Trądzik na brodzie – 5 sposobów na to, aby się go pozbyć

Trądzik jest dolegliwością, która jest w stanie pojawić się praktycznie na każdej części ciała. Z tego powodu lokalizacja zmian na brodzie nie powinna być niczym zaskakującym. Stanowi jednak nieprzyjemnie wyglądającą dolegliwość, która nieleczona może stać się utrapieniem. Zmiany trądzikowe na skórze to zwiększone wydzielanie sebum, które wywołane jest przez androgeny, zaburzenia hormonalne czy czynniki środowiskowe. Jak zatem pozbyć się tego nieestetycznego elementu ze swojej twarzy? Podpowiadamy.

Trądzik na brodzie

Trądzik na brodzie – czym tak naprawdę jest?

Trądzik należy do najczęściej rozpoznawanych chorób dermatologicznych. Objawia się występowaniem zmian skórnych o różnym charakterze i nasileniu, które są przeważnie umiejscowione na dolnej części twarzy, czyli na policzkach, linii żuchwy i brodzie. Pryszcze są często bardzo trudne w leczeniu. Zwykle wymagają stosowania preparatów o działaniu miejscowym i ogólnym, a także odpowiedniej diety i pielęgnacji. Zdarza się, że nasilone problemy dermatologiczne są przyczyną zaniżonej samooceny i ograniczania kontaktów społecznych.

Trądzik na brodzie powstaje w wyniku wzmożonej produkcji sebum przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze. W warunkach fizjologicznych wydzielina ta jest potrzebna, aby ochraniać i natłuszczać naskórek. Jej nadmiar blokuje jednak przewody wyprowadzające, co objawia się powstawaniem grudek i zaskórników. Sebum wraz z zanieczyszczeniami jest pożywką dla bakterii, które szybko się namnażają i wpływają na rozwijanie się stanu zapalnego. Wzmożona aktywność gruczołów łojowych może być zdeterminowana przez zaburzenia hormonalne, stres czy predyspozycje genetyczne.

Jak wyglądają pryszcze na brodzie?

Zmiany skórne, które powstają na twarzy w przebiegu trądziku, mają różne nasilenie i charakter. Na brodzie może występować jeden rodzaj pryszczy lub kilka rodzajów jednocześnie, co znacznie utrudnia działania lecznicze. Jednym z nich są podskórne elementy, które pojawiają się jako pierwsze. Jest to zaczopowane pod skórą sebum, a krostki mają postać płaskich, czarnych bądź żółtych kropek. Mogą to być również grudki, które są albo widoczne albo wyczuwalne podczas dotyku. Są to tak zwane zaskórniki zamknięte.

W bardziej zaawansowanych problematycznie cerach mogą powstawać także postaci ropne. Są to zaskórniki, w które wdało się zakażenie. Ich wielkość jest różnorodna w zależności od stopnia rozległości ran. Bywają również guzy, które są dużymi, wypukłymi i czerwonymi zmianami skórnymi. Wypełnione dużą ilością ropy oraz krwi stają się bolesnym problemem. Zwykle utrzymują się długo i mogą pozostawiać po sobie nieestetyczne blizny, ponieważ są zakorzenione w głębszych partiach skóry.

Jakie preparaty warto stosować na trądzik na brodzie?

Leczenie pryszczy na brodzie najczęściej opiera się na stosowaniu preparatów z antybiotykiem o działaniu miejscowym, jak tetracyklina, klindamycyna czy erytromycyna oraz substancji zmniejszających stan zapalny, ograniczających wydzielanie sebum i poprawiających ogólny wygląd cery. Należy do nich głównie witamina A, nadtlenek benzoilu, cynk oraz kwas azelainowy. W przypadku nasilonego trądziku i dużej ilości zmian ropnych poza preparatami nakładanymi bezpośrednio na skórę przyjmuje się także antybiotyk doustny.

Poza stosowaniem środków farmakologicznych w leczeniu pryszczy duże znaczenie ma zmiana stylu życia i prawidłowa pielęgnacja skóry twarzy, ponieważ często przyczyną nasilania się trądziku są błędy dietetyczne i higieniczne. Częsta wymiana ręczników, odpowiednie oczyszczanie skóry i stosowanie dobrej pielęgnacji to klucz do wyleczenia trądziku.