Targi ślubne WEDDING odbędą się w już w najbliższy weekend 19-20 listopada w prestiżowej lokalizacji PGE Narodowy w Warszawie. W programie przewidziano kilkanaście pokazów mody ślubnej. O najnowszej autorskiej kolekcji sukien ślubnych vie de château atelier rozmawiamy z projektantką, Malwiną Kalatą, której pokaz będzie można zobaczyć pierwszego dnia Targów Ślubnych WEDDING.3

Skąd czerpie Pani inspiracje w projektowaniu sukni ślubnych? Jak wygląda proces twórczy?

Inspiracją do tworzenia są dla mnie tkaniny. Docieram do najróżniejszych miejsc, producentów, krótkich niepowtarzalnych serii tkanin autorstwa chociażby  Elie Saab, Christiana Diora. Proces twórczy jest bardzo zróżnicowany. Zwykle rozważam najlepsze dostosowanie tkaniny do kroju sukni, tak by najkorzystniej podkreślić sylwetkę Panny Młodej. Rozrysowuje suknie, upinam na manekinie, czasem szyjemy prototyp z surówki bawełnianej, następnie upinam aplikacje do ręcznego szycia i gotowe.

Działacie jako alternatywa dla salonów sukien ślubnych. Z jakim największym wyzwaniem się Pani spotkała?

Największe wyzwanie z jakim się spotkałam, to suknia z kilku tysięcy trójwymiarowych kwiatów ręcznie stworzonych przez zespół Pań od haftu ręcznego mojego atelier w połączeniu z mnóstwem strusich piór i kryształków. Ogromna przyjemność i spełnienie. Każdą realizację traktuję jako ogromne wyzwanie, by osiągnięcie satysfakcji Panny Młodej było co najmniej stuprocentowe.

Czy gusta Panny Młodej w Polsce uległy dużym zmianom?

Uważam, że pojawienie się na rynku polskich sukien ślubnych, często szytych w ramach indywidualnych zamówień, stanowi ogromny przełom w wyborze sukni ślubnej. Zdecydowanie gorsetowa suknia z wiązaniem taśmą odchodzi w zapomnienie. Królują suknie lekkie, podkreślające sylwetkę Panny Młodej, wykonane z naturalnych tkanin i niesztampowych wzorów koronek.

Czym najczęściej kierują się Panny Młode przy wyborze sukni ślubnej a czym nie powinny się jednak kierować?

Panny Młode przy wyborze sukni ślubnej najczęściej stawiają na wygodę. Biorąc pod uwagę wszystkie walory eksponujące sylwetkę, uwzględniają też układ choreograficzny pierwszego tańca Pary Młodej. Myślę, że warto uwzględnić miesiąc ślubu i warunki pogodowe wybierając tkaniny, a także wnętrze ceremonii, plener. Myślę, że warto pozostawić wybór stylu sukni w tajemnicy przed Panem Młodym. Jeśli tylko Panny Młode zaufają swojej intuicji i własnemu samopoczuciu, będą wyglądały zachwycająco…

– Jaki trend obecnie panuje w wyborze sukni ślubnych i co będzie modne w nadchodzącym 2017 roku?

Panny Młode stawiają na lekkość formy sukni. Idealnie odnajdują się w zwiewnym i delikatnym jedwabiu w połączeniu z misterną koronką, często jednak połączoną z biżuteryjną aplikacją koronki, co nadaje blasku kreacji Panny Młodej. Moda 2017 stawia na kombinacje koronkowe łączące płaskie francuskie koronki z trójwymiarowymi elementami, przełamane platynową bądź złocistą nitką. Zdecydowanie odchodzi się od sukni z gorsetem, na rzecz delikatnych i transparentnych  zdobień ręcznie haftowanych na bazie tiulu, dzięki temu efekt lekkości sukni osiągamy niezwykle oryginalnym połączeniem.

Czy były klientki, które zażyczyły sobie uszycie sukienki ślubnej w innym odcieniu niż bieli?

Suknie ślubne z autorskiej kolekcji vie de château atelier są wykonane ze 100% jedwabiu, który nadaje sukni odcień perłowy, zdecydowanie odbiegający od śnieżnej bieli. Panny Młode coraz częściej decydują się na przełamanie jednolitej barwy sukni złotym odcieniem, srebrem, platyną, ale również szarością, pudrowym różem, odcieniami jasnego i ciemnego beżu.

Jaka jest Panna Młoda, która ubiera się w Twoim Atelier?

Suknie z mojego atelier wybierają Panny Młode ceniące przede wszystkim wygodę, możliwość dostosowania sukni do sylwetki osiągniętą indywidualnym szyciem miarowym. Oryginalne koronki oraz wyszukane i szlachetne gatunki tkanin nasze klientki kochają najbardziej. Jednocześnie pragnę podkreślić, że do realizacji każdego projektu podchodzimy indywidualnie, oddając całe serce i wieloletnie doświadczenie na rzecz osiągnięcia zadowolenia i uśmiechu Panny Młodej.

Jakich porad udzieliłaby Pani potencjalnej klientce przed wyborem sukni ślubnej?

Poszukując sukni ślubnej, warto wcześniej zarezerwować termin mierzenia w atelier. Ubrać bieliznę w kolorze nude i zaprosić na mierzenie mamę, przyjaciółkę, druhnę. Polecam na wstępie zmierzenie różnych fasonów sukien oraz odcieni, resztę pozostawić specjalistom i zaufać naszemu doświadczeniu.

 

Zapraszamy na najlepszy weekend ślubnych inspiracji w Polsce. Nie może Was  zabraknąć!

O organizatorze Targów:

Organizatorem Targów jest lifestyle’owy magazyn WEDDING, lider na rynku prasy ślubnej, w którym znajdziecie praktyczne porady i wyjątkowe inspiracje dotyczące każdego tematu związanego z organizacją ślubu i wesela. Więcej o magazynie: www.e-wedding.pl

Szczegółowe informacje o Targach Ślubnych WEDDING oraz o programie dostępne są na stronie: targislubnewedding.pl