Grecja kojarzy nam się w beztroskimi wakacjami, domami w bieli i kobaltowym błękicie, lazurową wodą i zjawiskowymi plażami. Jeśli chcemy zachować klimat greckich wakacji z łatwością urządzimy nasz dom w stylu śródziemnomorskim. Dzięki niemu możemy czuć się przez cały rok jakbyśmy byli na urlopie. Zrelaksuj się..

 

 

Styl ten wiąże się ściśle z z morzem i plażą. Wystrój wnętrz jest w Grecji powiązany z wyspiarskim krajobrazem. Błękit morza i biel odbijająca światło przypominająca ciepły piasek królują zewnątrz i wewnątrz greckiego domostwa. Wnętrza w tym stylu charakteryzują się prostotą i swoistym minimalizmem. Minimalizm ten jednak ma niewiele wspólnego ze skandynawskim chłodem. Istnieje kilka zasad urządzania domu w greckim stylu.

Cegła powinna być pomalowana na biało.  Kolor ten jest stałym elementem wnętrza w stylu śródziemnomorskim. Kolor biały ma tę właściwość, że odbija światło słoneczne. Tym samym obiekty w tym kolorze nie pochłaniają ciepła i utrzymują pożądany chłód. Sprawiają wrażenie chłodnych i dają wytchnienie.

Wygląd ścian w tym stylu nieco różni się od typowych gładkich ścian. Tutaj są one nierówne, wyglądają jakby były lekko poobijane i zniszczone. Sprawiają wrażenie jakby były tynkowane przez amatora. To celowy zabieg, który nadaje wnętrzu swojskości i rustykalnego charakteru. Ściany są wybielone i brak im kantów. Pomieszczenia są bogate w łuki i zaokrąglenia, które nadają im otwartego charakteru.

Kolejnym obowiązkowym elementem są błękitne dodatki. W kolorze okalających Grecję wód, pięknie kontrastują z wszechobecną bielą. Dywany, meble czy poduszki utrzymane w tej barwie przywodzą na myśl morskie fale, czym relaksują i wyciszają.Drewno o nierównomiernej fakturze jest kolejnym elementem, który króluje w tym stylu. Jest ono z pozoru nieco stare i niedoskonałe. Wraz z morską barwą dodatków  i użyciem surowego kamienia wprowadza elementy natury.

Dla urozmaicenia i wprowadzenia naprawdę greckiego klimatu pomocne będą kwiaty w kolorze soczystej fuksji, tak popularne na greckich balkonach i tarasach.

 

Źródło: pinterest