Wystawa Józefa Wilkonia w ramach cyklu „SPOTKANIA ToTuart”

„SPOTKANIA ToTuart” to cykl wystaw w warszawskim Centrum Praskim Koneser, organizowany przez Galerię Sztuki ToTuart. Po dużym sukcesie pierwszej wystawy, zapraszamy na kolejną prezentację – tym razem będą to dzieła Józefa Wilkonia, wybitnego ilustratora, malarza, rzeźbiarza, autora scenografii.

Józef Wilkoń jest jednym z najwybitniejszych polskich ilustratorów. Na jego dorobek składa się około dwieście książek, przede wszystkim dla dzieci, przetłumaczonych na ponad dwadzieścia języków. Drogę do światowej kariery na polu ilustracji otworzyła mu książka „Iv i Finetta” autorstwa Natalii Gałczyńskiej. Artysta posiada charakterystyczny styl, rozpoznawalny dzięki dynamicznej plamie barwnej oraz graficznej dyscyplinie. O swych książkach mówi – Tekst i ilustracja muszą się uzupełniać, żeby w książce rosło napięcie jak w teatrze. – Jego prace znajdują się w licznych galeriach i muzeach m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii oraz Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Na wystawie w Galerii ToTuart dominować będą akwarele i ilustracje, między innymi do książek „Don Kichot”, „Pan Tadeusz”, „Księga Dżungli”. Premierowo wystawione zostanie pięć ilustracji z najnowszej książki Józefa Wilkonia „Koty”. – Wypowiadanie się przez zwierzęta jest moją obsesją. Mam nadzieję, że czemuś to służy, że coś mogę w ten sposób wyrazić, powiedzieć o ludziach, używając zwierzęcia jako metafory. Najpierw trzeba poznać zwierzęta, zapamiętać jak wyglądają, jak zachowują się w ruchu. A później należy nauczyć się je malować w różnych pozach, o różnej porze dnia i nocy – mówi Józef Wilkoń. – Jeżeli artysta chce namalować zwierzęta rzetelnie, musi pokazać, jak wyrażają emocje: radość, smutek, myślenie, zadumę. Gdy artysta jest zdolny, potrafi nawet oddać zapach i smak owoców, które one zjadają. Zwiedzający będą mogli zobaczyć i zakupić kilka rzeźb Józefa Wilkonia. Wśród wyselekcjonowanych do sprzedaży prac pojawiły się unikaty, z którymi do tej pory Mistrz nie chciał się rozstawać. Wystawa trwa od 2 do 11 października w Galerii Sztuki ToTuart w pasażu w Centrum Praskim Koneser, zapraszamy od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-20.00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Cykl „SPOTKANIA ToTuart” zainaugurowała wystawa „Taniec z przestrzenią” Justyny Grzebieniowskiej-Wolskiej. Goście warszawskiego Konesera przez dziesięć dni mogli oglądać przepełnione dynamiką i kolorami obrazy zainspirowane karaibskim tańcem. – „Taniec z przestrzenią” to zaproszenie w podróż do źródeł autentyczności, do tańca, będącego metaforą uniwersalnych wartości oraz emocji, które we mnie drzemią. Staram się przekazać je za pomocą koloru, faktury, materii – mówiła artystka podczas uroczystego wernisażu. – Maluję własną techniką na płótnie, nakładam kolejne warstwy, używam farb błyszczących, migocących, które zmieniają się pod wpływem światła, zmieniają nastrój i wydźwięk obrazu w zależności od pory dnia – dodała Justyna Grzebieniowska-Wolska. Aby jeszcze bardziej przybliżyć widzom inspiracje malarki, podczas wernisażu odbył się pokaz tańców karaibskich w wykonaniu Ale Camary ze szkoły tańca Salshall Otrodox.

Galeria Sztuki ToTuart w pasażu Centrum Praskie Koneser,
Plac Konesera 10a, Warszawa
Wystawy czynne od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-20.00
Wstęp bezpłatny

Harmonogram wystaw „SPOTKANIA ToTuart”:

18.09-27.09: Justyna Grzebieniowska-Wolska, „Taniec z przestrzenią”, malarstwo
i rysunek
2.10-11.10: Józef Wilkoń, malarstwo, rysunek i rzeźba
16.10-25.10: Artur Szołda, rzeźba
29.10-8.11: Katarzyna Kryńska, fotografia; Krzysztof Renes, rzeźba
13.11-22.11: Anna Włoczek, malarstwo
27.11-6.12: Dominika Donde, ceramika, rzeźba i instalacje
11.12-28.12: Monika Ślósarczyk, malarstwo