Jak rozmawiać z dziećmi i czym je zająć w domowym zaciszu?

Jak poradzić sobie ze zmienioną rzeczywistością siedząc w domu z dziećmi? Jak zająć im czas? Jak rozmawiać z dziećmi : dlaczego nie wstajemy jak zwykle? Dlaczego nie idziemy do przedszkola? Czy mogę odwiedzić kolegów? Postarajmy się jak najszybciej wytłumaczyć dziecku, dlaczego nie możemy opuszczać domu i przedstawmy mu plan na najbliższe dni. Dzięki temu poczuje się bezpiecznie. A tego potrzeba nam teraz najbardziej!

Jak rozmawiać z dziećmi?

Co robić z najmłodszymi i jak odpowiadać na pytania, związane ze zmienionym rytmem dnia i ograniczeniami, z jakimi przyszło nam teraz funkcjonować? Najlepszym sposobem, żeby oswoić dziecko z nową sytuacją jest szczerość i pokazanie, że może na nas polegać i jest bezpieczne. Po jakimś czasie maluch zrozumie, że fakt, iż nie chodzi teraz do przedszkola, wynika z przemyślanych decyzji, które służą nam wszystkim, łącznie z wujkami, kolegami i dziadkami. Zadbajmy o telefoniczny kontakt z najlepszą koleżanką i rodziną, za którymi dziecko może tęsknić. Można spróbować użyć w tym celu popularnych komunikatorów z funkcją wideo czatu. ”Opowiedz co się teraz zmieni (nie będziemy chodzić na plac zabaw), a co pozostanie takie samo (będziemy bawić się w ogrodzie)” – podpowiada rodzicom coach i praktyk dramy, Monika Perdjon.

Co robić?

Zapewnijmy dziecku codzienne rytuały, dający poczucie bezpieczeństwa plan dnia, podobny do tego, który obowiązuje w przedszkolu czy w szkole, z oczywistych względów ograniczając do zupełnego minimum aktywności na świeżym powietrzu. Czas na spotykanie się w większej grupie na placach zabaw czy plenerowych siłowniach zostawmy na później. W nadchodzącą wiosnę i lato będzie do tego jeszcze niejedna okazja. Wszystkim nam zależy na tym, by jak najszybciej wrócić do stanu normalności.

Wykażmy się kreatywnością!

Jeśli już przerobiliście wszystkie gry planszowe i przeczytaliście zaległe lektury, koniecznie odwiedźcie niezwykłe miejsce w sieci – Fabrykę Wyobraźni Endo! Polska marka odzieżowa, znana ze swoich kultowych ilustracji rodzimych artystów na dziecięcych ubraniach, przygotowała dla najmłodszych i tych nieco starszych mnóstwo inspiracji i pomysłów na dobrą zabawę, nie tylko w trakcie epidemii, ale także podczas zimniejszych czy deszczowych dni.

Example.pl