Afryka nad Wisłą! Nadchodzi 16. AfryKamera

Afryka nad Wisłą! Nadchodzi 16. AfryKamera

10 grudnia w warszawskiej Kinotece rozpocznie się 16. odsłona AfryKamery – największego w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenia poświęconego kulturze afrykańskiej. Tegoroczna edycja festiwalu zagości również w największych miastach Polski oraz online na platformie mojeekino.pl od 22 grudnia.


16. AfryKamera będzie niezwykłą podróżą po kontynencie. Jednym z motywów przewodnich tegorocznej edycji będzie „Archipelag Afryka”. Zainspirowani oscarowym sukcesem filmu „Czego nauczyła mnie ośmiornica” (reż. Pippa Ehrlich, James Reed), organizatorzy postanowili zawędrować w wyspiarskie regiony Afryki. Tegoroczny program odkryje piękno oceanów, ale także poruszy problemy ekologiczne i społeczne z nimi związane, które stają się coraz większym wyzwaniem nie tylko dla Afryki, ale i dla całego świata.
W tym roku zaprezentowane zostaną również wyjątkowe produkcje z afrykańskich wysp, a szczególna uwaga zostanie skierowana na Madagaskar, niezwykły kraj-wyspę, o bogatej tradycji, również kinematograficznej, który w Polsce kojarzony jest głównie z animowanymi lemurami i pingwinami. Poprzez szereg znakomitych filmów organizatorzy festiwalu mają nadzieję zmienić choć trochę jego postrzeganie. Poruszony zostanie także trudny temat klęski głodu, która dotknęła tę wyspę. Nie zabraknie wątków ekologicznych i społecznych, w tym odnoszących się do kryzysu klimatycznego. Jednocześnie będzie to okazja do przybliżenia kultury kraju, w tym niezwykłej tradycji muzycznej i tanecznej, która zostanie pokazana m.in. w filmie „Haingosoa” w reżyserii Edouarda Joubeauda.

Nie cała tegoroczna edycja AfryKamery popłynie w stronę morza. Szesnasta odsłona festiwalu będzie także okazją do odkrywania kina kontynentu od całkiem nowej strony. Podczas wydarzenia zaprezentowany zostanie bowiem niezwykły miks kina gatunkowego z innowacyjnym, nowym obliczem afrykańskiej kinematografii. Tym samym widzowie zobaczą nieco inne „czarne kino”. Obok takich filmów jak olśniewająca ghanijska komedia romantyczna „Aloe Vera” w reżyserii Petera Sedufii odbędą też, dzięki dokumentowi „Pewnego razu w Ugandzie” w reżyserii Cathryne Czubek i Hugo Pereza, podróż do stolicy kina sensacyjnego kontynentu – Wakaliwood. Nie zabraknie też horrorów, dramatów historycznych, ale i tytułów, które przełamują konwencje i odznaczają się iście afrykańskim sznytem!

W ramach festiwalu odbędzie się też szereg wydarzeń specjalnych, w tym dzień edukacji globalnej zorganizowany we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, podczas którego odbędzie się debata o ekologii, klimacie, uchodźstwie czy też prezentowaniu kontynentu afrykańskiego w mediach. Na festiwalu zostanie pokazany również niezwykle mocny i ważny dokument „Przestańcie nas filmować” w reżyserii Jorisa Postemy, który próbuje przełamać konwencjonalne myślenie odnośnie „narracji o Afryce”. Jest to pozycja obowiązkowa zarówno dla edukatorów, jak i dla każdego miłośnika tego kontynentu!

Filmy w ramach tegorocznej edycji będzie można oglądać w dniach 10-19 grudnia w Kinotece (Warszawa), 16-19 grudnia w Dolnośląskim Centrum Filmowym (Wrocław). Na początku 2022 r. AfryKamera pojawi się stacjonarnie oraz online w kinach w całej Polsce. Wyselekcjonowaną część tytułów będzie można obejrzeć od 22 grudnia 2021 r. do 1 stycznia 2022 r. na platformie mojeekino.pl. (http://mojekino.pl)
Więcej informacji na temat festiwalu znajduje się na stronie www.afrykamera.pl. (http://www.afrykamera.pl.)