią otomany. W sklepach znajdziemy też narożniki do spania okazjonalnego z innymi systemami rozkładania:

 • Leopard,
 • Wózek,
 • Sedalift,
 • Stelaż belgijski,
 • Stelaż włoski,
 • G. S. T.,
 • Puma,
 • Dostawiany puf.

Narożnik do spania okazjonalnego z pojemnikiem na pościel

W przypadku rozkładanych narożników i sof zawsze pozostaje problem: gdzie schować pościel po złożeniu mebla? Chociaż w większości narożników z funkcją spania znajdziemy również pojemnik na pościel, przed zakupem warto się co do tego upewnić. Co więcej, w niektórych modelach będziemy mieć do dyspozycji niewielki pojemnik, w którym zmieści się tylko kołdra, poduszka i prześcieradło. Inne z kolei oferują sporo miejsca do przechowywania, dzięki czemu możemy pomieścić w pojemniku na przykład dodatkowe koce czy poduszki.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat pojemników na pościel? W narożnikach z funkcją spania z systemem rozkładania Delfin pojemnik znajduje się pod długim siedziskiem i jest on zwykle dość obszerny. Dostęp do niego mamy z obu stron narożnika. W przypadku narożników z systemem rozkładania DL pojemnik umieszczony jest w otomanie. Po podniesieniu jej siedziska mamy wygodny dostęp do skrzyni z trzech stron: z przodu i z obu boków. Jeśli do dyspozycji jest duży przysuwany puf, to zwykle pojemnik na pościel znajduje się pod jego otwieranym siedziskiem.