Po niezwykle udanych trasach koncertowych w Turcji i w Niemczech grupa Cukunft powraca do ziemi ojczystej, aby zagrać wyjątkowy koncert dla wiernej warszawskiej publiczności – w nowym składzie, z nowym brzmieniem i z nowymi kompozycjami.

cukunft-plakat

Zespół Cukunft (w języku Jidish „Przyszłość”) powołał do życia gitarzysta Raphael Rogiński. Założeniem projektu jest kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej Europy Wschodniej z całym jej bogactwem oraz we wszelkich odmianach. Wykonując utwory przedwojenne, muzycy odtwarzają je i interpretują, a komponując utwory własne, robią to w ramach całego spektrum muzyki żydowskiej, która dla zespołu jest wciąż żywa. Repertuar powstaje spontanicznie, ale jednocześnie poparty jest badaniami muzykologicznymi oraz socjologicznymi.

Obecnie skład zespołu to kwartet: Raphael Rogiński – gitara elektryczna, Paweł Szamburski – klarnety, Paweł Szpura – perkusja, Kacper Szroeder – trąbka, lecz do współpracy często zapraszani są goście. Zespół występował min. wraz z Frankiem Londonem na Krakowskim Festiwalu Muzyki Żydowskiej, współpracował ponadto z takimi muzykami jak Michał Górczyński, Wacław Zimpel, Kuba Kossak, Adam Różański, Mikołaj Trzaska. W poprzednim składzie (Raphael Roginski, Paweł Szamburski i Tomasz Duda – saksofon barytonowy) zespół opracował utwory kompozytora i poety żydowskiego Mordechaja Gebirtiga (1877-1942), żyjącego i tworzącego w międzywojniu, w mieście Kraków. Obecnie grupa wykonuje dzieła polskich kompozytorów i poetów żydowskich (Icyk Manger, Mosche Shneur i innych) oraz utwory skomponowane przez Raphaela Roginskiego. Oszczędne opracowanie i wykonanie utworów daje możliwości wsłuchania się w dźwięki charakterystyczne dla współczesnej muzyki żydowskiej.

 

Co? koncert Cukunft

Gdzie? Dzik

Kiedy? 10/06/2015, start: 21:00

Więcej info: https://www.facebook.com/events/902549139768529