weLAND. PODRÓŻ DO NOWEJ ERY. Współczesny teatr uliczny w cyberpunkowym klimacie

Siedmioro artystów i akrobatów, czterech muzyków, imponująca scenografia i wiele historii do opowiedzenia. Spektakl „weLAND. PODRÓŻ DO NOWEJ ERY” odbędzie się 20 i 21 sierpnia w Lublinie. Artyści, z włoskiej grupy MagdaClan, wykorzystując muzykę, ruch i scenografię, pokażą związki pomiędzy nadprodukcją i konsumpcją, a zmianami klimatu i migracjami. Wydarzenie odbędzie się w ramach kampanii #KlimatNaZmiany, prowadzonej przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie.

Le prove generali la sera prima dello spettacolo, con i costumi, la scenografia e le luci.
Foto di Michele Lapini

„weLAND. PODRÓŻ DO NOWEJ ERY” to odważny spektakl z niezwykłą oprawą sceniczną. Poprzez sztukę o silnym oddziaływaniu wizualnym artyści i artystki z włoskiej trupy cyrku współczesnego MagdaClan chcą poruszyć temat zmian klimatu oraz ich wpływu na migracje. Bohaterami spektaklu są ludzie, którzy już dziś odczuwają konsekwencje kryzysu klimatycznego, doświadczając powodzi, skutków topnienia wiecznej zmarzliny w Arktyce, pustynnienia obszarów rolniczych i pożarów. Nie mogą żyć w swoim kraju, zostają więc zmuszeni do szukania domu w obcych kulturowo miejscach, gdzie często nie są mile widzialni. Spektakl włoskich artystów, rozgrywa się na scenie przypominającej port, z wykorzystaniem takich przedmiotów jak beczki i bambusowe tyki, budzących skojarzenia i dające pojęcie o temacie pokazu. Dramaturgia oparta na danych naukowych, połączona z dynamiką cyrku i osadzona w imponującym, sugestywnym kontekście – oto klucz do zmierzenia się z tym tematem.

Nowy cyrk, jako coś swawolnego, kojarzonego z zabawą, przypomina szczęśliwy i beztroski świat. W spektaklu wykorzystano tę cechę jako kontrast do złożonej kwestii migracji klimatycznych.

Wydarzenia towarzyszące: piknik klimatyczny

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, Szkoła cyrku nowego Flic Circus School oraz Fundacja Sztukmistrze zadbają o wydarzenia towarzyszące. 21 sierpnia w Parku Ludowym w Lublinie odbędzie się piknik ekologiczny, a wśród wydarzeń m.in.: cyrkowy ekoperformance w wykonaniu artystów Fundacji Sztukmistrze oraz wizyta u fryzjera, gdzie oprócz nowej fryzury otrzymamy zastrzyk wiedzy o zmianach klimatu, ich związku naszym stylem życia i konsumpcją oraz ich wpływie na migracje ludności.

PODPISZ PETYCJĘ „Stop zmianom klimaty, klimat na zmiany”
Klimatyczny stan wyjątkowy to kryzys dotyczący zarówno środowiska, jak i społeczeństwa, więc zmierzenie się z nim jest kwestią sprawiedliwości ekologicznej i społecznej. Jako partnerzy #KlimatNaZmiany postulujemy przyśpieszenie neutralności klimatycznej UE, przejście do gospodarki odpowiedzialnej ekologicznie i społecznie, zapewnienie wsparcia krajom dotkniętym zmianami klimatu i ochrony migrantów klimatycznych oraz umożliwienie młodzieży udziału w podejmowaniu decyzji politycznych.

Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do naszej zakładki LIFESTYLE.