Sztuka cyrkowa w nowoczesnym wydaniu. Już we wrześniu druga edycja festiwalu OWACJE w Julinku

Najlepsi polscy artyści sztuk cyrkowych, spektakle, pokazy tańca w powietrzu, warsztaty i animacje dla najmłodszych – już we wrześniu odbędzie się budzący emocje Festiwal Sztuki Cyrkowej na terenie Parku Julinek. To już druga edycja niesamowitego widowiska promującego ideę nowoczesnego cyrku, bez udziału zwierząt. 10 i 11 września teren dawnej bazy cyrkowej rozkwitnie kolorami, emocjami, artyzmem i pięknem tej dziedziny sztuki. Punktem kulminacyjnym Festiwalu będzie konkurs OWACJE skierowany do najlepszych artystów cyrkowych. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Co zaplanowali organizatorzy?

OWACJE
Akrobatyka, żonglerka, manipulacje, toczenie, balans, fire show, ekwilibrystyka, klaunada, taniec w powietrzu, akrobatyka w kole cyra oraz kole reńskim – te i wiele więcej różnorodnych sztuk cyrkowych zaprezentują doświadczeni i utalentowani artyści podczas zbliżającej się II edycji Festiwalu Sztuki Cyrkowej OWACJE w Julinku. Wydarzenie czerpie garściami z cyrkowych tradycji, jednocześnie poszukując, eksperymentując oraz odważnie patrząc w przyszłość, pozostawiając ograne schematy i tworząc zupełnie nową jakość.

Poprzez Festiwal Sztuki Cyrkowej chcemy zaprosić gości do świata cyrku, ale nie tego owianego złą sławą. Chcemy pokazać odbiorcy jego odmienną, nowoczesną twarz, posiadającą dziedzictwo i historię. W ramach wydarzenia, już po raz drugi, zaplanowaliśmy mnóstwo atrakcji, zaprosiliśmy grono wspaniałych polskich artystów cyrkowych, którzy zaprezentują swoje umiejętności. Wszystko po to, by dać gościom możliwość poznania lub odkrycia na nowo piękna sztuki cyrkowej – mówi Janusz Sejbuk, ekwilibrysta, od najmłodszych lat związany z cyrkiem, obecnie kustosz Wystawy Sztuki Cyrkowej w Julinku.

Festiwal odbędzie się w Parku Julinek, który zlokalizowany jest na terenie dawnej bazy cyrkowej. Przez długie dziesięciolecia Julinek był ośrodkiem sztuki i rozrywki cyrkowej o znaczeniu globalnym. Na kilkudziesięciu hektarach rozmieszczone są różnorodne atrakcje, a także dwie zrewitalizowane areny cyrkowe, na których aktualnie regularnie pojawiają się artyści cyrkowi prezentujący swoje występy.

OWACJE, czyli jedyny taki konkurs w Polsce

Podobnie jak rok temu, najważniejszym punktem festiwalu będzie Konkurs OWACJE, czyli Ogólnopolskie Wyzwania Artystów Cyrkowych Jutra. Z ponad 50-ciu zgłoszeń, komisja wybrała 10-ciu artystów, którzy w trakcie finałowej potyczki zaprezentują swoje najlepsze numery przed jury oraz publicznością. Wśród finalistów znaleźli się: Grupa Akrobatyczna Ale Circus Dance Company, Filip Bogusławski, Duo Avatar, Duo Acro Art, Duo One, Garouaz, Agata Łysakowska, Marta Mądry, Anna Wróbel oraz Emilia Dawiec. Wszystkie osoby zakwalifikowane do finału wyróżniają się niesamowitym opanowaniem ciała, a ponadto posiadają wieloletnie doświadczenie cyrkowe.

Zwycięzców pierwszych trzech miejsc w konkursie wybierze jury w składzie: Grzegorz Kondrasiuk, Marta Kuczyńska, Lidia Król-Pinder, Piotr Tomczak, Izabela Kraj, Irma Tomaszewska, natomiast opiekunem merytorycznym festiwalu jest Janusz Sejbuk, ekwilibrysta oraz kustosz Wystawy Sztuki Cyrkowej w Julinku. Co ważne, swojego faworyta wybierze także publiczność oraz dziennikarze. Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali, w niedzielę 11 września 2022 r. o godz. 17:00, na Dużej Arenie w Julinek Parku.

Cyrkowe emocje na najwyższym poziomie

Podczas zbliżającego się festiwalu, każdy będzie miał możliwość poznać bliżej dziedzictwo sztuki cyrkowej, a nawet poczuć się jak prawdziwy artysta. To wszystko dzięki przygotowanym specjalnie na tę okazję warsztatom cyrkowym dla osób w każdym wieku oraz zajęciom z animatorami kultury. Możliwe będzie także zwiedzanie wozu cyrkowego z 1925 roku czy jedynej w Polsce Wystawy Sztuki Cyrkowej. Swoje mury dla odwiedzających otworzy także słynna Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej w Julinku.

Nie zabraknie wyjątkowych występów odbywających się „pod chmurką”. Wśród nich m.in. klaunowska etiuda, pantomima, żonglerskie show i wiele więcej. Uwagę widzów z pewnością przykuje konkurs „Igrzyska ogniowe”, podczas którego artyści cyrkowi zaprezentują umiejętności żonglowania, manipulowania i zabawy ogniem. Zwycięzcę konkursu wyłoni publiczność, a laureat otrzyma nagrodę finansową.

Na potrzeby festiwalu wyreżyserowany i wystawiony zostanie specjalny, dedykowany spektakl – „Romantyczność”. Będzie to widowisko muzyczno-akrobatyczno-multimedialne inspirowane i oparte na tekście „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza, w wykonaniu polskich aktorów i artystów Nowego Cyrku. Spektakl bogaty będzie w elementy sztuki cyrkowej, jak żonglerka, akrobatyka wieloosobowa i powietrzna, chiński maszt, wieloosobowy german wheel, wizualizacje, efekty świetlne i laserowe, współczesna klaunada, teatr fizyczny oraz pantomima. Przedstawienie przyniesie nie tylko wiele emocji i wzruszeń, ale także skłoni do refleksji.

Ubiegłoroczna, pierwsza edycja Festiwalu OWACJE, zakończyła się ogromnym sukcesem. Przyciągnął ponad 3500 osób – wspomina Karina Jarecka, kierownik działu marketingu Julinek Park. – Jesteśmy przekonani, że nadchodząca odsłona także przerośnie nasze oczekiwania. Najlepsi polscy artyści powracają do Julinka, kolebki polskiego cyrku, miejsca pełnego historii i wspomnień. Nie ma wątpliwości, że to najlepszy sposób na przybliżenie wszystkim idei cyrku nowoczesnego bez udziału zwierząt, gdzie ważna jest sztuka, teatr, piękno oraz iluzja – dodaje Karina Jarecka.

Wstęp na II edycję Festiwalu Sztuki Cyrkowej OWACJE w Julinku jest darmowy. Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie RKIK oraz Julinek Park. Partnerami: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Fundacja PZU, Powiat Warszawski Zachodni, Gmina Leszno oraz Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej w Julinku.