Gdyby tak wino w kinie?

Gdyby tak wino w kinie i kino o winie? Przegląd Filmów o Winie to cykl 4 spotkań w winnej atmosferze. Projekcja filmów, degustacja oraz prelekcja najlepszych sommelierów w Polsce. To wszystko pozwoli na  odkrycie i poznanie winnych tajemnic w Kino Czary w Restauracji Winosfera. Gotowi na winną przygodę? Przeczytajcie kilka słów o winie, winnych spotkaniach oraz kolacji, która będzie nieodłącznym towarzyszem filmowych spotkań.

Skąd pomysł na połączenia wina z filmem?
Lubimy kino, lubimy wino! Połączenie uderzyło w nas jak grom z jasnego nieba, a gdyby tak wino w kinie? I gdyby tak kino o winie? W Winosferze mamy sporo wina, a do tego zabytkowe kino Czary, jak tu tego nie połączyć?

Kto jest inicjatorem spotkań?
Winne grono powiększa się każdego dnia! W Winosferze organizujemy różne spotkania, warsztaty i prelekcje. Chcemy, aby świadomość kultury picia wina wzrastała wśród polaków, stąd też pomysł na Przegląd Filmów o Winie. Narodził się w Winosferze i rozrasta się na kilku frontach, udało się pozyskać wyśmienitych partnerów – Stowarzyszenie Sommelierów Polskich, Ambasadę Australii czy Films for Food, każdy z tego grona ma dużo do powiedzenia i każdy inicjuje spotkania. Jest to pierwszy przegląd i na pewno nie ostatni.

Czy degustowane wina będą nawiązywały do filmów?
Oczywiście! Wina będę w pewnym stopniu nawiązywały do filmów, jednak nie chcemy wprowadzać oczywistości i od czasu do czasu zaskoczymy obecnych na przeglądzie. Już podczas pierwszej projekcji pozwolimy wszystkim obecnym poczuć winny czar – poczęstujemy winem, którego apelacje, rocznik i szczep należy odgadnąć samemu!

Kto stoi za wyborem winnych filmów?
Filmy wybraliśmy wraz ze Stowarzyszeniem Sommelierów Polskich i przedstawicielami Films For Food. Są to filmy, które miały duży wpływ na rynek winiarski i oddają prawdziwe „winne zaangażowanie”. Każdy z filmów jest inny i przedstawia inne wartości. Somm, który wyświetlony zostanie 11 maja opowiada o najważniejszym egzaminie w życiu każdego sommeliera – egzamin Master Sommelira. Niewiele ponad 200 osób na świecie zdobyło ten tytuł, film przybliży nam przygotowania do niego, a na scenie na żywo zobaczymy Polaka – Pana Piotra Pietrasa, który ten tytuł posiada! Kolejny film to Chateau Chunder – a wine revolution pojawi się na ekranie kina czary 18 maja. Ukazuje przemianę, jaką australijskie wino przeszło od żartu w skeczu Monty Pythona
do momentu osiągnięcia ogromnego globalnego sukcesu. Wielkim zaszczytem dla nas jest fakt, że ten wieczór otworzy Pan Paula Wojciechowski, Ambasador Australii w Polsce, degustacje natomiast poprowadzi jeden z członków SSP Pan Szymon Milonas. 8 czerwca Natura, kobiety i wino, opowiada o czterech kobietach, które przebojem wkroczyły do winnego świata, zdominowanego do tej pory przez mężczyzn. Ostatnim filmem podczas pierwszej edycji przeglądu jest film Czerwona obsesja. Film, który na zawsze zmieni spojrzenie na przemysł winiarski, po projekcji na scenie pojawią się prezydent i w-ce prezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich Panowie Piotr Kamecki i Tomasz Kolecki, którzy opowiedzą o winnych i niewinnych tajemnicach!

Pytań w temacie wina, jego produkcji czy szczepów jest niezliczona ilość na jakim filmie dowiemy się najwięcej o samym winie?
Każdy film będzie dotyczyły konkretnego tematu. Po każdym z nich przewidziana jest prelekcja na scenie przeprowadzona przez profesjonalistów, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania, zakładam, że żadne pytanie nie zostanie bez odpowiedzi.

Po każdym filmie można dołączyć do kolacji nawiązującej do obejrzanego filmu, jakich smaków możemy spodziewać się po pierwszym wieczorze?
Każdy z wieczorów będzie wyjątkowy i każdy na swój sposób inny. Lubimy w Winosferze zaskakiwać, nasze połączenia nigdy nie są oczywiste dlatego nie chcę zdradzać zbyt wiele, jedno jest pewne – nikt nie będzie rozczarowany!

Ile osób może dołączyć do kolacji? Czy sama degustacja będzie miała charakter rozmowy
z kucharzem i sommelierem?
Podczas przeglądu w kinie przygotowujemy miejsca dla maksymalnie  60 osób, nie ma jednak większych ograniczeń jeśli chodzi o kolację. Restauracja Winosfera pomieści wszystkich zainteresowanych, więc nawet jeśli zabraknie biletów na przegląd można odwiedzić nas wieczorną porą na kolację w zacnym gronie. A bez wątpienia będzie to niezwykły wieczór, nie kończymy na filmie i prelekcji ! Szef kuchni Bartek Brzuska przygotuje specjalne menu degustacyjne, składające się z 5 dań, kuchnia Winosfery od 2014 roku regularnie wyróżniana jest w przewodniku Michelin, więc można się spodziewać wybornych smaków! Nasi kucharze i sommelierzy zawsze chętnie odpowiadają na pytania gości i doradzają, podczas wieczoru na pewno można będzie liczyć na przyjemną pogawędkę. Do tego warto wspomnieć, że kolację umili muzyka na żywo.

TERMINY:
11.05 – Somm, godz. 17.00
18.05 – Chateau Chunder – A Wine Revolution, godz. 17.00
08.06 – Natura, kobiety i wino, godz. 17.00
15.06 – Czerwona obsesja, godz. 17.00

Rezerwacja i więcej informacji: www.winosfera.pl
MIEJSCE: Kino Czary, Restauracja Winosfera, ul. Chłodna 31, Warszawa facebook.com/kinoczary