Wiejski dom

U wejścia do Werony, włoskiego miasta rozsławionego przez Szekspira za sprawą Romea i Julii, Studio Wok stworzyło romantyczną, ale mimo wszystko minimalistyczną rezydencję. Oto wiejski dom w nowej odsłonie.

Wiejski dom w Chievo nawiązuje zarówno do współczesnego, jak i tradycyjnego designu, tworząc dialog między epokami na rolniczym terenie nad rzeką Adige. Materiały elewacji są typowe dla tutejszego stylu – i zgodnie z motywem przewodnim projektu, nowe spotyka się ze starymi w większości aspektów budowy. Na fasadzie kamyki rzeczne zostały wszczepione w ramki wykonane z Biancone; lokalny kamień z Lessinii. Wykorzystanie drewna modrzewia i brzozy było celowym ukłonem w stronę zabytków architektury. Jak wyjaśniają architekci, drewniane słupki otaczające dziedziniec i okna przypominają „w sposób współczesny drewniane ściany typowe dla stodół znalezionych na lokalnych wiejskich dworach”.

Sam dom ma trzy kondygnacje, które są zbudowane wokół salonu z pełnym sufitem. Na parterze znajduje się kamienny chodnik, salon i biblioteka; górne piętra, które zawierają sypialnie, są „postrzegane jako drewniany tom zwisający z sufitu” – wyjaśniają architekci. Ogród został tak samo przemyślany jak wnętrze i  zaprojektowano go wokół pojedynczego drzewa magnolii. Otoczone czarnym, kwiatowym łóżkiem obok podłużnego basenu architekci wyjaśniają, że drzewo stało się „protagonistą przestrzeni na zewnątrz … cień jego liści wyłania się na zachodzie słońca na kamienną fasadę i jest widoczny ze wszystkich pomieszczeń”.

źródło: Studio Wok