Jaki najzdrowszy olej do sałatek?

Bardzo chętnie sięgamy po różnego rodzaju sałatki. Są one zdrowe i pyszne, a odpowiednio przyrządzone zaspokoją nasz głód oraz zapotrzebowanie na różnego rodzaju składniki odżywcze. Trzeba jednak wiedzieć, jakiego oleju dodać do sałatki, aby spełniła ona swoje zadanie. W sklepach spożywczych i ze zdrową żywnością znajdziemy różnego rodzaju oleje, jednak do sałatek poleca się przede wszystkim te trzy, które opisujemy niżej. Sprawdź, które to i jakie mają właściwości. Dowiedź się również, jak je stosować.

Olej rzepakowy
Olej rzepakowy jest jednym z najpopularniejszych olejów wykorzystywanych w kuchni polskiej. Dzieje się tak ze względu na jego dostępność, przystępną cenę, a także mnogość zastosowań i właściwości odżywcze. Olej rzepakowy może być stosowany nie tylko jako dodatek do sałatek, ale także do gotowania, smażenia oraz jako dodatek do różnego rodzaju sosów zarówno zimnych (dipy, majonez), jak i gorących.

W jego składzie znajduje się między innymi witamina E, która zaliczana jest do tak zwanych witamin młodości. Oprócz tego, jest to bardzo bogate źródło steroli, takoferoli oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Spożycie oleju rzepakowego wspomaga układ krążenia, a także wpływa na utrzymanie właściwego poziomu cholesterolu w organizmie. Wskazuje się również, że olej rzepakowy ma korzystny dla naszego organizmu stosunek kwasów omega 3 i 6.

Olej lniany
Olej lniany zyskuje coraz więcej zwolenników wśród miłośników dobrej i zdrowej kuchni. Trzeba jednak pamiętać, że w odróżnieniu od oleju rzepakowego czy słonecznikowego należy go stosować wyłącznie na zimno. Dlaczego warto włączyć do swojej diety akurat ten olej? Zawiera on w sobie między innymi kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na pracę układu krążenia. Pomagają zmniejszyć ryzyko wystąpienia miażdżycy. Olej lniany jest wybornym dodatkiem do sałatek i sosów przygotowywanych na zimno. Trzeba też pamiętać o tym, żeby trzymać go w chłodnym, ciemnym miejscu.

Olej słonecznikowy
Olej słonecznikowy jest obok rzepakowego najpopularniejszym olejem w naszym kraju. Podobnie jak rzepakowy może być stosowany zarówno na ciepło, jak i na zimno, co pozwala na jego wszechstronne zastosowanie w kuchni. Olej ten jest bardzo bogatym źródłem witaminy E, która wykazuje działanie przeciw-rodnikowe, czyli wpływa na procesy hamujące starzenie się organizmu. Wpływa to również na wygląd naszej skóry. Olej słonecznikowy charakteryzuje się również wysoką zawartością dobrych kwasów tłuszczowych. Zawiera między innymi kwasy omega oraz kwas oleinowy.

Olej słonecznikowy korzystnie wpływa również na stan naszej skóry – szczególnie pomocny jest przy skórze problematycznej, skłonnej do wyprysków czy przetłuszczania się. Dobrze wpływa też na kondycję włosów oraz paznokci. Pomaga też redukować stany zapalne w układzie trawiennym oraz wpływa korzystnie na poziom cholesterolu w organizmie.

Więcej na temat oleju do sałatek można przeczytać na stronie poznajsienatluszczach.pl