Druk 3d w sztuce użytkowej

Coraz częściej wzornictwo oraz przemysł projektowy korzysta ze zdobyczy nowoczesnej technologii. Druk 3D w sztuce użytkowej znajduje coraz szersze zastosowanie z bardzo prostego powodu – dzięki niemu możliwe staje się przeniesienie wielu kreatywnych wizji ze świata cyfrowego w niezwykłe łatwy i szybki sposób, do tej pory wymagający skomplikowanych procesów i nie lada umiejętności twórczych. Jedną z marek rozwijających się w tym trendzie jest GibkiDesign – gdyńska pracownia produktów użytku codziennego w technologii druku 3D 

gibki design/ pakamera.pl
1 / 7

Nie tylko nowoczesne, ale też ekologiczne 

W obliczu globalnego kryzysu ekologicznego każda inicjatywa nieprzykładająca się do zanieczyszczenia środowiska, w którym żyjemy, jest godna pochwały. Produkty GibkiDesign, nie dość, że stworzone są dzięki nowoczesnej technologii druku 3D, to także w odpowiednich warunkach stają się w pełni biodegradowalne. Produkowane są z włókien PLA, które są m.in. z mączki kukurydzianej i innych naturalnych surowców. Co więcej – wszystkie pochodzą tylko od polskich producentów. 

W asortymencie Gibki znajdziecie soczyście kolorowe doniczki i oryginalne dekoracje, które ożywią niejedno wnętrze. 

Nowy sposób projektowania

Technologia 3D rozwija się na naszych oczach. W celu większej wygody i maksymalizacji pracy coraz więcej sektorów korzysta z innowacyjnych zasobów druku 3D. Ze względu na szerokie zastosowanie w takich dziedzinach jak medycyna czy budownictwo, pozwala ono odkrywać nieznane do tej pory obszary. Sztuka również nie pozostaje w tej kwestii w tyle.

Artyści wielu dziedzin sztuki coraz częściej korzystają z rozwoju technologii. Wszechstronność druku 3D pozwala poszerzyć im możliwości projektowania na nieosiągalną do tej pory skalę – niezależnie czy dotyczy to dużych, czy małych dzieł. Mnogość materiałów i niesamowita precyzja nowoczesnych drukarek pomaga tworzyć wykwintne detale i delikatne wzory (np. biżuteryjnych), które wcześniej wymagały ogromnego wysiłku i często były problematyczne nawet dla najbardziej utalentowanych artystów. 

Nie tylko nowoczesność

W czym jeszcze pomaga nam druk 3D? Okazuje się, że służy nie tylko do projektowania i produkcji całkowicie nowych, innowacyjnych prac. Technologia ta wykorzystywana jest także do naprawy historycznych dzieł, będących dziedzictwem sztuki, których do tej pory nie dało się przywrócić do ich pierwotnego stanu. Konserwatorzy wykorzystują skanowanie 3D do oceny stanu antyków przed renowacją, a następnie oprogramowanie służące do projektowania modeli 3D zostaje wykorzystane, aby odtworzyć brakujące elementy. Wszystko to toczy się przy użyciu istniejącej części np. rzeźby, aby zmaksymalizować powodzenie kolejnych napraw. 

Druk 3D w sztuce użytkowej.

Druk 3D postrzegany jest także jako przyszłość w dziedzinie wzornictwa i sztuki użytkowej. To wszystko dlatego, że są to branże, w których wiele kreatywnych wizji można z łatwością przestawić w formie brył 3D w mniejszej skali. Wykonywanie np. makiet architektonicznych nigdy do tej pory nie było tak proste i szybkie. 

Korzysta z niego również przemysł odzieżowy czy usługi dekoratorskie – drukarki bowiem pozwalają na stworzenie nawet najbardziej wyszukanych kształtów z wymagających materiałów. Ułatwia także budowę prototypów np. mebli przed dopuszczeniem ich do docelowej produkcji, aby zminimalizować ryzyko pomyłek. Pierwsze projekty powstają w przestrzeni wizualnej, gdzie łatwiej można je modyfikować i wprowadzać niezbędne zmiany. Niewykluczone, że reklama modelu butów, jaką widzieliście ostatnio powstała na drukarce 3D. Nie tak dawno pisaliśmy o drukowanych wazonach : Wydrukuję Ci wazon

Podsumowanie 

Druk 3D rozwija się nieustannie i w nieznanym nam do tej pory tempie. Staje się on coraz bardziej zaawansowany i będzie miał w przyszłości ogromny wpływ m.in. na rozwój medycyny czy motoryzacji na niespotykaną dotąd skalę. Skoro już teraz da się wydrukować samolot zaledwie w przeciągu 7 dni, to kto wie, co czeka nas w przyszłości?