Wystawa Materia(l)nie w w Galerii STUDIO

Punktem wyjścia wystawy MATERIA(L)NIE jest seria rzeźb Barbary Falender Poduszki erotyczne z 1973 roku z Kolekcji Galerii Studio. Rzeźby, wykonane w marmurze karraryjskim, weszły do kolekcji w 1985 roku. Dwa lata później zostały pokazane w Galerii Studio, wywołując poruszenie ze względu na odważną erotyczną wymowę.

Paulina Olszewska, kuratorka wystawy, zaprosiła Alicję Bielawską do podjęcia dialogu z rzeźbami Barbary Falender. Bielawska przygotuje instalację z tkanin, która wejdzie w interakcję z przestrzenią Galerii Studio i stworzy intymną atmosferę prezentacji rzeźb. Na wystawie po raz pierwszy zaprezentowane zostaną szkice na papierze do Poduszek erotycznych, również z 1973 roku. Kluczowa dla sztuki Bielawskiej, jak i Falender, jest praca z materiałem i jego właściwościami. Przetwarzając to, co fizyczne, a więc rzeczywiste, artystki przechodzą w sferę tego, co zmysłowe i wrażeniowe. Napięcie między dwiema jakościami, materialnością i sensualnością jest główną osią wystawy. Wystawa ukazywać będzie jeden z najważniejszych aspektów Poduszek erotycznych, jakim jest kobieca rozkosz i przyjemność płynąca z seksualności.

Wystawa jest częścią roku jubileuszowego i obchodów 50-lecia Teatru i Galerii Studio.

Kuratorka: Paulina Olszewska

Barbara Falender (1947) studiowała na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza. Tworzy rzeźbę, rysunek i fotografię, pracuje w kamieniu, brązie, epoksydzie, porcelanie i szkle, łącząc w swoich pracach różnorodne materiały. Stypendystka m.in.  stypendium Rządu Włoskiego z Laboratorio dei marmi Carlo Nicoli w Carrarze (1976) czy Fundacji Tadeusza Kościuszki w Nowym Jorku (1998). Prace artystki były prezentowane na wystawach indywidualnych, w tym w Galerii Opera w Warszawie (2020), Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (2007), Galerii Kordegarda (Warszawa, 1995), Athenaeum Gallery w Kopenhadze (1975).

Alicja Bielawska (1980) absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim (2005) i sztuk pięknych na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie (2009), doktorantka na Międzywydziałowych Środowiskowych Studiach Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy rysunki i rzeźby – stosując tkaninę, metal, drewno i ceramikę. W swoich pracach artystka koncentruje się na materialnej sfery codzienności i relacji pomiędzy przedmiotami, wnętrzami a wspomnieniami. Dotyka w nich także kwestii względności naszej percepcji. Do swoich realizacji wprowadza również elementy choreografii i performansu.

MATERIA(L)NIE
Alicja Bielawska i Barbara Falender

7 lutego – 17 kwietnia 2022
Otwarcie: 7 lutego 2022 (poniedziałek), godz. 19:00 – 22:00

Galeria Studio
Plac Defilad 1
Warszawa

Partner wystawy:
DEKOMA