Szampony bez SLS – dla kogo są przeznaczone?

Aby mówić o szamponach bez SLS, należy najpierw rozwikłać ten tajemniczy skrót. SLS, czyli Sodium Lauryl Sulfate, są substancjami myjącymi, odpowiedzialnymi za pienienie się preparatów, zarówno kosmetyków (mydeł, szamponów, past do zębów), jak i detergentów. Co możemy powiedzieć o alternatywach dla SLS oraz czy faktycznie dobrze oczyszczą włosy i skórę głowy?

Szampony bez SLS

Czy SLS są niebezpieczne?

Jak już zostało wspomniane, SLS to składnik kosmetyków – chemiczna substancja pozwalająca usunąć brud i rozpuścić tłuszcz poprzez użycie dużej ilości piany. Jeśli zatem twój kosmetyk szybko się pieni oraz łatwo spłukuje, z dużą dozą prawdopodobieństwa w jego składzie znajduje się SLS. Czy jest się czego obawiać? Ostatecznie mamy do czynienia z substancją chemiczną. Mimo iż występuje w niskim stężeniu i jej działanie nie jest szkodliwe, miejmy świadomość, że chemia ta nie pozostaje bez wpływu na stan naszej skóry i głowy. Może ją wysuszać i podrażniać. Nic dziwnego, że kosmetyki bez SLS polecane są zwłaszcza osobom zmagającym się z alergiami oraz ze skórą wrażliwą. Jeśli nasza skóra jest normalna, wciąż warto zastanowić się nad bezpieczniejszymi alternatywami dla kosmetyków z SLS i jednymi z nich mogą być szampony.

Co szampony z SLS robią z włosami?

Jak często twoje włosy się przetłuszczają? Jeśli potrzebujesz myć je codziennie, zwróć uwagę na skład swojego szamponu. Z racji, że SLS może przyczyniać się do podrażnień skóry głowy, istnieje ryzyko zaburzenia pracy gruczołów łojowych, rezultatem czego będzie nadmierne wydzielanie sebum i przetłuszczanie włosów. Wtedy kusi nas, by jak najczęściej myć włosy w celu przedłużenia ich świeżości. W taki oto sposób błędne koło się zamyka.

Do innych negatywnych skutków użycia kosmetyków z SLS zaliczymy osłabienie włosów, w tym ich łamliwość, podatność na zniszczenia i wypadanie, a także zaczerwienienie skóry, swędzenie i wypryski oraz uszkodzenie naturalnej powłoki hydrolipidowej. Ostatnią poważną wadą są podrażnienia wynikające z kontaktu kosmetyku z okiem lub błoną śluzową jamy ustnej. Wszystkie powyższe aspekty powinny zachęcić do zastanowienia się, czy nie czas zdecydować się na zmiany?

Co dają szampony bez SLS?

Jeśli chcemy zdecydować się na zmiany i pożegnać kosmetyki z SLS, szampon bez SLS od OnlyBio może okazać się dobrym krokiem w kierunku świadomej pielęgnacji skóry i włosów. Naturalne kosmetyki są wolne od chemikaliów, silikonów, parafiny czy syntetycznych zapachów. W ich składach znajdziemy esencje roślinne o właściwościach leczniczych. Taki szampon jak najbardziej oczyści skórę głowy i włosy, ale zrobi to delikatniej, nie uszkadzając ani budowy i struktury chemicznej włosa, ani powłoki hydrolipidowej. Przywróci prawidłową równowagę skóry i zadba o zdrowy wygląd włosów. Jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z szamponami bez SLS, prawdopodobnie odczujemy, że naturalne szampony nie pienią się tak dobrze jak ich zwykłe odpowiedniki. Jednak czy jest to aż tak duża wada, by zniechęcić się do zmian? Piękne, zdrowe i silne włosy warte są zmian na lepsze.