Galeria ForForm x Powrót do kontekstu

Zapraszamy 4. grudnia do poznańskiej Galerii ForForm na wernisaż wystawy POWRÓT DO KONTEKSTU: Premiery ikon polskiego designu lat 60.

POWRÓT DO KONTEKSTU to nie tylko dwa spotkania z profesjonalistami – warszawską firmą VZÓR, oraz poznańską fundacją nowymmodel.org , ale także dwie premiery. Obok  prezentowanych po raz pierwszy wzorów Romana Modzelewskiego i Rajmunda Teofila Hałasa od tej pory w ForFormie będzie można zobaczyć, a także zakupić „Regał o zmiennych wysokościach” – tegoroczne MUST HAVE festiwalu designu w Łodzi, czy słynny fotel RM58, za którego wskrzeszenie firma VZÓR otrzymała  prestiżowe nagrody.

Po wystawie poświęconej Meblościance Kowalskich i premierze kolekcjonerskiego „Krzesła Kowalskiego”, dostępnego już w poznańskim ForFormie w sygnowanej, limitowanej edycji  dziesięciu sztuk, przyszedł czas na kolejny krok w odkrywaniu i prezentowaniu polskiego designu. ForForm skoncentrowany na wzornictwie i sztuce zachodnioeuropejskiej drugiej połowy XX wieku, od początku działalności stara się wykraczać poza utarty,  spopularyzowany kanon designu. We wzornictwie polskim kanon ten dopiero się tworzy. Bezimienne dotąd meble nazywane są coraz częściej i świadomie nazwiskami ich twórców. Rosnące zainteresowanie designem sprawia, że wciąż odkrywane są i przywracane do życia ponadczasowe wzory projektantów żyjących w PRL-u, będące niegdyś jedynie prototypami, a dziś budzące zachwyt innowacyjnością. Nieliczne z nich stały się ikonami nowoczesności – fotelem Romana Modzelewskiego z 1958 roku zachwycał się sam Le Corbusier. Niemniej, przypuszczalnie przez naszą  niegdysiejszą sytuację historyczno-polityczną „perełki” polskiego wzornictwa istnieją na marginesie, lub poza kontekstem designu europejskiego.