Jak dobrać meble do nowoczesnego salonu?

Współcześnie większość osób stawia na urządzenie domu lub mieszkania w stylu nowoczesnym. Może przybierać on różne formy – od stylu glamour, przez skandynawski, aż po industrialny. W każdym wypadku wymaga dopasowania odpowiednich, pasujących mebli. Jak znaleźć idealne, nowoczesne meble do salonu? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

MEBLE NOWOCZESNE

Styl nowoczesny – czym się charakteryzuje?

Nowoczesne wnętrza z reguły są dość ascetyczne. Charakteryzują się prostotą oraz dużym uporządkowaniem. Najczęściej wykorzystuje się w nich stonowane kolory. Nie jest to jednak wyznacznik tego stylu. W takich pomieszczeniach można również zaszaleć z paletą barw. Przy czym styl industrialny jest najbardziej chłodny i surowy. Tam nie brakuje celowo odkrytych i wyeksponowanych instalacji albo odkrytych, ceglanych ścian. W stylu skandynawskim wiele jest elementów drewnianych. Z kolei wnętrza w stylu glamour są bardzo eleganckie, a jednocześnie pełne blasku oraz oryginalnych, designerskich dodatków. Jak zatem wybrać nowoczesne meble do salonu urządzonego w stylu nowoczesnym? Należy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami.

Designersko, ale bez przesady

Przede wszystkim urządzając wnętrze – nie tylko salonu, ale również sypialni, gabinetu, kuchni albo jadalni – należy zachować pewien umiar w doborze dodatków. Zbyt dużo elementów może tylko zagracić przestrzeń. O ile urocze są koronki, falbanki oraz stojące ozdoby we wnętrzach rustykalnych albo prowansalskich i w pewnym sensie taki „bałagan” jest elementem trwale wpisanym w te style, o tyle nowoczesność ściśle wiąże się z oszczędnością. Dodatki mogą być bogato zdobione, mogą też łączyć różnorodne barwy. W danym pomieszczeniu umieszcza się jednak co najwyżej jeden taki dodatek, ewentualnie dwa. Podobną rolę mogą odgrywać większe, nowoczesne meble do salonu. Stawiając jednak na dużą, designerską kanapę, lepiej dobrać do niej nieco bardziej stonowany stolik kawowy albo komodę pod telewizor.

Ładne, a przy tym solidne i wygodne

Warto też pamiętać o tym, że nowoczesne meble do salonu powinny być nie tylko ładne i designerskie, ale jednocześnie solidne i wygodne. Należy postawić na produkty wykonane z wysokiej jakości materiałów. Może być to drewno, ale również metal albo tworzywo sztuczne. Rzecz w tym, żeby meble wytrzymały dużo dłużej, niż przez jeden sezon. Poza tym warto zwrócić uwagę na aspekt praktyczny. Kanapa musi być na tyle wygodna, by zachęcać do spędzenia na niej długich jesiennych wieczorów, a szafka pod telewizor musi nie tylko chować postawiony na nim sprzęt, ale również inne, potrzebne w tym miejscu akcesoria.