Wystawa pt Malarstwo w ciemności będzie pierwszą w Polsce prezentacją obrazów realistycznych malowanych farbami olejnymi oraz UV na płótnie. Malarstwo fluorescencyjne często jest kojarzone z malarstwem ściennym, dlatego prace Doroty Borowskiej są w tym przypadku ewenementem, zarówno pod względem techniki, niebywałego warsztatu jak i jakości wykonywanych prac.

Z uwagi na specyfikę i ponadprzeciętność wystawy przestrzeń galerii będzie w całości zaciemniona. Obrazy o formatach, dochodzących do 2,5 m szerokości, naświetlane będą lampami UV w efekcie czego farba zaczyna świecić, przez co obrazy ukazują swoje drugie oblicze. Przy ulicy Burakowskiej 15 w Warszawie będzie miało miejsce jedyne w swoim rodzaju wydarzenie. Zaprezentowane zostaną prace, które – namalowane specjalną techniką – świecą w ciemności.

Dorota Borowska (ur. 1973 w Białymstoku), artystka o stopniu doktora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, udowadnia, że w sztuce wszystko jest możliwe. Jej cykl obrazów z wykorzystaniem techniki malowania UV, sprawia, że każde z dzieł pod wpływem ultrafioletu ukazuje swoje drugie oblicze. Obrazy Doroty Borowskiej wypływają z dwóch, splatających się ze sobą kierunków poszukiwano –fluorescencji w malarstwie oraz zainteresowania geometrią. Ten splot wydaje się najbardziej interesujący, ponieważ w efekcie widzowie mają do czynienia z traktatami o malarstwie, opierającymi się na technologicznym przeformułowaniu bazowych warunków jego powstawania – ultrafioletowego światła i ciemności.

 

 

Zapraszamy na wernisaż na ulicy Burakowskiej 15 w Warszawie 24/09/2015, start: 19:00

Więcej info: https://www.facebook.com/events/587876244686608/