Już 5 września w Soho Factory startuje druga edycja WAWA DESIGN FESTIVAL, największej imprezy promującej polskie wzornictwo w stolicy. Hasłem tegorocznej edycji jest Przynależność.  O znaczenie słowa Design zapytaliśmy organizatorkę festiwalu Iwonę Kowalczyk i samych Warszawiaków.

 

 

 

Słowo „design”, a także „twór”, który opisuje się słowem design czy „designerski” robi w naszym kraju coraz większą karierę. Niestety nie wszyscy jeszcze rozumieją jego znaczenie, i nie wszyscy mają świadomość wzrostu popularności designu w Polsce.

Designerski przedmiot to dla wielu drogi, luksusowy „gadżet” nie koniecznie z przypisaną funkcją.

Słowo projektant kojarzy nam się najczęściej ze strefą fashion. Na produkt przeważnie patrzymy z perspektywy producenta. Mało jest osób, które zastanowią się nad tym, czy produkt jest nie tylko ładny, ale także dobrze zaprojektowany i funkcjonalny. A właśnie nad funkcjonalnością i estetyką „rzeczy”, które nas otaczają pracuje często wielu projektantów, konstruktorów, ergonomistów itp. W zależności od skomplikowania przedmiotu ich projekt wymaga czasem dużej interdyscyplinarności.

 

Co to jest Design?- WAWA szuka definicji from pakamera.pl on Vimeo.
To, czym jest właściwie ten design…?

To po prostu wzornictwo przemysłowe. Przedmioty, których używamy na co dzień. Z zaprojektowanej filiżanki pijemy poranną kawę, jedziemy do pracy zaprojektowanym samochodem, pracujemy na zaprojektowanym komputerze, oglądamy film na zaprojektowanym telewizorze i kładziemy się spać w zaprojektowanym łóżku.

 

Oczywiście nie ma zupełnie potrzeby myśleć, na co dzień, kto zaprojektował krzesło, na którym siedzimy. Zauważa się jednak, że coraz większa ilość osób patrzy na funkcjonalność przedmiotu, a nie tylko na ich cenę. Jest też coraz więcej pasjonatów i kolekcjonerów designu, którym zdarza się nabyć produkt od znanego projektanta. Czyli wzrasta świadomość społeczna, co jest skutkiem coraz większego nacisku na promocję wzornictwa.  Dużą role mają tutaj instytucje i organizacje zajmujące się designem.

Od 1950 r. w Warszawie działa Instytut Wzornictwa Przemysłowego, który wdraża w „życie” takie programy jak Zaprojektuj Swój Zysk, czy startujący we wrześniu projekt Wzornictwo Biznes Zysk. Zarząd IWP duży nacisk stawia na połączenie środowiska projektowego z przedsiębiorcami, tłumacząc przedsiębiorcom, jakie korzyści wynikają ze współpracy z projektantami. Od 21 lat IWP przyznaje nagrodę Dobry Wzór za najlepiej zaprojektowane produkty na polskim rynku.

Dużą popularnością cieszą się także ogólnodostępne wydarzenia promujące dobre wzornictwo. W Łodzi, Warszawie, Gdyni, Poznaniu, Wrocławiu, a niedługo także i na Podlasiu cyklicznie organizowane są Festiwale i Dni Designu. W wystawach, warsztatach, wykładach i prezentacjach bierze udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

 

Mamy też całkiem dobrą edukację. Wydziały wzornictwa przemysłowego polskich uczelni (państwowych i prywatnych) wypuszczają w świat młodych, zdolnych i co najważniejsze rozumiejących potrzeby rynku projektantów.
Świadomy konsumencie nabywając produkt, który ma ułatwić lub umilić Ci życie zwróć uwagę nie tylko na logotyp na produkcie i jego cenę, ale także na jego funkcjonalność i estetykę.

Przedsiębiorco inwestuj w design lub jak kto woli we wzornictwo przemysłowe…

…bo design w Polsce rozkwita.

 

Tekst: Iwona Kowalczyk / Wawa Design Festival

Film: Filip Blank

Foto:  źródło Wawa Design Festival i Pakamera.pl

Redakcja: Agnieszka Strzałkowska

 

Przedmioty zaprezentowane w artykule są dostępne na Pakamera.pl

krzesło białe / marka:KNYP / 530 pln

jeleń na ścianę / marka: FOLDIT / 110 pln

lampa z bębna z pralki / marka: EKODIZAJN / 660 pln

filiżanka koń / marka : STUK PUK / 75 pln

tubki szklane / projektant: AGNIESZKA BAR / 156 pln

solniczka i pieprzniczka / marka: STUK PUK / 130 pln

porcelanowa figurka / marka: ENDESIGN / 155 pln

stolik nocny z drewna / marka: ABADOC / 533 pln

stół z betonu / marka: ARTISVISIO / 1500 pln