Zapraszamy do Krakowa na Festiwal Filmów o Architekturze ArchFilmFest

Zapraszamy do Krakowa na Festiwal Filmów o Architekturze ArchFilmFest. Nawiązując do swojej wieloletniej już tradycji ArchFilmFest jest wędrującym wydarzeniem filmowym skierowanym do architektów, studentów oraz wszystkich miłośników architektury w naszym kraju. Program pokazów i dyskusji dotyczy najważniejszych wyzwań intelektualnych, technicznych oraz cywilizacyjnych, które stoją przed architekturą współczesną. Festiwal odbędzie się w dniach 16-17 listopada 2022, start godz. 17:00, Kino Pod Baranami/sala kinowa w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, ul. Rajska 12.

2 dni pokazów oraz dyskusji:

DZIEŃ PIERWSZY 16.11.2022 – Wieczór z ekologią

Wyzwania środowiskowe są jednym z najważniejszych zagadnień z jakim musi mierzyć się współczesna architektura i budownictwo.  W związku z tym pierwszy dzień spotkań z filmami o architekturze będzie nosił tytuł „Wieczór z ekologią”. W programie przewidziane są dwa seanse przedzielone dyskusją.

Pierwszy film: Do more with less, Katerina Kliwadenko, Mario Novas, 2017, 87′
Film dokumentalny „Do more with less” pokazuje, jak młodzi architekci z Ameryki Łacińskiej ekologię interpretują poprzez pryzmat lokalnych technik budowlanych i kontekst społeczny wymagający rozwiązań niskokosztowych.

Dyskusja: Architektura odpowiedzialna ekologicznie
W dyskusji zapytamy o to czy w dobie ograniczeń środowiskowych nałożonych na architekturę współczesną zagrożona jest idea domu jednorodzinnego jako rozwiązania mieszkaniowego dla klasy średniej?

W dyskusji wezmą udział:
1. Mgr inż. Agnieszka Kaczmarek, JW+A
2. Prof. dr hab. inż. Piotr Kleczkowski, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
3. Dr hab. Joanna Kulczycka, prof. AGH

Drugi film: The Human Scale (W ludzkiej skali), Andreas Dalsgaard, 2012, 83′
Film poświęcony ideom ekologicznym wykorzystywanym w skali urbanistycznej. Film nawiązuje do idei oraz realizacji duńskiego architekta i urbanisty Jana Gehla, którego koncepcje stały się podstawą „Nowej urbanistyki” – krytycznego wobec modernizmu spojrzenia na ideę urbanizacji oraz miasta.

DZIEŃ DRUGI 17.11.2022 : Ex Oriente lux – Wieczór z samurajami

Architektura japońska to jeden z najważniejszych „narodowych” nurtów w architekturze współczesnej. Niesie ona ze sobą inspiracje tradycyjnym, japońskim budownictwem drewnianym, prostotę, wykorzystanie w projektach wody i szacunek wobec kontekstu oraz natury.

Pierwszy film: Tadao Ando – Samurai Architect, Shigenori Mizuno, Yu Nakamura, 2017, 73′
Choć Ando nie posiada formalnego wykształcenia architektonicznego, jego autorytet w świecie architektury jest niepodważalny. Tajemnica sukcesu tkwi w twórczym podejściu do architektury i, jak sam żartuje, w tym, że każdy projekt zaczyna od mebli.

Dyskusja: „Powrót nieplanowanego” o powrocie do naturalności i spontanicznego porządku w planowaniu przestrzeni.
W dyskusji zapytamy o to jak japońska idea organicznego rozwoju oraz spontanicznego, ewolucyjnego kształtowania struktur zurbanizowanych może być wpisana w tendencje, które obowiązują w architekturze współczesnej i jakie są praktyczne konsekwencje wykorzystania tej idei.

W dyskusji wezmą udział:
1. Prof. nadzw. KAAFM, dr hab. inż. arch.  Barbara Stec
2. Dr inż. arch. Marceli Łasocha

Drugi film: Beyond Metabolism (Więcej niż metabolizm), Stefanie Gaus & Volker Sattel, 2014, 41′
Film poświęcony budynkowi Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego (1966) w Kioto, zbudowanemu przez Sachio Otani, ucznia Kenzo Tange. Otani przekłada w nim idee japońskiego metabolizmu na język betonu. To w tym miejscu doszło do podpisania słynnego Protokołu z Kioto – dokumentu o zwalczaniu globalnego ocieplenia.

JAK KUPIĆ BILETY?
Online:
– karnet na jeden dzień 30 zł TUTAJ (na dole strony znajdują się godziny pokazów, klikając na nie, można kupić bilet).
– karnet na cały festiwal – 2 dni 50 zł – prosimy o kontakt z kasą kina  (kasa@kinopodbaranami.pl).

W kasie jednego z kin
– Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27
– Sala kinowa w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, ul. Rajska 12
Karnet na jeden wybrany dzień 30 zł lub na cały festiwal 50 zł.

ArchFilmFest odwiedzi jeszcze Wrocław 7-9 grudnia 2022, Dolnośląskie Centrum Filmowe.

Więcej na: https://fb.me/e/2ZnOaK0n5

https://sztuka-architektury.pl/article/16161/festiwal-filmow-o-architekturze-archfilmfest-zawita-do-krakowa