Czym różni się epilacja od depilacji?

Epilacja i depilacja to dwa zamiennie używane pojęcia. Warto jednak wiedzieć, że są to dwie różne metody pozwalające na pozbycie się włosów. Chociaż ich cel jest ten sam, przebieg wygląda zupełnie inaczej. Czym w takim razie różni się epilacja od depilacji? Który z tych zabiegów jest skuteczniejszy?

Spis treści:

 • Czym jest epilacja, a czym jest depilacja?
 • Rodzaje depilacji i epilacji
 • Depilacja a epilacja – jak przygotować skórę?

Czym jest epilacja, a czym depilacja?

Epilacja jest zabiegiem pozwalającym na trwałe usunięcie cebulek włosów, cechuje więc ją niezwykła skuteczność i trwałość. Brak owłosienia nie jest tutaj jedyną zaletą, bowiem epilacja także leczy skórę. W jaki sposób? Na skutek korzystania z kremów depilacyjnych czy też maszynek pojawiają się na naszej skórze zaczerwienienia, krosty i wrastające włoski. Epilacja pozwala na ich szybkie zniwelowanie. Aby osiągnąć trwały efekt, potrzebne  jest kilka wizyt. W przypadku epilacji laserowej, jeden zabieg pozwala zniszczyć jedynie aktywne cebulki włosów, z tego też powodu nie osiągniemy pożądanych rezultatów po jednym zabiegu.

Usuwanie owłosienia na stałe to przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu. Jednorazowe maszynki możemy wyrzucić do kosza. Czym z kolei jest depilacja i jakie ma zalety? Depilacja wykonywana jest zarówno w klinikach, jak i w domu. Wyróżnia się kilka rodzajów depilacji, jednak zdecydowanie najbliższe nam jest golenie maszynką – to metoda najczęściej stosowana i jednocześnie najtańsza.

Rodzaje depilacji i epilacji

Epilacja dzieli się na kilka rodzajów, wśród nich wyróżniamy:

 • epilację laserową – jest to usuwanie owłosienia laserem, najbardziej rozpowszechniony rodzaj trwałego usuwania włosków. Światło lasera podczas zabiegu trafia do melaniny zawartej w cebulce włosa i bezpowrotnie ją niszczy,
 • epilację igłową – dzieli się ona na kolejne trzy rodzaje: elektrolizę, termolizę i blend. Elektroliza polega na wprowadzeniu do mieszka włosowego diody w kształcie igły, termoliza działa całkiem podobnie, jednak wykorzystywany jest prąd zmienny o niskim napięciu i wysokiej częstotliwości. Blend jest metodą mieszaną, do której stosuje się prąd galwaniczny i prądy o niskim natężeniu oraz wysokiej częstotliwości.

Depilację z kolei dzielimy na:

 • golenie – to najpopularniejsza metoda do której wykorzystujemy maszynki,
 • depilacja woskiem – bolesny lecz trwalszy zabieg niż golenie maszynką,
 • depilacja kremem – bezbolesna metoda, widoczna część włosa rozpuszcza się pod wpływem preparatu,
 • depilator elektryczny – bolesna i czasochłonna metoda, ciężko jest pozbyć się wszystkich włosów, rzadko wybierany sposób,
 • rozjaśnianie – zabieg ten nie pozbywa się włosów, a jedynie jak sama nazwa wskazuje – rozjaśnia je, włoski są mniej widoczne,
 • obcinanie – ciężko jest pozbyć się całych włosów, metoda amatorska, jednak nie przynosi żadnych efektów niepożądanych.

Depilacja a epilacja – jak przygotować skórę?

Bez względu na to, czy wybieramy epilację czy depilację, powinniśmy się odpowiednio przygotować do tego zabiegu. Jeśli chodzi o przygotowanie skóry do epilacji, ważne jest, by na miesiąc przed wizytą w klinice zrezygnować z depilatora czy wszelkiego rodzaju metod wyrywających włosy wraz z cebulkami. W trakcie serii zabiegowej należy stosować krem z filtrem UV, unikać solarium i nie stosować kosmetyków na bazie alkoholu, bowiem działają one drażniąco na skórę.

Pomiędzy depilacją a epilacją jest sporo różnic – przede wszystkim zabieg depilacji możemy przeprowadzić w domu. Korzystając z maszynki, należy pamiętać o zastosowaniu pianki do golenia, bowiem w innym wypadku narażamy się na podrażnienia.

W razie pytań, skontaktuj się z ekspertami, którzy udzielają konsultacji w takich placówkach, jak np. Klinika Miracki w Warszawie.