Bateria umywalkowa kluczem do designerskiej łazienki? Tak!

Czy bateria umywalkowa może odmienić oblicze twojej łazienki? Zdecydowanie tak! Jednak ważne, by spełniała ona nie tylko funkcję estetyczną, ale przede wszystkim praktyczną. W końcu będziesz korzystać z niej przynajmniej kilka razy dziennie. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze takiego elementu?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze baterii umywalkowej?

Stoisz właśnie przed remontem łazienki, albo planujesz odświeżyć jej wygląd? W obu tych przypadkach prędzej czy później będziesz musiał wybrać odpowiednią baterię umywalkową. Jest kilka szczególnych cech, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupów. Jakich?

Sposób montażu

Obecnie na rynku znajdziesz całą gamę produktów, dzięki którym z łatwością trafisz na model, najlepiej wpisujący się w twój gust i wystrój łazienki. Do wyboru masz baterie umywalkowe:

 • wolnostojące – montowane są bezpośrednio na blacie i najczęściej zestawia się je z umywalkami nablatowymi,
 • ścienne – tutaj do wyboru masz opcję podtynkową, w której to wszystkie elementy montażowe ukryte są pod tynkiem oraz natynkowe – w tej wersji korpus montowany jest bezpośrednio na ścianie,
 • stojące – montuje się je bezpośrednio na umywalce w specjalnym otworze i jest to zdecydowanie jedna z popularniejszych wersji.

Głowica i uchwyt

Uchwyty i głowica decydują nie tylko o względach estetycznych, ale i praktycznych. Wpływają one bowiem na komfort użytkowania oraz zużycie wody. Baterie łazienkowe z reguły występują w trzech wariantach:

 • jednouchwytowe – ma jedną głowicę mieszakową i umożliwi ci jednoczesne ustawienie ciśnienia i temperatury wody,
 • dwuuchwytowe – w tej wersji, jak sama nazwa wskazuje, występują dwa kurki – jeden odpowiedzialny za strumień wody ciepłej, drugi za strumień wody zimnej,
 • bezdotykowe – najczęściej spotykane w obiektach użyteczności publicznej, jednak coraz śmielej wkraczają też do domowych łazienek. Jest to najbardziej ekologiczne rozwiązanie, które w połączeniu z termostatem zapewnia stałą temperaturę wody, ustawioną według indywidualnych preferencji użytkownika. Strumień wody uruchamia się za pomocą czujnika podczerwieni.

Jeśli chodzi o głowicę, to największą odpornością na zarysowania i uszkodzenia charakteryzuje się głowica ceramiczna. Natomiast kształt i kolor baterii umywalkowej tak naprawdę zależy od twoich indywidualnych preferencji oraz upodobań.

Nowoczesne baterie łazienkowe dla każdego

Obecnie w sklepach z armaturą łazienkową znajdziesz wiele baterii do umywalek. Dziś to już nie tylko chromowane powłoki o zaokrąglonych kształtach. W sklepach znajdziesz krany w fantazyjnych formach i różnych kolorach, w nowoczesnym stylu lub takie, które wpiszą się w wystrój vintage.

Na jakie nowoczesne baterie łazienkowe warto postawić? Oto kilka modnych propozycji:

 • bateria Lungo L w kolorze złotym,
 • bateria Luppo w kolorze czarnym,
 • bateria podtynkowa Lungo w kolorze różowego złota,
 • bateria Tess chromowana.

Jednak kolor i kształt to niejedyne elementy. W zależności od efektu, na jakim najbardziej ci zależy, możesz wybrać też ich wykończenie:

 • baterie umywalkowe z połyskiem,
 • baterie umywalkowe matowe,
 • baterie umywalkowe szczotkowane.

Urządzasz łazienkę w stylu nowoczesnym, loftowym, klasycznym lub retro? Marzy ci się bateria niska lub wysoka, w kolorze złota lub czarna? Teraz w sklepach znajdziesz całą gamę produktów. Dzięki temu niezależnie od upodobań i gustu praktycznie każdy ma szansę trafić na coś do swojej łazienki. Postaw więc na wymarzoną baterię umywalkową i przekonaj się, jak jeden niepozorny przedmiot jest w stanie odmienić oblicze wnętrza.