Co proponują nam projektanci na najbliższe sezony? Najmodniejszy kolor 2018 r. zaskoczy nas złożonością, a przy tym uniwersalnością, wzorcowe aranżacje zaś – nawiązaniami do natury.

Trendy kolorystyczne nigdy nie są przypadkowe, nie biorą się z próżni. Wręcz przeciwnie. To wynik dogłębnych analiz i długich dyskusji, badań, obserwacji, wymiany opinii. Stanowią interpretację zjawisk społecznych, ekonomicznych, politycznych itp. Projektanci, designerzy oraz badacze z całego świata, tworzący opracowania dotyczące trendów z dziedziny kolorów w aranżacjach, zgodnie przyznają, że tym, czego poszukujemy i będziemy poszukiwać we wnętrzach, jest poczucie bezpieczeństwa. Nieobliczalne z politycznego czy gospodarczego punktu widzenia czasy sprawiają, że tym chętniej zaszywamy się w naszych domach – poszukujemy ukojenia, chcemy zamknąć za drzwiami wszechogarniający nas chaos, odpocząć. Jakie kolory nam w tym pomogą?

Najmodniejszy kolor 2018: Różowy a brąz

Przede wszystkim Kolor Roku 2018. Eksperci Dulux zwracają naszą uwagę na wielopoziomowy, złożony odcień Różowy a brąz. Najmodniejszy w 2018 r. kolor zawiera w sobie kojące ciepło naturalnego drewna, energetyczny ładunek gliny, jak i miękkie, łagodne nuty skóry. Dzięki temu jest uniwersalny i wszechstronny, z łatwością wchodzi w dialog zarówno z innymi, subtelnymi różami, nasyconymi brązami, jak i barwami o zgoła odmiennym charakterze: łączącym mocny błękit i gwałtowną szarość burzowego nieba odcieniem Szary Denim czy też dziką zielenią.

Kolor roku 2018 i cała reszta

À propos zieleni! Ona również zajmuje zaszczytne miejsce wśród najmodniejszych kolorów 2018 roku. W proponowanych przez projektantów paletach barw wyróżniają się przede wszystkim butelkowe odcienie, które pięknie kontrastują z pastelami. Oprócz tego widzimy tu odcienie natury, dzikiej przyrody, jak Dzikie Pnącza, Zielone Tarasy oraz inne, głębokie, zgniłe tony. Nie zapominajmy, że w modnym wnętrzu powinny się także znaleźć rośliny doniczkowe. Donice z paprotkami, skrzydłokwiatami czy aloesem możemy postawić wprost na posadzce lub wygospodarować miejsce na kwietnik. Skąd bierze się ten focus na zieleń? Zdaniem socjologów niepewne czasy rodzą potrzebę odwrotu – uciekamy więc z miasta na wieś, odtwarzamy utracony kontakt z naturą i pozwalamy jej na zawłaszczenia wnętrza naszego domu.

Najmodniejszy kolor 2018 i najmodniejszy kształt

Zmienia się ponadto sposób wprowadzania koloru do wnętrza. Łączymy i komponujemy ze sobą barwy już nie tylko na poziomie poszczególnych ścian (tzn. na zasadzie ściana równa się kolor). Doskonałym pomysłem na zaakcentowanie danego fragmentu pomieszczenia czy wizualne oddzielnie stref w otwartym wnętrzu jest namalowanie na ścianie oryginalnego, najlepiej okrągłego, organicznego kształtu. Koła i owale wypierają popularne niegdyś trójkąty i kwadraty – miękkie, łagodne linie pozwalają bowiem na subtelniejsze wyodrębnienie miejsca z kanapą, kącika użytkowanego jako home-office czy też łóżka w sypialni.

Nieoczywiste róże, piękne brązy, cudowne zielenie i te szaro-niebieskości. Trendy kolorystyczne w 2018 r. zachęcają do zabawy kolorem, łączenia odcieni o różnym charakterze, zestawiania i komponowania. Więcej inspiracji znajdziesz na stronie: www.dulux.pl/pl/kolor-roku-2018-w-palecie-dulux