Galeria Targów Sztuki Dostępnej – nietypowa galeria sztuki

Galeria Targów Sztuki Dostępnej to nietypowa galeria sztuki, za którą skrywają się Ewa Mierzejewska i Lena Szwed-Strużyńska. Jeśli szukasz wyjątkowej sztuki lub po prostu chcesz o niej porozmawiać, to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

Daria Solar Samburu Potężny z cyklu Africana olej na płótnie
1 / 3

Galeria Targów Sztuki Dostępnej pełni rolę galerii, biura i punktu informacyjnego. Można tu zaczerpnąć informacji „z pierwszej ręki” na temat wszystkich artystów i galerii biorących udział w targach. Można też spotkać organizatorki wydarzenia, porozmawiać o sztuce i napić się pysznej kawy.

A kim są założycieli galerii? Ewa Mierzejewska jest z wykształcenia historykiem sztuki, z zawodu – dziennikarką specjalizującą się w tematyce architektury wnętrz, ekspertem w cotygodniowym cyklu „Odpicowane mieszkanie” w Dzień Dobry TVN. Natomiast Lena Szwed-Strużyńska (Leonarda Art Gallery) to znana warszawska marszandka. Z ich połączonych sił powstała niezwykła inicjatywa – Galeria Targów Sztuki Dostępnej, która jest połączeniem cyklicznej imprezy (najbliższa 16-17.11) i stałej galerii sztuki. Założona przez Ewę Mierzejewską oraz Lenę Szwed-Strużyńską Galeria Targów Sztuki Dostępnej mieści się w Centrum Praskim Koneser na warszawskiej Pradze. W Galerii zakup dobrego dzieła sztuki po przystępnej cenie możliwy jest już teraz, przez sześć dni w tygodniu.

Ewa Mierzejewska i Lena Szwed-Strużyńska

Przez pierwsze tygodnie po marcowych Targach Sztuki Dostępnej zgłaszało się do nas wiele osób, którzy wprawdzie byli na wydarzeniu, ale niczego nie kupili, bo nie podjęli decyzji w ciągu tych dwóch dni. Dopytywali się nas potem o różne prace, nie wiedzieli, gdzie ich szukać. Teraz mogą przyjść do Galerii i wszystkiego się dowiedzą. Galeria jest po to, aby ułatwić kontakt między artystami, galeriami i klientami – dodaje Lena Szwed-Strużyńska, współzałożycielka.

Wnętrze jest industrialnie wykończone i ma blisko 90 metrów kwadratowych. Wysokie na kilka metrów ściany Galerii zdobią dzieła sztuki współczesnej: większe i mniejsze obrazy, elegancko oprawione fotografie, rysunki. Pod sufitem rozpościera się ogromny batik. Ten zestaw zmienia się niemal każdego dnia, bo obiektów artystycznych wciąż przybywa, a gdy tylko jeden z nich jest sprzedany, natychmiast zostaje zastąpiony czymś nowym. Wybór miejsca nie jest tutaj przypadkowy. Centrum Praskie Koneser to idealne miejsce na prezentację sztuki. W ostatnich latach jednym z ciekawszych zagłębi restauracyjnych, wystawowych i handlowych stolicy. Znajdziemy tu wyjątkowe muzea oraz unikatowe sklepy z markami niedostępnymi w galeriach handlowych i tworzonymi przez polskich projektantów. Koneser przyciąga ludzi kreatywnych, ciekawych świata, dla których sztuka jest nieodzownym elementem stylu życia.

Tak naprawdę Lena i ja poszukiwałyśmy przestrzeni do codziennej, wspólnej pracy nad organizacją Targów. Ale kiedy okazało się, że mamy do dyspozycji tak wspaniały, obszerny lokal, idea urządzenia w nim porządnej galerii narzuciła się sama. Dlatego teraz Galeria pełni rolę nie tylko miejsca ekspozycji i sprzedaży dzieł sztuki, ale jest też naszym biurem, miejscem spotkań z artystami i marszandami, punktem informacyjnym. Służy promocji wydarzenia, jakim są Targi Sztuki Dostępnej – przyznaje Ewa Mierzejewska, założycielka galerii.

Przypomnijmy: Targi Sztuki Dostępnej to jedyne w Polsce profesjonalne targi sztuki z limitem ceny. Żadne z oferowanych tu dzieł nie może kosztować więcej niż 5 tys. zł. Przystępne ceny idą w parze z wysokim poziomem artystycznym. Na Targach kupić można wyłącznie sztukę współczesną – dobrą i niedrogą.

Łucja Sokołowska dreamer akryl na płycie

Dokładnie te same zasady obowiązują w Galerii. Prezentowane są tu różne gatunki sztuki: oprócz malarstwa i grafiki, także rzeźba, fotografia, rysunek, tkanina artystyczna. Każde dzieło sztuki można kupić na miejscu, a jego cena nie przekracza 5 tys. zł. Organizatorki Targów dbają o różnorodność i wysoki poziom. Wybierają najlepszych artystów, a z ich dorobku – najciekawsze prace mieszczące się w limicie cenowym. Autorami dzieł wystawionych obecnie do sprzedaży są m.in. Andrzej Cisowski, Janusz Mulak, Andrzej Mierzejewski, Krzysztof Rodak, Jerzy Zajączkowski, Magdalena Mosakowska, Daria Solar, Jarek Madejski i inni. Wychodząc z Galerii z nowo nabytym dziełem sztuki możemy być pewni jego wartości artystycznej.

Adres:
Centrum Praskie Koneser, między ulicami Ząbkowską i Białostocką, Warszawa. Pasaż Konesera, lokal H03.

Więcej informacji o Targach Sztuki Dostępnej:
www.targisztukidostepnej.pl (http://www.targisztukidostepnej.pl/)