Hubert de Givenchy był wielkim projektant mody, który w swojej pracy łączył dwie bardzo ważne cechy innowacyjność oraz nieprzemijalność. Wspominamy jego twórczość oraz najważniejsze fakty z jego 91 lat życia. Przeczytajcie 35 ciekawostek o zmarłym Hubercie de Givenchy.

1. Francuski projektant mody był kostiumografem filmowym oraz kolekcjonerem sztuki.

2. Hubert de Givenchy, twórca francuskiego domu mody był hrabią.

3. Jako mały chłopiec z wielkim zachwytem przeglądał kolekcję garniturów swojego dziadka.

4. Pasję odziedziczył po babci od strony matki, która zarządzała zakładami tkaniny artystycznej Beauvais and Gobelin. Babcia kolekcjonowała materiały najwyższej jakości i wprowadziła młodzieńca w niezwykły świat materiałów.

5. Matka artysty liczyła na to, że Givenchy zostanie prawnikiem.

6. Projektant był absolwentem paryskiej École des des beaux-arts.

7. Wiedzę i doświadczenie zdobywał u wielkich ikon paryskiej mody takich jak Lucien Lelong, Robert Piguet oraz Elsa Schiaparelli.

8. W wieku 25 lat w Paryżu pokazał swoją pierwszą kolekcję.

9. Pokaz w 1952 r. okazał się wielkim sukcesem. Przyniósł sławę i zamówienia na 7 mln franków.

10. Jeden z brytyjskich krytyków mody napisał o sukienkach zaprojektowanych przez wielkiego twórcę, że są jak „pierwszy, najlepszy kieliszek szampana”.

11. W 1952 r. Hubert de Givenchy otworzył w Paryżu swój słynny dom mody.

12. Gdy Givenchy otworzył dom mody, pracowała u niego modelka Bettina, której imieniem projektant nazwał słynną, białą bluzkę z falbanami i czarnym haftem.

13. Projektant zasłynął jako stały współpracownik hollywoodzkiej gwiazdy Audrey Hepburn, która nosiła jego kreacje zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

14. Otrzymał nominację do Oscara za najlepsze kostiumy do filmu Zabawna buzia (1957) Stanleya Donena z Hepburn w roli głównej.

15. Przyjaźni z Audrey Hepburn rozpoczęła się od współpracy przy ich pierwszym filmie.

16. W 1961 r. zaprojektował legendarną czarną suknię z filmu Śniadanie u Tiffany’ego.

17. W 2006 r. sukienka z filmu została sprzedana na aukcji w londyńskim Christie’s za sumę 923 187 dolarów.

18. Aktorka miała w swoim kontrakcie zastrzeżone, że jej udział w filmie wiąże się z zatrudnieniem Huberta jako projektanta kostiumów.

19. Powstały zapach w 1988 r. L’Interdit dedykowany był Audrey Hepburn.

20. Artysta połączył swoje siły z Balenciagą. Stworzyli oni m.in. konwaliowy zapach „De”.

21. Hubert traktował Balenciagę jako swojego mentora. Wyznał kiedyś: Balenciaga był moją religią. A ponieważ jestem wierzący, więc najpierw był Balenciaga, potem dobry Pan Bóg.

22. Projektanci w połowie lat 50. wspólnie podbili i zrewolucjonizowali rynek mody. Do sprzedaży wprowadzili sylwetki „Sack”, które były luźne bez okreslonej talii.

23. Panowie pozostali przyjaciółmi do śmierci Hiszpana w 1972 r.

24. Givenchy był twórcą oraz prezesem Cristóbal Balenciaga Foundation, dzięki której otworzono muzeum poświęcone projektantowi Balenciadze.

25. Givenchy wspominał, że „wszystkiego, co wie, nauczył się od Balenciagi. On nauczył mnie dbać o szczegóły, że nie ma potrzeby przyszywać guzików tam, gdzie nie mają zastosowania, czy dodawać kwiatka, żeby sukienka była piękna„.

26. Do grona jego stałych klientek należała również Pani prezydentowa Jacqueline Kennedy Onassis.

27. Kiedy Jackie Kennedy zaczęła pokazywać się w strojach Givenchy, na jego klasyczne kreacje zrodził się prawdziwy bum.

28. Jacqueline Kennedy jeden z jego strojów założyła na pogrzeb Johna F. Kennedy’ego w 1963 r.

29. W 1953 r. stworzył delikatną kolekcję Subtelny szyk, która zrobiła furorę dzięki odstępstwu od dotychczasowych, bogatych i ciężkich trendów.

30. Rok 1969 był rokiem nowoczesnych bikini. Pod koniec lat sześćdziesiątych projektant zaprezentował wyjątkowy kostium kąpielowy – było to bikini z pofałdowaną, okrągłą falbaną.

31. To właśnie jemu zawdzięczamy wyzwolenie kobiecej garderoby oraz wprowadzenie do niej krótkich spodni, szortów, a także skąpych topów.

32. Givenchy zaproponował koszule z falbaniastymi rękawami, a także koszulową sukienkę oraz płaszcz zaokrąglonymi ramionami.

33. W 1988 Hubert de Givenchy sprzedał firmę konsorcjum LVMH.

34. Wycofał się z prowadzenia swojego domu mody w 1995 r.

35. Wiadomość o śmierci projektanta potwierdził jego partner Philippe Venet. Projektant zmarł w swoim zamku pod Paryżem.