Stworzyć ponadczasowy produkt, którego będą mogli i chcieli używać rodzice, dzieci, dziadkowie, dzięki któremu uda się zacieśnić relacje, spędzić ze sobą więcej czasu lub zostawić po sobie pamiątkę – tego wyzwania podejmą się studenci School of Form uczestniczący w programie „Zaprojektuj produkt dla Pakamery”. Wybrane studenckie prace zostaną wdrożone do produkcji i będą dostępne online w sklepie pakamera.pl.

Najważniejszym kryterium w programie jest ponadczasowość powstałych prac. To, jak będą się zachowywać zmieniając swój wygląd i funkcje w przyszłości. W procesie projektowym, studenci i absolwenci School of Form, muszą odpowiedzieć na potrzeby finalnego użytkownika. Dzięki współpracy ze sklepem internetowym PAKAMERA nasi studenci kompleksowo poznają proces produkcji: od briefu przez proces badawczy i projektowanie, aż do wdrożenia do produkcji, promocji i sprzedaży. School of Form uczy studentów projektowania w odpowiedzi na realne i aktualne potrzeby ludzi. W tym projekcie kluczowa jest możliwość konfrontacji studentów z prawdziwym rynkiem – mówi Piotr Voelkel, założyciel School of Form.

Ideą programu jest umożliwienie zaistnienia prac stworzonych przez studentów oraz absolwentów School of Form na rynku poprzez wprowadzenie ich do sprzedaży. Komisja, wybierając projekty, które zostaną skierowane do produkcji, będzie brała pod uwagę zarówno możliwość wdrożenia, aspekty ekonomiczne i technologiczne jak: uniwersalność, dopasowanie do potrzeb różnych grup wiekowych, estetyka, trwałość.   Zadanie postawione studentom wpisuje się w nowatorski system kształcenia realizowany w School of Form, który łączy elementy edukacji projektowej i humanistycznej. – Chcemy umożliwić naszym studentom i absolwentom szybki start w zawodzie. Program daje możliwość poznania pełnego procesu wdrożenia: od projektu po gotowy produkt. Mało który projektant dostaje taką szansę już w trakcie studiów lub tuż po ich zakończeniu. – mówi Agnieszka Jacobson-Cielecka, Dyrektor Programowa School of Form. Do tego, by tworzyć z myślą o potrzebach współczesnego człowieka nie wystarczą zdolności plastyczne i zmysł estetyczny. Dlatego, na co dzień studenci School of Form pracują w multidyscyplinarnych zespołach i korzystają z narzędzi zastrzeżonych dotąd dla nauk społecznych i humanistycznych. Praktyczne umiejętności doskonalą w nowocześnie wyposażonych pracowniach: krawieckiej, komputerowej, foto-video, stolarskiej, ślusarskiej i ceramicznej. Równolegle mają zajęcia z psychologii, antropologii, filozofii i socjologii. To umożliwia im odkrywanie ludzkich potrzeb i tworzenie przedmiotów, o których marzą użytkownicy. Program „Zaprojektuj produkt dla Pakamery” powstał z inicjatywy spółki  Pro Academica Sp. z o.o. oraz Wydziału Zamiejscowego SWPS w Poznaniu kształcącego na kierunku wzornictwo School of Form, we współpracy z serwisem Pakamera.pl, który od 10 lat wspiera polskich projektantów w promocji i sprzedaży ich produktów.

School of Form – link do konkursu