Wystawa: Dali kontra Warhol w Pałacu Kultury i Nauki

Na ścianach wystawy Dali kontra Warhol nie ma dolarów, ale równie cenne dzieła. Piękno miesza się z naturalizmem, świat ducha ze światem pieniądza, wreszcie autopromocja z prawdziwą i zasłużoną sławą. Jak mawiał Warhol, In fifteen minutes, everybody will be famous,

Kontrowersyjni artyści już za życia stali się legendą, a ich dzieła przeszły do historii całkowicie zmieniając świat sztuki. Obaj starannie kreowali własny wizerunek i rzeczywistość wokół siebie. Prowokowali, wywoływali skandale i nieustannie zacierali granice między życiem, a sztuką. Inspirowali pokolenia artystów i wpływali na trendy, modę, muzykę i film w XX wieku. Ekscentryczni i kontrowersyjni wzbudzali skrajne emocje, od ciekawości, przez niechęć, po zachwyt. Zdobyli ogromną sławę i osiągnęli sukces, mierzony w pieniądzach. Dali zyskał przez to przezwisko Avida Dollars (Chciwy Dolarów), będące anagramem jego imienia i nazwiska. Warhol twierdził, że lubi pieniądze do tego stopnia, że zamiast obrazu za 200 tysięcy dolarów, lepiej powiesić na ścianie banknoty.

Unikatowa wystawa Dali kontra Warhol to ponad 120 oryginalnych prac obu artystów starannie wyselekcjonowanych z prywatnych kolekcji i fundacji sztuki, ukazujących różnice i podobieństwa w ich twórczości. Część eksponatów zostanie po raz pierwszy zaprezentowana szerokiej publiczności. Ekspozycja w sposób achronologiczny zagląda w najważniejsze dokonania artystów. Wielkie dzieła sąsiadują tu ze słynnymi instalacjami i projektami komercyjnymi oraz zdjęciami, traktowanymi jako specyficzny zapis chwili.

Widzowie przekraczają próg wystawy wchodząc przez symboliczną bramę z wirującymi banknotami. Potem pojawiają się kolejne pomieszczenia i bramy – Brama Marylin Monroe, Brama Kina nawiązująca do ikonicznych filmów Salvadora i Andy’ego. Są też oryginalne grafiki, rzeźby i szkice. Na zmysł węchu działa Świątynia Zapachu Salvadora Dalego. Miłośnicy rękodzieła pod okiem sitodrukarza mogą przygotować własną koszulkę z nadrukiem w specjalnie stworzonym warsztacie sitodruku. Obowiązkowym punktem programu są rzędy popiersi z perukami Warhola i wąsami Dalego. Na wystawie znajduje się również replika wnętrz owianego sławą Factory Warhola – legendarnego nowojorskiego atelier artysty, gdzie nie tylko pracował, ale i spędzał czas z bohemą nowojorską.

Dla miłośników muzyki prawdziwą perełką jest pozyskana od prywatnego kolekcjonera, unikatowa i wcześniej nie prezentowana kolekcja oryginalnych okładek płyt wielu zespołów współpracujących z Andym, m.in. Rolling Stones czy Velvet Underground. Zajmują one centralne miejsce wystawy i są jednymi z najważniejszych prezentowanych eksponatów. Wystawę opuszczamy przechodząc przez spektakularną Bramę Chupa Chups, do których opakowanie zaprojektował Dali.

 

Więcej info: www.facebook.com/events/1925730247670451