Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i puszyste?

Puszysty, miękki ręcznik to coś, o czym marzymy, wychodząc z wieczornej kąpieli. Jednak nie zawsze rzeczywistość odzwierciedla nasze marzenia. Zwykle przychodzi nam wycierać się szorstkim kawałkiem materiału, bo po raz kolejny dolaliśmy zbyt wiele detergentu do prania lub zbyt mocno załadowaliśmy pralkę. Sprawdź, co robisz źle podczas prania i pielęgnacji ręczników, że nie są tak puszyste jak w sklepie.

Obrazek przedstawiający miękkie, puszyste ręczniki, które leżą na półce.

Co sprawia, że ręcznik jest puszysty?

Za puszystość ręcznika odpowiada jego gramatura. Im grubszy ręcznik, tym przyjemniejszy w dotyku. Zwykle gramatura przeciętnego ręcznika mieści się w przedziale 300–600 g/m2. Jest ona informacją, jaka ilość bawełny została zużyta do wyprodukowania jednego metra kwadratowego ręcznika.

Wśród ręczników możemy wyróżnić:

  • lekkie, których gramatura wynosi 250–350 g/m2,
  • średnie (350–450 g/m2),
  • ciężkie (450–550 g/m2),
  • bardzo ciężkie (>550 g/m2).

Oprócz gramatury ważna jest też jakość bawełny użytej do produkcji ręcznika. Najlepsza bawełna to ta utkana z długich, jedwabistych włókien. To dlatego najlepiej wyglądają i poddają się w praniu ręczniki wykonane z bawełny pochodzącej z Egiptu lub Afryki.

Jeśli chcemy mieć miękkie ręczniki po wyjęciu z pralki, kupmy najpierw ręcznik dobrej jakości, o odpowiedniej gramaturze. Dzięki temu już na starcie zapewnimy sobie jego puszystość, o którą tylko później trzeba będzie dbać na dalszych etapach prania oraz podczas przechowywania ręczników.

Jak prać ręczniki, żeby były miękkie? Instrukcja ładowania prania do pralki

Pierwszą istotną kwestią przy praniu ręczników jest ich odpowiednie przygotowanie do prania. Zanim włożymy ręczniki do pralki, powinniśmy je najpierw porządnie strzepnąć. Dzięki temu wyprostujemy włókna i nie zbiją się nam one tak bardzo podczas prania. Poza tym z wyprostowanych włókien łatwiej usunąć detergent, pranie będzie więc czystsze i mniej szorstkie.

Druga zasada – nie ładujemy pralki do pełna. Kiedy mamy np. naszykowanych 10 ręczników, bo tyle mieści się do naszej pralki, odłóżmy przynajmniej trzy. Prane przez nas rzeczy muszą mieć bowiem swobodę w obracaniu się w pralce. Dzięki temu nie zbijają się w kulkę i nie chłoną tyle wilgoci.

Jak zmiękczyć ręczniki?

Jeśli nasze ręczniki są już szorstkie, bo np. użyliśmy w poprzednim praniu zbyt dużo proszku – nic straconego. Istnieje sprawdzony sposób na przywrócenie im miękkości. Polega on na wlaniu filiżanki octu do prania. Dzięki temu detergent, który obciąża włókna, zostaje szybciej zmyty, a ręcznik odzyskuje dawną puszystość. Jeśli ta metoda nie zadziała w 100% za pierwszym razem, należy spróbować ponownie. Być może twoje ręczniki potrzebują trochę więcej czasu, aby odzyskać swoją naturalną miękkość.Puszyste ręczniki zwinięte w rulon, ułożone ciasno obok siebie.

Pranie ręczników – jaki detergent wybrać?

Wybór odpowiedniego środka do prania ma również istotne znaczenie, jeśli chodzi o zachowanie puszystości ręczników – przede wszystkim dlatego, że jeśli użyjemy zbyt obciążającego detergentu, może on nie sprać się dokładnie z włókien, co doprowadzi do ich zbijania, a następnie szorstkości. Bardzo często dzieje się tak, kiedy wsypiemy do pralki zbyt dużo proszku do prania. Proszek, w przeciwieństwie do płynu czy żelu do prania, trudniej spłukuje się z rzeczy. To dlatego często przy praniu w niskich temperaturach osadza się w postaci smug na ubraniach. Jeśli musimy uprać nasz ręcznik w niższej temperaturze, bo tak nakazuje nam metka, to wlejmy lepiej do pralki płyn do mycia lub żel. Będzie mniejsze ryzyko, że zostanie on na materiale, a tym samym mniejsze prawdopodobieństwo obciążenia włókien.

Jak prać ręczniki, żeby były miękkie? Nie używaj płynów zmiękczających

Choć może wydawać się to dziwne, płyny zmiękczające, do których namawiają nas producenci, wcale nie dodają puszystości ręcznikom. Wręcz odwrotnie. Bardzo często, ze względu na swoją konsystencję, oblepiają włókna, co sprawia, że ręcznik wychodzi z pralki szorstki. Jeśli nie chcesz obciążać materiału, lepiej nie dodawaj tego typu płynów do prania. Miękkość ręcznika zależy też od odpowiedniego przygotowania do prania, temperatury itd..

Zobacz także: Jak prać ręczniki, żeby były miękkie? (https://akademiasmaku.pl/wnetrza/jak-prac-reczniki-zeby-byly-miekkie,242)

Jak suszyć ręczniki, aby zachowały puszystość?

Najlepszą metodą suszenia ręczników, która pozwala zachować ich puszystość, jest suszenie ich w pralce bębnowej. Najlepiej suszyć je od razu tuż po praniu. Należy więc wyjąć je z pralki, strzepnąć każdy po kolei, aby ich włókna się poluzowały, a następnie włożyć do suszarki i ustawić odpowiedni program. Odpowiednia temperatura suszenia w suszarce bębnowej sprawia, że ręczniki wychodzą z niej bardzo miękkie, przyjemne w dotyku. Innym dobrym sposobem suszenia ręczników jest wywieszanie ich na dworze, na słońcu. Najgorszą zaś z opcji jest kładzenie ich na kaloryferze. Kiedy schną na grzejnikach, stają się szorstkie i nieprzyjemne.

Jak przechowywać ręczniki, żeby były miękkie?

Nawyk ciasnego układania ręczników obok siebie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Im ciaśniej w szafce, tym bardziej zbija się materiał ręcznika – mimo że wyszedł z pralki puszysty, po jakimś czasie znów jest lekko zbity. Dlatego ręczniki najlepiej zwijać w rulon i układać obok siebie w głębszej szufladzie.

Odpowiednie przechowywanie ręczników w łazience też ma znaczenie. Nasiąknięte wilgocią po naszym umyciu powinny być dokładnie rozwieszone na wieszaku, inaczej włókna zaczną się zbijać. Sam haczyk przyczepiony na drzwiach może nie wystarczyć, aby dobrze wyschły. Dlatego najlepiej wieszać je na zwykłych wieszakach do ubrań i suszyć poza łazienką, w której panuje największa wilgoć.