4 pomysły na domowe pieczywo

Pieczywo jest dla większości z nas podstawowym składnikiem codziennej diety. Kupujemy je praktycznie każdego dnia w postaci bochenków czy bułek. A co jeśli zaczniemy robić je sami w domu? Efekt końcowy może być nawet lepszy niż w przypadku produktu z pobliskiej piekarni!

domowe pieczywo

Właściwości pieczywa i jego kaloryczność

Pieczywo jest najpopularniejszym produktem zbożowym w Polsce i w cuglach wygrywa m.in. z makaronem, ryżem czy kaszą. Składa się ono z: węglowodanów (ze względu na obecność mąki oraz cukru), białka (pieczywo pszenne posiada go więcej niż żytnie), tłuszczu (w tym przypadku więcej go znajduje się w pieczywie ciemnym), soli mineralnych (tutaj również ciemny chleb będzie miał ich więcej niż jasny), wody (od 45 do 50% w zależności od rodzaju wypieku) oraz witamin (głównie B1, E i PP).

Do najczęściej używanych zbóż należą pszenica (wraz z jej odmianą w postaci orkiszu) i żyto, jednakże zdarza się, że wykorzystuje się również owies, jęczmień czy amarantus inaczej zwany szarłatem. Wartość kaloryczna pieczywa różni się w zależności od jego rodzaju i kształtuje się między 200 a 300 kcal – przoduje tutaj chleb tostowy, natomiast na dole tabeli znajduje się razowy chleb żytni.

Sprawdzone przepisy na domowe pieczywo

Jeśli jesteś gotowy na otwarcie domowej piekarni, koniecznie musisz sprawdzić nasze cztery wyjątkowe przepisy. Dzięki nim przygotujesz m.in. pyszne bułki czy smakowity, chrupiący chleb. Oto nasze propozycje:

I jak? Czy jest w Tobie żyłka domowego piekarza? Przekonaj się o tym wraz z naszymi przepisami!