18. edycja Festiwalu AfryKamera już 12 grudnia w Warszawie

W dniach 12-17 grudnia w warszawskiej Kinotece odbędzie się 18. edycja festiwalu filmów afrykańskich AfryKamera. To największe w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie poświęcone kulturze afrykańskiej, a tegoroczna edycja skupi się na kinematografii kobiecej. Goście festiwalu zobaczą ponad 20 filmów zarówno debiutantek, jak i reżyserek z dużym dorobkiem. W ramach festiwalu organizatorzy przygotowali spotkania z twórcami, warsztaty, a także muzyczną odsłonę festiwalu, imprezę AFreaks, która odbędzie się 16 grudnia w warszawskim klubie SPATiF.

 

18. edycja Festiwalu AfryKamera

Jak co roku, organizatorzy festiwalu AfryKamera zapraszają do warszawskiej Kinoteki na 6 dni filmowych emocji. W tegorocznej edycji głównym tematem będzie rola kobiet w kulturze i sztuce afrykańskiej.

Na widzów będzie czekać, m.in. polska premiera filmu “Królowe”. To debiut pełnometrażowy marokańskiej reżyserki Yasmine Benkiran, opowiadający historię ucieczki dwóch kobiet i dziewczynki przez pustynię i doliny gór Atlas. Zineb, przebywająca w więzieniu w Casablance za handel narkotykami, dowiaduje się, że jej niepełnoletnia córka może trafić do domu opieki. Aby do tego nie dopuścić, postanawia uciec z aresztu i zabrać ze sobą Inés. W realizacji planu pomaga jej Asma, którą Zineb bierze jako zakładniczkę, aby ta zawiozła je nad ocean. Film Yasmine Benkiran to świetnie zagrane, trzymające w napięciu i wywołujące wiele emocji kino akcji z silnymi bohaterkami, które ogląda się z dużą przyjemnością.

film na AfryKameraKolejną pozycją w programie AfryKamery jest nagrodzony w Sundance, film “Mami Wata”. Nigeryjski reżyser C.J Obasi snuje opowieść o niewielkiej wyspiarskiej wiosce Iyi, w której wszyscy są szczęśliwi i żyją w pokoju, wyznając kult morskiej bogini zapewniającej im wszelkie dobra. „Mami Wata” to nie tylko filmowe nawiązanie do zachodnioafrykańskiego folkloru, ale również historia o tym, jak niszczone są niewielkie społeczności, kultywujące tradycyjne wierzenia. To także realizacyjny majstersztyk, w którym czarno-białe zdjęcia w połączeniu z obfitą i piękną charakteryzacją oraz kostiumami znakomicie dopełniają całą opowieść.

Evelyne Ily appears in a still from Mami Wata by C.J „Fiery” Obasi , an official selection of the World Cinema Dramatic Competition at the 2023 Sundance Film Festival. Courtesy of Sundance Institute.

Kolejną ciekawą propozycją AfryKamery jest film “Sira”, urodzonej w Burkina Faso reżyserki Apolline Traoré. W swoim piątym pełnym metrażu pokazała historię zła i przemocy dokonywanej na ludności cywilnej, która niestety staje się częścią codzienności. To z jednej strony bardzo realistyczny i brutalny obraz ukazujący działania islamskich terrorystów, z drugiej portret młodej dziewczyny, Siry, która po utracie wszystkiego co najcenniejsze, nie upada na duchu i walczy o przetrwanie w trudnych warunkach pustynnego Sahelu.

AfryKamera - “Sira”

Tuż po zamknięciu festiwalu, w dniach 17-26 grudnia AfryKamera przeniesie się do sieci. Wybrane tytuły będa dostępne na VOD Warszawa. Szczegółowy program festiwalu oraz szczegóły wydarzeń towarzyszących pojawią się wkrótce na www.afrykamera.pl oraz na FB https://www.facebook.com/afrykamera/

Bilety są dostępne na stronie Afrykamera.pl oraz w Kinotece

Pełny harmonogram na stronie KINOTEKA.

Muzyczna uczta w SPATiFie

W tym roku AfryKamera zaprasza na drugą, muzyczną odsłonę festiwalu – AFreaks, która odbędzie w 16 grudnia 2023 w Klubie SPATiF w Warszawie. Podobnie jak na ekranie, tak i na scenie muzycznej będziemy obcować z artystkami. Na scenie zobaczymy rwandyjską didżejkę i wokalistkę Cheryl Isheja aka Binghi, brytyjską kuratorkę i didżejkę Shennen SP, polsko-nigeryjską wokalistkę Ifi Ude oraz wrocławską didżejkę Kitty Sarcasm. Bilety na AFreaks wydarzenie dostępne są na stronie Going

O wcześniejszych edycjach festiwalu możesz przeczytać tutaj.