„KLUB”, w reż. Weroniki Szczawińskiej w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza

„To jest taki klub, Po szwedzku „klubben”, To ważne, że po szwedzku, Bo przypominam, że jesteśmy w Sztokholmie, Czyli w Szwecji, W bardzo szwedzkiej Szwecji, To ważne, wiecie państwo, że w ogóle nie jesteśmy w Polsce” – mówią bohaterki spektaklu „Klub”.

Ta oparta na reportażu Matildy Voss Gustavsson opowieść, która nie dzieje się w Polsce i nie rozgrywa się w środowisku teatralnym, i nie ma nic wspólnego ze szkołą teatralną, stała się, z inicjatywy aktorek, studentek dyplomowego roku Akademii Teatralnej, punktem wyjścia do pracy nad spektaklem. Julia Biesiada, Julia Borkowska, Maria Kozłowska, Katarzyna Lis, Adrianna Malecka, Magdalena Sildatk, Bernadetta Statkiewicz, Monika Szufladowicz, Helena Urbańska, Emilia Walus zaprosiły do współpracy reżyserkę Weroniką Szczawińską.

Wraz z innymi współtwórczyniami – Dobrawą Borkałą, Martą Szlasą-Rokicką, Martą Szypulską, Teoniki Rożynek – zapraszają widzów, aby dołączyli do klubu: elitarnego miejsca, w którym każdy zawsze chciał się znaleźć; w którym oddycha się sztuką, a życie to nieustający wernisaż – zakłócany jedynie przez okazjonalnie rozsiewane plotki.

Innowacyjny model pracy w ramach „Klubu” polega na zniesieniu hierarchii uczeń-mistrz i aktor-reżyser na rzecz równościowej współpracy wszystkich twórczyń, przy jednoczesnym podziale ról ze względu na stopień odpowiedzialności za proces kształcenia i dynamikę procesów grupowych. Celem pracy nad przedstawieniem jest uwzględnienie potrzeb studentek i demokratyzacja procesu pracy nad spektaklem. Istotny, o ile nie kluczowy, aspekt pracy nad „Klubem” dotyczy również podstawy do stworzenia spektaklu: oddolnej inicjatywy studentek, zdiagnozowania problemów związanych z wykluczeniami i wreszcie współpracy studentek z rzeczniczką praw studenckich – Agatą Adamiecką – oraz władzami uczelni, a następnie wspólnym wypracowaniem rozwiązań problemu i próbą ich praktycznego wdrożenia, czego rezultatem jest premiera „Klubu”.

Spektakl realizowany w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie w ramach projektu Zmiana-Teraz! (#zmianateraz), dofinansowanego z Partnerstw Strategicznych Programu Erasmus Plus, w koprodukcji z TR Warszawa.

TR Warszawa będzie miał premierę „Klubu” na swojej scenie 2 września i pokazuje go w ramach projektu „Nigdy nie będziesz szła sama. Porozmawiajmy o aborcji”, którego kuratorką jest Sylwia Chutnik.

UWAGA: Spektakl zawiera sceny opisów przemocy seksualnej i jest przeznaczony dla widzów powyżej 16 roku życia.

Po więcej teatralnych informacji zapraszamy do zakładki ART.